начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Устна призовка за явяване в полицията

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот bezime123 » 22 Окт 2019, 12:55

Днес пред нас спря патрулка с двама униформени и помолиха мъжа ми утре сутрин да се яви в полицията. Твърдяха, че сутринта на оперативката са им казали да дойдат да му съобщят. Призовка не са му дали, понеже твърдяли, че е 1 час писане на бумащина и му поискаха само тел.номер. Щял евентуално да му се обади шефа на областното Мвр, а не този от клона при нас. Веднага се сетихме, че може да го викат заради акта, които му наложиха преди близо 3 години(ноември или декември 2016) за каране без книжка, който ние така и не заплатихме, заради куп други неотложни неща. Други нарушения няма, не е откраднал, не е убивал, не е участвал в сбивания или да е ставал свидетел на нещо. Имат ли право да го извикват по подобен начин и като отиде (защото той задължително иска да го направи), длъжен ли е да отговаря на въпроси или да го карат да подписва нещо?
bezime123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Окт 2019, 12:35

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот jhoro » 23 Окт 2019, 00:02

Относно „призоваването“ (поканата, молбата ... ) - тези, униформените поне легитимираха ли се?
Чл. 69. (1) Полицейските органи могат да призовават в служебните помещения граждани за изпълнение на определените им с този закон правомощия.
(2) Полицейските органи писмено уведомяват гражданите за призоваването. В съобщението изрично се посочват целта на призоваването, часът и мястото на явяване.
(3) В неотложни случаи призоваването може да се извършва по телефон или факс. Призоваването по телефон или факс се удостоверява писмено от длъжностното лице, което го е извършило.
Закон за Министерството на вътрешните работи

Тоест - дали писменно или по телефон/факс - длъжностното лице трябва да съобщи за какво става въпрос, кога и къде трябва да се явите.

Колкото до минали нарушения - за тях вероятно е имало съставен АУАН, образувано е административнонаказателно производство, което е завършило с наказателно постановление. Щом не сте платили глобата в срок - постановлението е препратено в НАП.
Обаче:
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането и в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.
Закон за административните нарушения и наказания
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот georgiev_sfbg » 01 Ное 2019, 03:44

bezime123 написа:Днес пред нас спря патрулка с двама униформени и помолиха мъжа ми утре сутрин да се яви в полицията. Твърдяха, че сутринта на оперативката са им казали да дойдат да му съобщят. Призовка не са му дали, понеже твърдяли, че е 1 час писане на бумащина и му поискаха само тел.номер. Щял евентуално да му се обади шефа на областното Мвр, а не този от клона при нас. Веднага се сетихме, че може да го викат заради акта, които му наложиха преди близо 3 години(ноември или декември 2016) за каране без книжка, който ние така и не заплатихме, заради куп други неотложни неща. Други нарушения няма, не е откраднал, не е убивал, не е участвал в сбивания или да е ставал свидетел на нещо. Имат ли право да го извикват по подобен начин и като отиде (защото той задължително иска да го направи), длъжен ли е да отговаря на въпроси или да го карат да подписва нещо?

НК - Чл. 290. (1) Който пред съд или пред друг надлежен орган на властта като свидетел устно или писмено съзнателно потвърди неистина или затаи истина, се наказва за лъжесвидетелствуване с лишаване от свобода до пет години.
НК - Чл. 293. (1) (Предишен текст на чл. 293; доп. - ДВ, бр. 89 от 1986 г.) Който подбужда другиго към престъпление по чл. 290, 290а и 291, се наказва с лишаване от свобода до една година или с поправителен труд.
(2) (Нова - ДВ, бр. 89/86 г.) Ако се подбужда две или повече лица и случаят е особено тежък, наказанието е лишаване от свобода до три години.
НК - Чл. 294 (1) Който спомогне на лице, извършило престъпление, да избегне или да бъде осуетено спрямо него наказателно преследване или да остане ненаказано,без да се е споразумял с това лице, преди да е извършило самото престъпление, се наказва за лично укривателство с лишаване от свобода до три години, но не с по-тежко наказание от предвиденото за укривания.
(2) Ако това е извършено с цел за имотна облага, наказанието е лишаване от свобода до пет години, но не по-тежко от предвиденото за укривания.
(3) Горните разпоредби не се прилагат спрямо съпрузите, низходящите, възходящите, братята и сестрите на укриваното лице и техните съпрузи.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот TheOldMan » 03 Ное 2019, 17:57

За "не си спомням в детайли" и "не съм съвсем сигурен" няма наказателна отговорност. Това важи и за свидетел и за обвиняем.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот georgiev_sfbg » 06 Ное 2019, 00:38

TheOldMan написа:За "не си спомням в детайли" и "не съм съвсем сигурен" няма наказателна отговорност. Това важи и за свидетел и за обвиняем.

...Мдааа... ...Но в повечето случаи ИМА - за изприказваното и стореното след тези "дежурни реплики"! :mrgreen:
...Обикновено суматохата настъпва, след зададен въпрос в началото на разпита: "Вие ли ще ми разкажете какво и как се случи или искате аз да Ви задавам въпросите, а Вие да отговаряте кратко - с "ДА" и "НЕ"?" (...При по-изпечените лъжци, обикновено се минава и през двата метода на разпит, а има и трети...)
...И вероятността да се оплетеш, като “пиле в калчища” в собствените си лъжи е огромна :D , тъй като това са "дежурни реплики" на канещите се да лъжесвидетелстват (а разпитващите, не са идиоти!) ...но казано съвсем на кратко - винаги се намират и други, които да си спомнят, а доказателствени средства не са само свидетелските показания ;-)
"не си спомням в детайли" - ...тогава кажи само това ("детайлите"), коeто/ито си спомняш :wink:
"не съм съвсем сигурен" - ...За кое и какво по-конкретно не си "съвсем сигурен"? ... :wink:
...и не се притеснявай за това, че не си "съвсем сигурен"! ...има си средства и методи за насрещна проверка... така или иначе в хода на ДП всичко се проверява, а и след това :mrgreen:
...При всяка подобна сага има едно "Но" и едно "Ако"...
По тези, а и по много други обективни и субективни причини, се налага ползването на адвокатски услуги :wink:

Има една друга сентенция от древни времена, при която вероятността от наказателната отговорност за лъжесвидетелстване клони към нула и тя определено не е от изброените по-горе, а е следната:
НЕ ЗНАМ/ НЕ ЧУХ/ НЕ ВИДЯХ
...и въпреки това, отново условно имаме едно "Но" и едно "Ако"... :wink:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот TheOldMan » 10 Ное 2019, 18:39

georgiev_sfbg написа:
TheOldMan написа:За "не си спомням в детайли" и "не съм съвсем сигурен" няма наказателна отговорност. Това важи и за свидетел и за обвиняем.

...Мдааа... ...Но в повечето случаи ИМА - за изприказваното и стореното след тези "дежурни реплики"! :mrgreen:
...Обикновено суматохата настъпва, след зададен въпрос в началото на разпита: "Вие ли ще ми разкажете какво и как се случи или искате аз да Ви задавам въпросите, а Вие да отговаряте кратко - с "ДА" и "НЕ"?"


Е как да отговори човек на въпроса от типа на "Бяхте ли преди 3 години, 2 месеца и 8 дни в ... бар "Синята стрида" (примерно)? Та аз едва си спомням къде съм бил преди 3 дена, как да отговоря с "да" или "не"?
Отговора е "Да, имам спомен да съм ходил там, но дали е било в тоя ден и час ... нямам идея." Другия вариант е "Аз ходя в барове по 3 пъти седмично, нямам навик да си водя списък на всички посетени заведения, така че не е изключено да съм ходил и там. Ако съм ходил, нямам никакъв спомен кога."

Или "Ми... случва се да се сбия, понякога по 2 пъти в месеца. Де да знам дали съм набил точно тоя гражданин точно на тая дата ... "
Ако полицая има някакви доказателства - да ги предоставя, да ги обсъждаме (макар че едва ли ще си спомня по-ясно :) ) Искрено се съмнявам, че ако моите показания са "не съм го бил" ще променят нещо в сравнение с "не си спомням да съм се бил точно с тоя индивид". Но в единия случай лъжесвидетелствам, в другия - не. А ако има докаателства - с или без моите самопризнания нещата са ясни.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Устна призовка за явяване в полицията

Мнениеот georgiev_sfbg » 12 Ное 2019, 14:38

TheOldMan написа:
georgiev_sfbg написа:
TheOldMan написа:За "не си спомням в детайли" и "не съм съвсем сигурен" няма наказателна отговорност. Това важи и за свидетел и за обвиняем.

...Мдааа... ...Но в повечето случаи ИМА - за изприказваното и стореното след тези "дежурни реплики"! :mrgreen:
...Обикновено суматохата настъпва, след зададен въпрос в началото на разпита: "Вие ли ще ми разкажете какво и как се случи или искате аз да Ви задавам въпросите, а Вие да отговаряте кратко - с "ДА" и "НЕ"?"


Е как да отговори човек на въпроса от типа на "Бяхте ли преди 3 години, 2 месеца и 8 дни в ... бар "Синята стрида" (примерно)? Та аз едва си спомням къде съм бил преди 3 дена, как да отговоря с "да" или "не"?
Отговора е "Да, имам спомен да съм ходил там, но дали е било в тоя ден и час ... нямам идея." Другия вариант е "Аз ходя в барове по 3 пъти седмично, нямам навик да си водя списък на всички посетени заведения, така че не е изключено да съм ходил и там. Ако съм ходил, нямам никакъв спомен кога."

Или "Ми... случва се да се сбия, понякога по 2 пъти в месеца. Де да знам дали съм набил точно тоя гражданин точно на тая дата ... "

Ако полицая има някакви доказателства - да ги предоставя, да ги обсъждаме (макар че едва ли ще си спомня по-ясно :) ) Искрено се съмнявам, че ако моите показания са "не съм го бил" ще променят нещо в сравнение с "не си спомням да съм се бил точно с тоя индивид". Но в единия случай лъжесвидетелствам, в другия - не. А ако има докаателства - с или без моите самопризнания нещата са ясни.


Колега, явно нямаш богат опит в провеждането на разпити, като следовател (не говоря за РП), но в това няма нищо лошо.
Апропо... няма идентични случаи.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron