начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Обжалване на заповед за арест

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 06 Авг 2020, 05:14

Добро утро, на всички!
lili115 написа:Нека и аз да благодаря за подкрепата …

Здравей. Написал си доста, но ще коментирам само част от финала:
lili115 написа:… И какво, да не би да го арестуваха??? Естествено, че не посмяха! И защо? То е ясно, защото аз съм обикновен гражданин, а той е известен адвокат! И смеят ли?
Е, това не е ли дискриминация?

Хайде да спрем, да се делим на „обикновенни” и „НЕобикновенни граждани”! Всички сме хора, с еднакви права - по презумпция.
„Единствените ограничения пред ума са онези, които си създаваме сами.'' - Наполеон Хил.

doondie написа:…след като реално си виновен в случая.

Много странно категорично заключение?
Без обвинение, без реални претенции и … Виновен?
За какво? Че мисли, че диша, че съществува?
Малко е рано за задълбочени разсъждения, ама …
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 06 Авг 2020, 08:00

Melly написа:
lawchoice написа:Melly,
Не си ме разбрала..............
(Успех)


lawchoice,

Грешиш, Чудесно съм те разбрала и съм оценила по достойнство Човека, а не юриста/магистрат още в първия ми постинг.
Но понякога е нужно в написаното от мен да се улови неизказаната между редовете мисъл.
Бъди здрав и напорист!
(Благодаря)


Благодаря ти за пожеланията! Ти също!
Хубав ден!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 08 Авг 2020, 09:06

jhoro написа:Добро утро, на всички!
lili115 написа:Нека и аз да благодаря за подкрепата …

Здравей. Написал си доста, но ще коментирам само част от финала:
lili115 написа:… И какво, да не би да го арестуваха??? Естествено, че не посмяха! И защо? То е ясно, защото аз съм обикновен гражданин, а той е известен адвокат! И смеят ли?
Е, това не е ли дискриминация?

Хайде да спрем, да се делим на „обикновенни” и „НЕобикновенни граждани”! Всички сме хора, с еднакви права - по презумпция.
„Единствените ограничения пред ума са онези, които си създаваме сами.'' - Наполеон Хил.

doondie написа:…след като реално си виновен в случая.

Много странно категорично заключение?
Без обвинение, без реални претенции и … Виновен?
За какво? Че мисли, че диша, че съществува?
Малко е рано за задълбочени разсъждения, ама …


Мислех да не пиша по същество в темата, но не успях да се въздържа.
Защо пълниш главата на питащият с мухи, като създаваш у него нереални очаквания за резултата от евентуалното съдебно оспорване?
За да има някакъв шанс за успех, той трябва да докаже, че протестът му е допустим, т.е. съобразен с изискванията на ЗСММ. Съдът се интересува от закона, а не от философски разсъждения за вината. Предвид изложената от питащият фактология е видно, че това няма как да се случи. Подобни на твоите разсъждения за вината биха впечатлили хората от улицата /които биха оправдали подобно на неговото поведение/, но не би трябвало да имат значение за решението на съда. Когато не получи очакваното /превдид създадените от теб/ решение, най-лесното оправдание би било вината за крайния резултат да бъде хвърлена върху съда.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 08 Авг 2020, 15:21

lawchoice написа:Мислех да не пиша по същество в темата, но не успях да се въздържа.
Защо пълниш главата на питащият с мухи, като създаваш у него нереални очаквания за резултата от евентуалното съдебно оспорване?
За да има някакъв шанс за успех, той трябва да докаже, че протестът му е допустим, т.е. съобразен с изискванията на ЗСММ. Съдът се интересува от закона, а не от философски разсъждения за вината. Предвид изложената от питащият фактология е видно, че това няма как да се случи. Подобни на твоите разсъждения за вината биха впечатлили хората от улицата /които биха оправдали подобно на неговото поведение/, но не би трябвало да имат значение за решението на съда. Когато не получи очакваното /превдид създадените от теб/ решение, най-лесното оправдание би било вината за крайния резултат да бъде хвърлена върху съда.

„Мислех“ (само в контекста на темата) - това доказано ли е?

Ако всички разсъждаваха като теб - много неща щяха да са си същите! Например - Бастилията!
Да, ама сега - на много места ще пише „Тук танцуват!“
Пп. Людовик 16-и също е бил ... законен крал!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 08 Авг 2020, 17:17

jhoro написа:
lawchoice написа:Мислех да не пиша по същество в темата, но не успях да се въздържа.
Защо пълниш главата на питащият с мухи, като създаваш у него нереални очаквания за резултата от евентуалното съдебно оспорване?
За да има някакъв шанс за успех, той трябва да докаже, че протестът му е допустим, т.е. съобразен с изискванията на ЗСММ. Съдът се интересува от закона, а не от философски разсъждения за вината. Предвид изложената от питащият фактология е видно, че това няма как да се случи. Подобни на твоите разсъждения за вината биха впечатлили хората от улицата /които биха оправдали подобно на неговото поведение/, но не би трябвало да имат значение за решението на съда. Когато не получи очакваното /превдид създадените от теб/ решение, най-лесното оправдание би било вината за крайния резултат да бъде хвърлена върху съда.

„Мислех“ (само в контекста на темата) - това доказано ли е?


Разбира се, че е доказано. Преди да ме питаш, можеше и сам да се убедиш. Предходният ми пост е първият, който засяга обжалването на заповедта за задържане, което е предметът на темата, съгласно заглавието й. Това обяснение достатъчно ли е? :mrgreen:

jhoro написа:Ако всички разсъждаваха като теб - много неща щяха да са си същите! Например - Бастилията!
Да, ама сега - на много места ще пише „Тук танцуват!“
Пп. Людовик 16-и също е бил ... законен крал!


Вместо да драматизираш и да ме връщаш в средновековието, прочети относимия закон - Закон за събранията, митингите и манифестациите. После ако можеш се аргументирай какъв проблем създава той, че да е оправдано провеждането на незаконни протести. Прилагам линк, за да съм сигурен, че си прочел правилният закон https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2132284419.

Отдавна не обръщам внимание на подчертани с червен цвят текстове. Ако е толкова важно за теб, ползвай друг цвят.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 08 Авг 2020, 18:11

lawchoice - надявам се, че не приемаш разговора „Твърде лично“?
lawchoice написа:Разбира се, че е доказано. Преди да ме питаш, можеше и сам да се убедиш. Предходният ми пост е първият, който засяга обжалването на заповедта за задържане, което е предметът на темата, съгласно заглавието ѝ. Това обяснение достатъчно ли е? :mrgreen: [/url].

Въпроса беше процедурен - точно, защото не се разбира ... „на първо четене“!
lawchoice написа:Отдавна не обръщам внимание на подчертани с червен цвят текстове. Ако е толкова важно за теб, ползвай друг цвят.

Колкото до това - няма проблем!
За далтониста - всички цветова са еднакви!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 08 Авг 2020, 19:50

jhoro написа:lawchoice - надявам се, че не приемаш разговора „Твърде лично“?
lawchoice написа:Разбира се, че е доказано. Преди да ме питаш, можеше и сам да се убедиш. Предходният ми пост е първият, който засяга обжалването на заповедта за задържане, което е предметът на темата, съгласно заглавието ѝ. Това обяснение достатъчно ли е? :mrgreen: [/url].

Въпроса беше процедурен - точно, защото не се разбира ... „на първо четене“!
lawchoice написа:Отдавна не обръщам внимание на подчертани с червен цвят текстове. Ако е толкова важно за теб, ползвай друг цвят.

Колкото до това - няма проблем!
За далтониста - всички цветова са еднакви!


Каквото повикало, такова се обадило". Прав си, предходният ми пост съдържа лично отношение. Така съм възприел изолирано цитираната дума от едно пределно ясно изречение, с оглед пояснението в скобите след нея / че касае контекста на темата/, а самото то няма отношение към съществото на темата. Нереално ми изглежда, че си схванал отношението в последният ми пост, пък си се затруднил с тълкуването на едно пределно ясно изречение. Затова считам, че предходния ти пост е израз на заяждане. Трябва да правиш разлика между критика и заяждане. Като коментирах твърдениято ти по проблема на питащия нямах за цел да се заяждам с теб, а просто изложих правни аргументи, а какво направи ти -цитира отделни думи, които да коментираме.
Проблемът с червения цвят е друг. Аз съм левскар и не харесвам този цвят. Трябваше да се съобразявам с написаното с червено в училище, което време отдавна отмина. Стига толкова с моята персона.

Всъщност, за мен е по-интересно това, което не си коментирал. А именно какъв е проблемът, породен от ЗСММ, който пречи на нормалното провеждане на протести. Ако не посочиш такъв ще считам, че идеята е просто да бъдеш борец срещу правилата, за да имаш по-"вървежно" с образ с оглед модерните тенденции днес. Определено такова поведение още повече обезценява подобни каузи в моите очи. Аз не съм от тези, които ще викат оставка или ще мятат яйца, само защото някой им е казал или защото днес е модерно да се бориш за нещо, а тези които не го правят са част от статуквото. Затова ще ми позволиш да гласувам "въздържал".
Чакам включване.

Толкова засега, че ми се стопли бирата.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 08 Авг 2020, 23:27

lawchoice написа:Каквото повикало, такова се обадило". Прав си, предходният ми пост съдържа лично отношение.

А, е това е сериозен отговор! Най-вече, че - факта на „личното отношение“ (нищо човешко не ми е чуждо) не влияе на разумното водене на диалог!
Това, че сме на различно мнение - още не означава, че не трябва да се уважаваме. Едва ли не - да се избием!
lawchoice написа:Така съм възприел изолирано цитираната дума от едно пределно ясно изречение, с оглед пояснението в скобите след нея (че касае контекста на темата), а самото то няма отношение към съществото на темата. Нереално ми изглежда, че си схванал отношението в последният ми пост, пък си се затруднил с тълкуването на едно пределно ясно изречение. Затова считам, че предходния ти пост е израз на заяждане. Трябва да правиш разлика между критика и заяждане. Като коментирах твърдениято ти по проблема на питащия нямах за цел да се заяждам с теб, а просто изложих правни аргументи, а какво направи ти - цитира отделни думи, които да коментираме.

Тук изпускаш едно междинен термин - провокация! Провокирам реакция - за да преценя, дали си заслужава последващи разсъждения и на какво ниво! В случая - за Вас/Теб - ми се струва, че трябва да подходя максимално отговорно. Дано не бъркам!
lawchoice написа:Проблемът с червения цвят е друг. Аз съм левскар и не харесвам този цвят. Трябваше да се съобразявам с написаното с червено в училище, което време отдавна отмина. Стига толкова с моята персона.

Ако беше преди ... 35-40 години - бих се съгласил. Сега само разбирам.
Едно време също бях ултрас - тогава беше „Левски-Спартак“! Само се чудя - да питам ли за „цвета на екипа, като гост (жълт) или резервния - черен“?
Сега мисля - това е детинщина. Червеното си е само червено! Само кралските особи и ... дамите, от рекламите на дамски превръзки - имат синя кръв!
lawchoice написа:Толкова засега, че ми се стопли бирата.

Виж - това ... вече е много по-сериозен аргумент!
lawchoice написа:Всъщност, за мен е по-интересно това, което не си коментирал. А именно какъв е проблемът, породен от ЗСММ, който пречи на нормалното провеждане на протести. Ако не посочиш такъв ще считам, че идеята е просто да бъдеш борец срещу правилата, за да имаш по-„вървежно" с образ с оглед модерните тенденции днес. Определено такова поведение още повече обезценява подобни каузи в моите очи. Аз не съм от тези, които ще викат оставка или ще мятат яйца, само защото някой им е казал или защото днес е модерно да се бориш за нещо, а тези които не го правят са част от статуквото. Затова ще ми позволиш да гласувам „въздържал".

Явно този абзац съдържа най-важното - по отношение темата.
Проблемите - в случая и по общо - са между някакви измислени (макар облечени в норма) принципи и истинските. За които направихме цялата Промяна!
Ако си спомняш - и „член Първи“ си беше легитимна част от Конституцията. „Живковската“ конституция на НРБ!
За гласуването - позволявам всичко, но ... „въздържал се“ си е чисто „За“ статуквото!

Пп. Само ще добавя нещо актуално.
Ако идеята на „палатковите лагери“ беше блокиране на центъра на София - същите щяха да са поне 10-15 и то - и на други, възлови кръстовища!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 09 Авг 2020, 00:16

jhoro написа:...
lawchoice написа:Всъщност, за мен е по-интересно това, което не си коментирал. А именно какъв е проблемът, породен от ЗСММ, който пречи на нормалното провеждане на протести. Ако не посочиш такъв ще считам, че идеята е просто да бъдеш борец срещу правилата, за да имаш по-„вървежно" с образ с оглед модерните тенденции днес. Определено такова поведение още повече обезценява подобни каузи в моите очи. Аз не съм от тези, които ще викат оставка или ще мятат яйца, само защото някой им е казал или защото днес е модерно да се бориш за нещо, а тези които не го правят са част от статуквото. Затова ще ми позволиш да гласувам „въздържал".

Явно този абзац съдържа най-важното - по отношение темата.
Проблемите - в случая и по общо - са между някакви измислени (макар облечени в норма) принципи и истинските. За които направихме цялата Промяна!
Ако си спомняш - и „член Първи“ си беше легитимна част от Конституцията. „Живковската“ конституция на НРБ!
За гласуването - позволявам всичко, но ... „въздържал се“ си е чисто „За“ статуквото!

Пп. Само ще добавя нещо актуално.
Ако идеята на „палатковите лагери“ беше блокиране на центъра на София - същите щяха да са поне 10-15 и то - и на други, възлови кръстовища!


Попитах нещо конкретно, важността на което сам си консатирал. Посочи ми проблемът в дейстащата нормативна уредба /ЗСММ/, за да ме убедиш, че той е уреден "измислено"- "член Първи", във варианта, който вероятно имаш предвид отдавна е отменен, така че е безпредметно да бъде коментиран днес. Колкото до гласуването "въздържал се", вече изложих аргументите си. Твоят последен пост не сочи на друг извод, особено след като не сочиш конкретен проблем с действащата нормативна уредба, който пречи на хората, свободно да изразят позицията си чрез протести.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот Melly » 09 Авг 2020, 00:33

Жоре, пак те е ударила сачмата, брат.
Моля те, опомни се най-сетне и спри да си чешеш клавиатурата, защото lawchoice не е лъжица за твоята уста.
Трябва да си го разбрал досега.

Усмивки!
Лека вечер и на двама ви!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 09 Авг 2020, 01:10

Melly написа:Жоре, пак те е ударила сачмата, брат.

Melly ... досега не беше (напълно), но след този пост - направо съм в ... Lockdown!

Предизвикваш такъв хормонален пик, че ще реагирам по-смислено, чак утре (най-рано).
Сега само отбелязвам, че съм прочел написаното.

Пп. Това „брат“ прозвуча толкова ... интимно! Съвсем различно от рутинното, улично обръщение.
I appreciate it!


Приятна ... вечер, нощ и всичко останало!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 09 Авг 2020, 01:34

jhoro написа:
Melly написа:Жоре, пак те е ударила сачмата, брат.

Melly ... досега не беше (напълно), но след този пост - направо съм в ... Lockdown!

Предизвикваш такъв хормонален пик, че ще реагирам по-смислено, чак утре (най-рано).
Сега само отбелязвам, че съм прочел написаното.

Пп. Това „брат“ прозвуча толкова ... интимно! Съвсем различно от рутинното, улично обръщение.
I appreciate it!


Приятна ... вечер, нощ и всичко останало!


Аз наистина се надявам да реагираш по-смислено утре и да отговориш на моето питане. Да защитаваш основни права е свързано с ангажименти, които трябва да обосновеш, съобразно закона, а не просто да ги съобщиш на тълпата, като разчиташ, че тя ще ги приеме без коментар, понеже са й предадени така, че да ги хареса поне "на първо четене". Това е разлика на времена на демокрация, в които претендирате, че имате право да живеете и тези, които демонстрирате тук /че вашето мнение е единственото правилно и то няма нужда от аргуменити/. Там, в демократичните общества, всеки трябва да аргуменитира позицията си, както и да търпи различни мнения.
Без значение дали ще разбереш нещо от написаното, лека вечер!

Melly написа:....
Усмивки!
Лека вечер и на двама ви!


Благодаря, Melly. Лека и спокойна вечер и на теб!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 09 Авг 2020, 01:55

lawchoice - цитирания от теб текст ... не беше за теб, ако ме разбираш!
lawchoice написа:Аз наистина се надявам да реагираш по-смислено утре и да отговориш на моето питане. Да защитаваш основни права е свързано с ангажименти, които трябва да обосновеш, съобразно закона, а не просто да ги съобщиш на тълпата, като разчиташ, че тя ще ги приеме без коментар, понеже са ѝ предадени така, че да ги хареса поне „на първо четене". Това е разлика на времена на демокрация, в които претендирате, че имате право да живеете и тези, които демонстрирате тук /че вашето мнение е единственото правилно и то няма нужда от аргументи/. Там, в демократичните общества, всеки трябва да аргументира позицията си, както и да търпи различни мнения.
Без значение дали ще разбереш нещо от написаното, лека вечер!

Сега само ще кажа - разбирам много повече, от колкото можеш да повярваш!
Усещам как мислиш!
Have a nice sleep and sweet dreams!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 09 Авг 2020, 13:28

jhoro написа: - цитирания от теб текст ... не беше за теб, ако ме разбираш!

Аз мога да чета :wink:

jhoro написа:
lawchoice написа:Аз наистина се надявам да реагираш по-смислено утре и да отговориш на моето питане. Да защитаваш основни права е свързано с ангажименти, които трябва да обосновеш, съобразно закона, а не просто да ги съобщиш на тълпата, като разчиташ, че тя ще ги приеме без коментар, понеже са ѝ предадени така, че да ги хареса поне „на първо четене". Това е разлика на времена на демокрация, в които претендирате, че имате право да живеете и тези, които демонстрирате тук /че вашето мнение е единственото правилно и то няма нужда от аргументи/. Там, в демократичните общества, всеки трябва да аргументира позицията си, както и да търпи различни мнения.
Без значение дали ще разбереш нещо от написаното, лека вечер!

Сега само ще кажа - разбирам много повече, от колкото можеш да повярваш!
Усещам как мислиш!
Have a nice sleep and sweet dreams!


Айде де, ракиено време стана! Този закон е един от най-кратките - може да го "схрускаш" за десетина минути, барабар с това да формираш изводите, за които питах.

Готино пожелание, ама трябва да спазваш правилата на този раздел на форума, текстът на поста може да бъде само на български език, изписан на кирилица.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 10 Авг 2020, 15:37

lawchoice написа:Аз наистина се надявам да реагираш по-смислено утре и да отговориш на моето питане.

lawchoice написа:Айде де, ракиено време стана! Този закон е един от най-кратките - може да го "схрускаш" за десетина минути, барабар с това да формираш изводите, за които питах.

Надявай се - надеждата крепи човека!
Колкото до призива - неща да ти обясня: Както всяко нещо - и тази дискусия е ограничена във времето и пространството!
Пространството е тази страница, а времето - когато съм „на линия“! През останалото време съм „в друго пространство“ и се занимавам с неща, които не Ви интересуват!

Относно „Закон за събранията, митингите и манифестациите“ (ЗСММ).
Като начало (понеже липсва параграф „По смисъла на този закон:“) да уточним термините:
1. Закон ... всички знаем какво е.
2. „Събра̀ние“ - „Организирана среща на хора за обсъждане на някакъв въпрос или с други цели.“
3. „Митинг“ - „(на английски: meeting – събрание, среща) е масово събиране на хора за обсъждане на наболели проблеми от всекидневието, поддръжка на определени искания.“ Тоест - пак събрание!
4. „Манифестация“ - „Открита индивидуална публична изява на идеи или отношение към съществуващия политически или държавен ред.“ Произхожда от („от Manifesto“ - „Манифестът е публикувана декларация за намеренията, мотивите или възгледите на емитента, независимо дали това е индивид, група, политическа партия или правителство. Манифестът обикновено приема публикувано по-рано становище или обществен консенсус или популяризира нова идея с предписателни идеи за извършване на промени, които авторът смята, че трябва да бъдат направени.“ (прилагам преведен текст, защото имаш алергия към чуждиге езици) Отново - събрание!
Оказва се, че говорим за „Закон за събранията, събранията и събранията“! Затова ще използвам общ термин - мероприятия.
Интересно е, че нито дума няма за „Демонстрация - вид политически активизъм, израз на протест или подкрепа на дадена политическа идея, икономически проблем или социална кауза. Тя е организирана от определена група хора и се изразява в мирен поход по улиците, носене на плакати и произнасяне на речи. Понякога демонстрациите приемат по-различна форма - като седяща или гладна стачка или поставяне на блокади.“

По същество:
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2019 г.) Събрания, митинги и манифестации могат да се провеждат по всяко време на денонощието освен в часовете от 22,00 до 8,00 ч.
Сигурно - за да няма „нощен труд“!
Чл. 7. (1) Събранието или митингът може да се провежда на открито или в закрито помещение.
(2) Събрание, митинг или манифестация не може да се провежда в обозначената зона около сградите на Народното събрание, на Президентството и на Министерския съвет, както и в непосредствена близост до военни обекти.
(3) Обозначена зона е зоната за сигурност около сградите по ал. 2, която обхваща не по-малко от пет и не повече от двадесет метра от съответната сграда. Обозначената зона може да се определя за всеки конкретен случай по предложение на администрацията на органите по ал. 2, след съгласуване с компетентните органи на Министерството на вътрешните работи, и се утвърждава от кмета на Столична община, за което се уведомява организаторът на събранието, митинга или манифестацията.

Обозначената зона около въпросните сгради си беше Ок - там стояха полицаите!
Чл. 6. (1) В събрания, митинги и манифестации не могат да участвуват граждани, които:
3. са маскирани с цел да се затрудни тяхното разпознаване.
Не знам тази точка как се вписва в сегашната ситуация и
Чл. 12. (2) Кметът на общината може да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията, когато има несъмнени данни, че:
3. застрашават народното здраве при предварително обявена епидемична обстановка;

Обстановката налага носене на защитни/предпазни маски за лице, против вируси.

Накрая - във връзка с „[urlhttps://youtu.be/LjxezosEcgE]Разтурването на блокадата на Орлов мост в нощта срещу 7 август 2020 г.[/url]“ - в закона пише
Чл. 13. (1) Кметът на общината, прекратява събранието, митинга или манифестацията, когато не са организирани или не се провеждат при условията и по реда, установени с този закон.
(2) При прекратяване на събранието, митинга или манифестацията участниците са длъжни да се разотидат.

Пише - „Кметът“, а не „Коалиционният съвет на управляващите“!

Има и препратка
§ 2. В глава трета от Особената част на Наказателния кодекс се създава нов раздел VIII:
"Раздел VIII Престъпления против свободата на събранията, митингите и манифестациите
Чл. 174а. (1) Който с насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин разтури или попречи да се проведе събрание, митинг или манифестация, допустими по Закона за събранията, митингите и манифестациите, се наказва с лишаване от свобода до две години.
(2) Организатор, който в нарушение на чл. 12, ал. 3, и 13, ал. 1 от Закона за събранията, митингите и манифестациите проведе забранени или продължи да провежда прекратени събрание, митинг или манифестация, се наказва с лишаване от свобода до една година."

Досега няма публикуван документ от Кмета на Столична община - Йорданка Фандъкова, за да има нарушения по ал. 2. Тя само моли - през ... Фейсбук!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 10 Авг 2020, 19:05

jhoro написа:
lawchoice написа:Аз наистина се надявам да реагираш по-смислено утре и да отговориш на моето питане.

lawchoice написа:Айде де, ракиено време стана! Този закон е един от най-кратките - може да го "схрускаш" за десетина минути, барабар с това да формираш изводите, за които питах.

Надявай се - надеждата крепи човека!
Колкото до призива - неща да ти обясня: Както всяко нещо - и тази дискусия е ограничена във времето и пространството!
Пространството е тази страница, а времето - когато съм „на линия“! През останалото време съм „в друго пространство“ и се занимавам с неща, които не Ви интересуват!

Относно „Закон за събранията, митингите и манифестациите“ (ЗСММ).
Като начало (понеже липсва параграф „По смисъла на този закон:“) да уточним термините:
1. Закон ... всички знаем какво е.
2. „Събра̀ние“ - „Организирана среща на хора за обсъждане на някакъв въпрос или с други цели.“
3. „Митинг“ - „(на английски: meeting – събрание, среща) е масово събиране на хора за обсъждане на наболели проблеми от всекидневието, поддръжка на определени искания.“ Тоест - пак събрание!
4. „Манифестация“ - „Открита индивидуална публична изява на идеи или отношение към съществуващия политически или държавен ред.“ Произхожда от („от Manifesto“ - „Манифестът е публикувана декларация за намеренията, мотивите или възгледите на емитента, независимо дали това е индивид, група, политическа партия или правителство. Манифестът обикновено приема публикувано по-рано становище или обществен консенсус или популяризира нова идея с предписателни идеи за извършване на промени, които авторът смята, че трябва да бъдат направени.“ (прилагам преведен текст, защото имаш алергия към чуждиге езици) Отново - събрание!
Оказва се, че говорим за „Закон за събранията, събранията и събранията“! Затова ще използвам общ термин - мероприятия.
Интересно е, че нито дума няма за „Демонстрация - вид политически активизъм, израз на протест или подкрепа на дадена политическа идея, икономически проблем или социална кауза. Тя е организирана от определена група хора и се изразява в мирен поход по улиците, носене на плакати и произнасяне на речи. Понякога демонстрациите приемат по-различна форма - като седяща или гладна стачка или поставяне на блокади.“

По същество:
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2019 г.) Събрания, митинги и манифестации могат да се провеждат по всяко време на денонощието освен в часовете от 22,00 до 8,00 ч.
Сигурно - за да няма „нощен труд“!
Чл. 7. (1) Събранието или митингът може да се провежда на открито или в закрито помещение.
(2) Събрание, митинг или манифестация не може да се провежда в обозначената зона около сградите на Народното събрание, на Президентството и на Министерския съвет, както и в непосредствена близост до военни обекти.
(3) Обозначена зона е зоната за сигурност около сградите по ал. 2, която обхваща не по-малко от пет и не повече от двадесет метра от съответната сграда. Обозначената зона може да се определя за всеки конкретен случай по предложение на администрацията на органите по ал. 2, след съгласуване с компетентните органи на Министерството на вътрешните работи, и се утвърждава от кмета на Столична община, за което се уведомява организаторът на събранието, митинга или манифестацията.

Обозначената зона около въпросните сгради си беше Ок - там стояха полицаите!
Чл. 6. (1) В събрания, митинги и манифестации не могат да участвуват граждани, които:
3. са маскирани с цел да се затрудни тяхното разпознаване.
Не знам тази точка как се вписва в сегашната ситуация и
Чл. 12. (2) Кметът на общината може да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията, когато има несъмнени данни, че:
3. застрашават народното здраве при предварително обявена епидемична обстановка;

Обстановката налага носене на защитни/предпазни маски за лице, против вируси.

Накрая - във връзка с „[urlhttps://youtu.be/LjxezosEcgE]Разтурването на блокадата на Орлов мост в нощта срещу 7 август 2020 г.[/url]“ - в закона пише
Чл. 13. (1) Кметът на общината, прекратява събранието, митинга или манифестацията, когато не са организирани или не се провеждат при условията и по реда, установени с този закон.
(2) При прекратяване на събранието, митинга или манифестацията участниците са длъжни да се разотидат.

Пише - „Кметът“, а не „Коалиционният съвет на управляващите“!

Има и препратка
§ 2. В глава трета от Особената част на Наказателния кодекс се създава нов раздел VIII:
"Раздел VIII Престъпления против свободата на събранията, митингите и манифестациите
Чл. 174а. (1) Който с насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин разтури или попречи да се проведе събрание, митинг или манифестация, допустими по Закона за събранията, митингите и манифестациите, се наказва с лишаване от свобода до две години.
(2) Организатор, който в нарушение на чл. 12, ал. 3, и 13, ал. 1 от Закона за събранията, митингите и манифестациите проведе забранени или продължи да провежда прекратени събрание, митинг или манифестация, се наказва с лишаване от свобода до една година."

Досега няма публикуван документ от Кмета на Столична община - Йорданка Фандъкова, за да има нарушения по ал. 2. Тя само моли - през ... Фейсбук!


Постарал си се доста, поздравления! Но не успях да открия, с какво пречи цитираният закон, че нямате хелание да го спазвате. Той регламентира провеждането на протести. След като го игнорирате не може да черпите права от собственото си неправомерно поведение.

Подчертал си със син цвят несъществена част от цитирания от теб текст от НК. Същественото е в запетайките, малко по-нататък в текста, а именно че той касае само допустими по ЗСММ протести.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 10 Авг 2020, 20:03

lawchoice написа:Подчертал си със син цвят несъществена част от цитирания от теб текст от НК. Същественото е в запетайките, малко по-нататък в текста, а именно че той касае само допустими по ЗСММ протести.

Дали са допустими или - не ... не сме ние хората, които ще кажем!
Затова цитирах и чл. 13! Ама резолюция (от Кмета) - все още няма! Вече 32 дни!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 10 Авг 2020, 20:41

jhoro написа:
lawchoice написа:Подчертал си със син цвят несъществена част от цитирания от теб текст от НК. Същественото е в запетайките, малко по-нататък в текста, а именно че той касае само допустими по ЗСММ протести.

Дали са допустими или - не ... не сме ние хората, които ще кажем!
Затова цитирах и чл. 13! Ама резолюция (от Кмета) - все още няма! Вече 32 дни!


Не извъртай нещата, казах, че НК се интересува и третира чрез този текст само допустими протести.
Дали кметът на.община /не само на София/ ще упражни правомощията си по ЗСММ е съвсем отделен въпрос.
Не само, че аз не съм този, които решава, но и в лично качество, никога не бих пожелал да бъда. Осъзнал съм, че не ставам за политическа длъжност,.не мога да се извъртам ако трябва законът да се прилага приоритетно по целесъобразност.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот jhoro » 10 Авг 2020, 22:39

lawchoice написа:Не извъртай нещата, казах, че НК се интересува и третира чрез този текст само допустими протести.

Изобщо не извъртам, само попитах:
Как повече от три седмици протестите (във всякаква форма) бяха допустими, изведнъж - в 4 сутринта се сетиха, че са не-допустими???
Относно действията (и бездействията) на съответния кмет - това са задължения, не правомощия.
§ 3. Изпълнението на закона се възлага на кметовете на общини.


Сега спирам, че трябва и да работя.
Приятна вечер и лека нощ!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на заповед за арест

Мнениеот lawchoice » 10 Авг 2020, 22:54

jhoro написа:
lawchoice написа:Не извъртай нещата, казах, че НК се интересува и третира чрез този текст само допустими протести.

Изобщо не извъртам, само попитах:
Как повече от три седмици протестите (във всякаква форма) бяха допустими, изведнъж - в 4 сутринта се сетиха, че са не-допустими???
Относно действията (и бездействията) на съответния кмет - това са задължения, не правомощия.
§ 3. Изпълнението на закона се възлага на кметовете на общини.


Сега спирам, че трябва и да работя.
Приятна вечер и лека нощ!

Кой е казал, че са били допустими? Какво значи правомощие?

Това е правен форум, ако имаш претенции да даваш правни съвети, такива въпроси не би следвало да ти минават наум дори.

Приятна вечер и на теб!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron