начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свидетел

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свидетел

Мнениеот georgi_ivanov » 07 Юни 2018, 00:31

Привет,
ще се явявам свидетел по наказателно дело и помолих съда да ми даде достъп до одобрени от тях материали по делото, както и до моите свидетелски показания, но съдията-докладчик ми отказа достъп до материалите по делото. Отказаха достъп и на мой адвокат, който ще ме представлява по време на разпита. Моля, кажете ми дали имат законово право да решат това и съответно, ако мога да получа достъп до материалите по делото на какъв член трябва да се позова?
Отказаха ми дори достъп и до моите свидетелски показания по делото от преди това. Имат ли право да направят това и какво мога да направя, за да ги получа? Мога ли да получа допълнителна информация по делото и какъв е реда да я изискам?
Благодаря за отговора!
georgi_ivanov
Младши потребител
 
Мнения: 86
Регистриран на: 14 Мар 2011, 10:58

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Юни 2018, 07:54

Това е стар проблем.
В НПК е заложено - всеки има право на адвокат. От друга страна - има лични данни и до прерастването на обвинението в официално, то не следва да се черпят данни по преписката.

Според мен трябва на скандал - но пълзящ скандал. Директен скандал - не става. Наскоро ме нервираха в Център за медиации и спогодби и им показах дребния шрифт на картата за адвокат. Че съм с ранг на съдия.

Имате право като адвокат на достъп - аз това знам. Но има и лични данни.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот kpts_ » 07 Юни 2018, 09:19

Каква е нуждата да се запознавате с материали по делото?
Не сте страна /освен ако не сте пострадал и съответно гр. ищец/, а само участник в делото.
Ако не си спомняте показанията си, могат да се прочетат. Тъкмо да се изяснят евентуални противоречия. :wink:
Може и собствени бележки да ползвате при разпита.
Аз проблем не виждам.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот svegrigorov » 11 Юни 2018, 10:21

Проблем от известно време е, че отказват достъп на адвокатите до наказателни дела, по които нямат пълномощно. Софийска адвокатска колегия и софийските съдилища имаха спорове по този въпрос.
На свидетелят също няма да дадат достъп. Вариант е подсъдим или негов адвокат по делото.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: отказ на достъп до информация по дело на адвокат на свид

Мнениеот ivanov_p » 11 Юни 2018, 11:34

Свидетел не може да има достъп до наказателно дело, за такъв дето не е разпитан до момента - хептен. При разпита си води бележки и толкова.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron