начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумпс?!?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумпс?!?

Мнениеот botsa » 14 Апр 2020, 22:24

Здравейте,до сега при проверка не съм имал проблем,но днес ме спряха и ми написаха акт,свалиха номерата и взеха малкия талон!Като ходих до КАТ да я сменим ми казаха,че няма аналог на наша и неможе да я сменят да карам до 21г. с нея и после имаме 2 варианта:след навършване на годините да ида да си я сменя в Англия или на ново да си изкарам тук.Тук ще е,защото в Англия трябва да стоя 3 дни,а това са ми разходи за хотел,защото няма да бачкам вече там,а и става въпрос само до юли.Та въпроса ми е имат ли право да ми пишат акт за без книжка?
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот nikodim77 » 15 Апр 2020, 00:09

Ами – напишете поне, с кой текст от закона са мотивирали АУАН-а!? Имам предвид, че там някъде пише нещо от сорта: „... с което е нарушил чл. ххх от ЗДвП...” и т.н. :!: :wink: :!:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот jhoro » 15 Апр 2020, 00:18

Здравейте.
Първо кажете - СУМПС (шофьорска книжка) във Великобритания ли е придобито (изкаран там курс) или е подменено българско? Имате ли навършени 18 години?
Ако СУМПС е подменено българско (код 70BUL) - не би трябвало да има проблеми. В КАТ трябва да имат досието.
Но във всички случаи - нямат право.
Правилата за валидността и признаването в България на свидетелство за управление на МПС (СУМПС), издадено от чужди държави, са уредени в Закона за движението по пътищата, както и от няколко международни договора - Женевска конвенция за движение по пътищата от 1949 г., Виенска конвенция за движение по пътищата от 1968 г. и Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили. Тези международни договори са обнародвани, ратифицирани и влезли в сила за България и имат предимство пред вътрешното законодателство, което им противоречи.

Отделно
Свидетелството за управление, издадено от държава-членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария, е валидно на територията на България за категорията, за която е издадено, съгласно Закона за движението по пътищата, който транспонира Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. относно свидетелства за управление на превозни средства, без да е необходимо да се представят допълнителни документи. Това означава, че всеки, притежаващ свидетелство за управление, издадено от някоя от горепосочените държави, и без оглед на гражданството му, има право да управлява МПС на територията на България при спазване на изискванията за минимална възраст за съответната категория, определени в Закона за движението по пътищата. Няма ограничение по отношение на срока, в който лицето може да управлява с притежаваното от него национално свидетелство, това е единствено срокът на валидност на самото СУМПС.

Колкото до евентуалната подмяна - „на ново да си изкарам тук“ - явно имат предвид цялата процедура наново.
1. Получаване на разрешение за пребиваване в България.
2. Легализиране на дипломата за средно образование в България.
3. Получаване на сертификат за валидиране на дипломата за завършено средно образование от българското Министерство на образованието.
4. Успешно преминаване през общ медицински преглед, специален за шофьори.
5. Записване на курс по шофиране.
6. Успешно преминаване на курса.
7. Издържан писмени изпит.
8. Успешно преминаване на изпита по кормуване.
9. Издържан изпит за първа помощ (курсове към Българския червен кръст).
10. Получаване на българска шофьорска книжка.


За подмяна на британското СУМПС не е нужно да се ходи до там. Изпраща се старото през Post Office или по пощата до DVLA (придружено с документ за самоличност) и оттам връщат новото. https://www.gov.uk/renew-driving-licence
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот botsa » 15 Апр 2020, 10:32

Чл.150 от ЗДВП им е основанието.А по повод книжката,да във Великобритания е придобита и сега ще стана на 21г.
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот doondie » 15 Апр 2020, 13:44

Значи...
Какво да разбираме под „английска книжка” — provisional driving licence или full driving licence? :?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот jhoro » 15 Апр 2020, 17:05

botsa написа:Чл.150 от ЗДВП им е основанието.А по повод книжката,да във Великобритания е придобита и сега ще стана на 21г.

Че какво има в чл. 150???
Чл. 150. Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е учебно и се управлява от кандидат …

Виж, ако бяха написали чл. 150а, в който стаеа дума за различните категории, а ти нямаш съответната …

doondie написа:Значи...
Какво да разбираме под „английска книжка” — provisional driving licence или full driving licence? :?

Бас държа,че повечето „редови катаджии” не знаят разликата! Както не знаят, какво означава „категория А, с код 79(3)”!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот botsa » 15 Апр 2020, 20:23

Книжката е provisional driving licence,а защо са писали чл.150 и въобще имат ли право да постъпват така?
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот TheOldMan » 16 Апр 2020, 00:12

https://www.1driver.co.uk/what-is-a-pro ... cence.html

Ти реално нямаш документ за правоуправление. Не можеш да управляваш МПС самостоятелно.

https://europa.eu/youreurope/citizens/t ... dex_en.htm
Be aware that you cannot drive in another country on a provisional driving licence or certificate.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот botsa » 16 Апр 2020, 09:24

Благодаря за отговорите,от незнание мое и на служители на Кат ще плащам.Хубав ден!
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот jhoro » 16 Апр 2020, 11:25

TheOldMan написа:Ти реално нямаш документ за правоуправление. Не можеш да управляваш МПС самостоятелно.

А къде пише, че младежа е управлявал самостоятелно? Или „по магистрала“?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот doondie » 16 Апр 2020, 14:14

Идеята е, че е шофирал без (валидна) книжка, с или без опитен спътник шофьор, тъй като английската му временна/условна книжка не се признава в България, а вероятно и никъде извън Англия. По същата аналогия през границата няма да ме пуснат само с българска шофьорска книжка, тъй като тя е документ и за самоличност само в България. Затова на границата ще ми искат лична карта или паспорт. Моята английска книжка изтича след няколко месеца и ще трябва да я сменям обратно с българска. Не е временна обаче, а пълноправна, тъй като преди (10 :( ) години си смених българската за английска. Не че съм шофирал в Англия, но беше доказателство за самоличност и дори за адрес.

ОП просто не е знаел, че книжката му е невалидна извън Англия. Случва се.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот botsa » 17 Апр 2020, 14:06

Да прав си,точно незнанието ме доведе до това положение.Благодаря!
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот botsa » 17 Апр 2020, 18:11

Само не ми е ясно защо просто не ми написаха Акт,без да ми свлят номерата и някой да я прибере колата?Законно ли е?
botsa
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 09 Май 2012, 15:54

Re: Имам английска книжка до 21г.а ми писаха Акт за без сумп

Мнениеот jhoro » 17 Апр 2020, 21:20

botsa написа:Само не ми е ясно защо просто не ми написаха Акт,без да ми свлят номерата и някой да я прибере колата? Законно ли е?

Абсолютно! Ако другите неща са така.
Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:
а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година;
Чл. 172. (2) Налагането на принудителните административни мерки от ръководителите на службите за контрол се извършва чрез:
1. недопускане управлението на моторното превозно средство;
2. спиране от движение на моторното превозно средство;
3. отнемане на документите по чл. 165, ал. 2, т. 1 и чл. 166, ал. 2, т. 1, както и отнемане на табели с регистрационен номер по чл. 165, ал. 2, т. 2;

69. „Прекратяване на регистрация" е отмяна на разрешението превозното средство да се използва в пътното движение. Тоест - това вече не е автомобил.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron