начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Наркотици в автомобил

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наркотици в автомобил

Мнениеот clbrn88 » 10 Юни 2018, 21:15

Здравейте!

Преди 2 години оставих на баща ми да ползва автомобил моя собственост и регистриран на мое име, тъй като вече почти не пребивавам в България.
Съответно той често го дава за ползване на съседско момче, което му помага в работата - пазарува материали и прочее, а баща ми го учи да прави мебели. Двамата нямат правни или други взаимоотношения - момчето не е работник на баща ми, нямат роднинска връзка и т.н.

В петък на въпросното момче, след подаден анонимен сигнал, е направена проверка и е спрян от патрул докато шофира споменатата кола. Вътре в жабката намират някакво неназовано количество наркотици (кокаин и марихуана), а тестът му за употреба също е положителен. Колата е снета от движение със свалени номера и задържан малък талон.

Въпросът ми е трябва ли да се притеснявам за нещо като собственик на този автомобил? Например ако момчето се направи на ударено и твърди, че наркотиците не са негови и не знае как са попаднали в автомобила. По-скоро дали ще се налага да се връщам до България, тъй като това няма да ми е възможно в близките месеци. Баща ми има генерално пълномощно да се разпорежда с автомобила, вкл. при продажба.

Благодаря!
clbrn88
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот katerinakuch » 11 Юни 2018, 00:50

Не би следвало да се притеснявате. Нямате вина за неговото поведение.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот svegrigorov » 11 Юни 2018, 10:03

Може да те извикат за разпит като свидетел. Баща ти може да обясни как стоят нещата и да не се налага да се прибираш.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот clbrn88 » 11 Юни 2018, 10:59

Благодаря Ви!
clbrn88
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот clbrn88 » 14 Юни 2018, 09:02

Здравейте отново,

След разговор с познат юрист ми се спомена хипотезата, че може като собственик да ми бъде наложен акт за предоставяне на автомобила на лице под въздействието на наркотици – освен спиране от движение на автомобила за срок до един месец (за което няма проблем) имало и глоба до 2000лв. (което не откривам разписана никъде). Има ли такава възможност?
clbrn88
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот ivanov_p » 14 Юни 2018, 11:02

Тези неща защо ви интересуват? Ще стане каквото е писано, нищо не зависи от вас и няма защо да го мислите. Кое е от последващите събития може да промените като знаете или не знаете нещо?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот svegrigorov » 14 Юни 2018, 11:51

Като собственик не само трябва да предоставиш МПС-то, но следва и да знаеш, че другият водач е под въздействието на наркотични вещества. Дори да ти издадат наказателно постановление, с което да те глобят, можеш да обжалваш и да бъде отменено от съда.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Наркотици в автомобил

Мнениеот clbrn88 » 14 Юни 2018, 11:58

Тези неща защо ви интересуват? Ще стане каквото е писано, нищо не зависи от вас и няма защо да го мислите. Кое е от последващите събития може да промените като знаете или не знаете нещо?


Интересуват ме информативно, тъй като пребивавам в Австралия и искам или не подобни проблеми на хиляди километри са си мислене... Много неща имат срокове (например за обжалване) и т.н. Затова се допитах и до този форум, тъй като повечето потребители се срещат ежедневно с подобни казуси и бих желал да знам опциите си.
clbrn88
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron