начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Жалба в НАП

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Жалба в НАП

Мнениеот montanarlz » 02 Дек 2017, 16:54

Преди 9 месеца някой е пуснал жалба в НАП, че съм дал под наем апартамент, без да декларирам доходите от наема /т.е че укривам доходи от наем/. Тогава бързо се оправих с НАП и не съм имал проблеми с тях, тъй като аз наем не взимам.
Да, пуснал съм мои познати да живеят в мой наследствен апартамент, но не ми плащат наем.
Може ли тази жалба да се тълкува като набеждаване в престъпление или клевета, и на това основание да осъдя жалбоподателя? В НАП не ми казаха името на жалбоподателя, но аз знам кой е...
montanarlz
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Дек 2014, 20:38

Re: Жалба в НАП

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Дек 2017, 19:41

Можете, разбира се.

Дадено е като формула в закона, рецепта един вид.
Който...пред съответен орган и т.н.

Тоест - имате пълно право.

Но данъкът едва ли е толкова.

Трябва да е 3 000 лева - тоест да сте взели 30 000 лева за годината. Тогава ще сте престъпник един вид.
Едва ли има такъв голям наем, впрочем конкретно трябва да има посочена сума в заявлението до НАП.

Така, че това е. Но си струва тормоза, защото наистина е нагло да топят някого, при положение, че не сме в НРБ, да топиш някого за укрити приходи. Може да се направи сигнал до МВР и РайПрокуратура, но трябва да се внимава.
Много често веднага преобразуват сигнала до прокурора като такъв за набедяване - един вид Вие казвате - набедиха ме, но се оказва, че не са Ви набедили.

Тоест - важно е какво е казало лицето Х - за големи размери ли твърди, тогава има престъпление.
Не е казал за големи размери - няма.
Тоест - трябва НАП да каже какво е казало Х. Ако е направено общо - да е казано че не плащате изобщо данък - откога и какви размери, впрочем, НАП трябва да търсят точно като дати какво-що. Така че има база данни.

Но не може на сляпо да се твърди. Защото ще закуца работата. Но ако е твърдял че по същество сте спестили 3 000 лева данък - ето ти беля за Х.

За кои години твърди един вид и какъв размер.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron