начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот sando100 » 14 Дек 2020, 21:22

Здравейте,

Има подобна тема, но тя е от 2013 и, вероятно, нещата са се променили доста оттогава до днес. Бе ми отказано издаване на разрешително за ООБ поради липса на основателна причина, която по несъмнен начин да обоснове издаването на разрешение (чл. 58, ал.1, т.10 ЗОБВВПИ). Като причини бях посочил

(1) (в близко бъдеще за дълго време) уличните глутници, защото първото, което хората ще направят като останат без доходи, е да се отърват от кучетата си, т.е. покрай ковид-стагнацията ще проима много изгладнели улични кучета

(2) вила в отдалечен и опасен (с много грабежи) район, в която прекарваме аз и семейството ми много време

Имам седмица за възразяване. Как да постъпя? И въобще, има ли смисъл да опитвам нещо, или всичко зависи от връзките с началника на местния КОС?
sando100
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Дек 2020, 21:07

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот jhoro » 14 Дек 2020, 21:37

Здрасти!
То на това ...
sando100 написа:
    (1) (в близко бъдеще за дълго време) уличните глутници ...
    (2) вила в отдалечен и опасен район ...

основателни причини ли казваш?
Я измисли нещо по-сериозно. Например - стани ловец!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот sando100 » 14 Дек 2020, 21:42

Ако стана ловец ще мога да нося пистолета само при лов, но не на разбеснели се улични кучета ;)

Коя, според тебе, е достатъчно основателна причина за носене на оръжие в цивилизацията?
sando100
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Дек 2020, 21:07

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот kpts_ » 14 Дек 2020, 22:33

Явно липсва основателна причина за разрешаване придобиване и носене на огнестрелно оръжие.
За кучета има ултразвук или предупредително оръжие.
При обжалване почти нямаш шанс.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот jhoro » 14 Дек 2020, 22:37

sando100 написа:Ако стана ловец ще мога да нося пистолета само при лов, но не на разбеснели се улични кучета ;)
Коя, според тебе, е достатъчно основателна причина за носене на оръжие в цивилизацията?

Ето ти още един „джокер“ - от сайта на МВР, страницата Разрешително за носене и употреба на огнестрелно оръжие
- документ за завършен курс и положен изпит за безопасно боравене с огнестрелно оръжие - за служебни цели или за самоотбрана,
- билет за лов - за ловни цели, или
- документ за членство от съответната спортна организация по Закона за физическото възпитание и спорта - за спортни цели;

Три отделни и съвсем реалистични причини!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот jhoro » 14 Дек 2020, 22:54

kpts_ написа:Явно липсва основателна причина за разрешаване придобиване и носене на огнестрелно оръжие.
За кучета има ултразвук или предупредително оръжие.
При обжалване почти нямаш шанс.

Мдаа ...
Газовите оръжия все още са на регистрационен (макар двоен), а не на разрешителен режим.

За огнестрелно - препоръчвам ново кандидатстване, с променени обстоятелства, а не обжалване на отказа.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот oberst » 14 Дек 2020, 23:03

Бе, как ще напишеш, че ти трябва пистолет срещу кучета и то на първо място?! То, имай късмет да стреляш по улично куче, хеле пък да не се обадиш веднага на 112 след стрелбата. Остави си гилзата там и куршума в кучето, пък нека някой после те накисне и да видиш тогава. Или направо имай късмета с нещо от 9х19 нагоре да мине през кучето и да се забие в нечия кола или още по-зле. Тези неща така дупчат и рикошират, че изобщо не са за хора, които не знаят какво правят.

Долу хубави акъли ти дават, ама са пропуснали и още един вариант - колекционерско разрешително, ха, ха.

Това от което имаш нужда е за самоохрана, а не за лов, спорт или държане в касата, т.е. разрешително за съхранение, носене и употреба. Като нищо могат да ти издадат само за съхранение, примерно ако е наследствено, и това е.

Сега аз пък ще ти дам акъл - не се занимавай да обжалваш, защото вече сам си се закопал здраво с глупостите, които си написал в искането. Какво да пишеш се пита преди да го подадеш, а не след дъжд - качулка. Ако си чак толкова мераклия, сменяй си адресната регистрация, за да си в друг КОС (най-добре в провинцията, където имаш роднини) и след добра подготовка подавай отново. Тези вече много вероятно са те запомнили и си абониран за откази. Ако ти излезе, после си връщаш настоящия адрес, където си сега, защото там трябва да ти е касата.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот kpts_ » 14 Дек 2020, 23:07

Има регистър на отказите и тези врътки с адреса не минават. :lol:
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот sando100 » 14 Дек 2020, 23:49

Благодаря за разясненията!

Някой да знае колко време след отказ мога да поискам пак? Според мене всичко, което съм написал, е самозащита (на мен, семейството и имота ми). Какво да пиша другия път?
sando100
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Дек 2020, 21:07

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот oberst » 14 Дек 2020, 23:52

kpts_ написа:Има регистър на отказите и тези врътки с адреса не минават. :lol:

За това казах в скоби "където има роднини" - който разбрал, разбрал какво имам предвид. Тук са му отказали, защото е смятал да се пази от улични помияри с огнестрелно оръжие. Там пък може да се окаже, че междувременно се е осъзнал, че помияр се гони с ритник или с лютив спрей и изобщо не ги намесва, като също така е започнал да развива дейност, свързана с разплащания в брой, пренос и работа със скъпа техника, вкл. в тъмната част на денонощието, пътувания в отдалечени места и т.н.

Едно е да те има в регистъра, но вече на теб да се погледне с друго око и на друго място, друго е да отидеш отново при същия началник КОС на поправителен. На поправителни рядко пишат шестици, от време на време - тройки, а най-често пак късат.

Предишен отказ не е основание автоматично отново да ти хвърлят документите в коша, но прави задачата много по-трудна и трябва да се положат 10 пъти повече усилия от първия път. Полицаите също не обичат мърляшки или формално свършена работа, все едно не ги зачиташ, че заслужават поне нормална доза старание и подготовка, щом като ще ги занимаваш със себе си.

В интерес на истината, косаджията оставаше и да даде разрешение при такава обосновка - не изсмукана от пръстите, ами направо звучаща като провокация.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот nikodim77 » 15 Дек 2020, 00:15

Здравйте,
Темата горе-долу е изчерпана, та аз се включвам само да попитам единият от юзърите - Жоро, какво означава „Двоен” регистрационен режим за газовите оръжия?!? :wink: :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот lawchoice » 15 Дек 2020, 00:25

sando100 написа:Здравейте,

Има подобна тема, но тя е от 2013 и, вероятно, нещата са се променили доста оттогава до днес. Бе ми отказано издаване на разрешително за ООБ поради липса на основателна причина, която по несъмнен начин да обоснове издаването на разрешение (чл. 58, ал.1, т.10 ЗОБВВПИ). Като причини бях посочил

(1) (в близко бъдеще за дълго време) уличните глутници, защото първото, което хората ще направят като останат без доходи, е да се отърват от кучетата си, т.е. покрай ковид-стагнацията ще проима много изгладнели улични кучета

(2) вила в отдалечен и опасен (с много грабежи) район, в която прекарваме аз и семейството ми много време

Имам седмица за възразяване. Как да постъпя? И въобще, има ли смисъл да опитвам нещо, или всичко зависи от връзките с началника на местния КОС?


Поздравления за служителите на служба КОС! ОО следва да бъде предоставяно на осъзнати, уззрели индивиди. Дечковците си играят с водни пистолети, а ако имат проблем с бездомни кучета следва да ползват спрейове на каспицинова основа, а не огнестрелни оръжия...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Разрешително за огнестрелно оръжие - 2020

Мнениеот pvassilev » 16 Юли 2021, 11:17

Да, мненията за абсурдостта за самозащитата срещу уличните кучета имат смисъл.
За да ти се отговори на въпроса, покажи отказа, да видим какви мотиви пише в него. Той трябва да съдържа задължителни реквизити, да покаже, че са спазени процесуалните правила за преценка на причините, поради които ти е отказано, да се разбере дали са извършени задължителните проверки за съдимост, нарушения на обществения ред, наличие или не на следствени действия срещу теб, по закона за домашното насилие и т.н.
Отказът трябва да обоснове въз основа на кой член от ЗОБВВПИ е постановен. Нарушенията в процедурата, липсата на обосновка или посочена невярна такава, сами по себе си са основание отказа да отпадне в съда.
Не си писал от кое РУ на МВР са ти отказали. Ако си в РУ, където нагласата на началника е да дава разрешения, ако напишеш разумни причини (това за кучетата не е причина), няма да имаш проблеми и без да доказваш основателните причини за самоотбрана. Има служители от отделите КОС, които помагат на гражданите, казват им какво да напишат и какво ще мине или не. На мен при първото ми разрешение за придобиване на КНО един възрастен косаджия ми прие документите, каза ми, това не е добре да го пишеш, напиши друго - и ми продиктува какво да напиша. А при последното му искане за носене, съхранение и употреба поради смяна на постоянен адрес в малък град, косаджията голям мръсник и още като се запознахме ми каза: тук не издаваме разрешения за КНО за самоотбрана, само за ловци и спортисти - спортна стрелба. Получих отказ, но с толкова много нарушения на процедурата, че без проблем спечелих делото на първа инстанция и съда върна преписката на началника на РУ с указания да се спази закона.
Второ, помисли дали имаш някакъв познат да направи някакъв контакт с началника на РУ или някой от отдел КОС.
Трето, проучи дали лесно или трудно се дават разрешения на пистолети за самоотбрана в твоето РУ. Застани някой приемен ден до гишето и говори с хората, които идват за продължаване на разрешения, за получаването им, за получаване на такива за придобиване. Поискай справка от ОДМВР за твоята община и за съседните общини какъв е броят на издадените разрешение за съхранение, носене и употреба на КНО. Става по процедура по ЗДОИ, има информация на страницата на МВР.
Ако районното е от тези, които не правят проблеми, ще свърши работа нещо от типа на "КНО ми е необходимо за самоотбрана, защита на моята лична сигурност и тази на семейството ми, каккто и на дома ми от противоправни посегателства, също така и често пътувам до отдалечени райони на страната, а по конкретно и имам къща в отдалечено населено място без близки, постоянно живеещи съседи, а в околността се регистрират над средния за страната брой криминални престъпления". Това е примерен текст, който повечето от нас пишат, разбира се с различни нюанси и варианти. Представи справка от МВР за броя на регистрираните престъпления в района. Получава се по искане по ЗДОИ. Представи нотариален акт на къщата. Недей да пишеш, че имаш фирма и пренасяш пари в брой, защото някой ден като не работиш това и не пренасяш пари, при продължаване на разрешението вместо да ти го продължат, могат да ги отнемат. За работа като въоръжена охрана въобще и не помисляй да пишеш. Ако някой те е тормозил психически или заплашвал последните месеци или години с телесна повреда или убийство, това е преимущество, ако обаче си пуснал жалба в РУ. Пишеш го в заявлението с вх. Н на жалбата. Недей да искаш оръжие за спортни цели, него можеш да го носиш само до стрелбището и в куфарче с боеприпасите отделно.
Ще разсея някои заблуди:
1. Регистър на отказите няма. Заради това недей да си сменяш постоянния адрес само за това. Можеш да го направиш примерно в района където ти е къщата. Ако там ти откажат, обжалваш пред съда. Но и в сегашното си районно можеш да подадеш пак заявление. Няма по-трудно или по-лесно в зависимост от това, дали имаш вече един отказ. Можеш да кажеш да косаджията, ако стане дума за предишния отказ, че си се запознал със законите по-подробно, че в никакъв случай няма да стреляш по кучета, а само на стрелбище (или при крайна необходимост).
2.
jhoro написа: За огнестрелно - препоръчвам ново кандидатстване, с променени обстоятелства, а не обжалване на отказа.

Това ако е така, ако няма нарушения в отказа. Но е по добре заради кучетата да не обжалваш, да не го вижда съдията.
3.
oberst написа: Като нищо могат да ти издадат само за съхранение, примерно ако е наследствено, и това е.

Сега аз пък ще ти дам акъл - не се занимавай да обжалваш, защото вече сам си се закопал здраво с глупостите, които си написал в искането. Какво да пишеш се пита преди да го подадеш, а не след дъжд - качулка. Ако си чак толкова мераклия, сменяй си адресната регистрация, за да си в друг КОС (най-добре в провинцията, където имаш роднини) и след добра подготовка подавай отново. Тези вече много вероятно са те запомнили и си абониран за откази. Ако ти излезе, после си връщаш настоящия адрес, където си сега, защото там трябва да ти е касата.

Само за съхрание също е възможност, но темата на човека според мен е първо за придобиване, а след това, като го купи, подава за разрешение за съхранение, носене и употреба. През това време оръжието се прострелва в РУ и стои там до получаването на разрешението.
В провинцията понякога дават доста по-трудно. А смяната на постоянен адрес си иска и разходи - нова шофьорска книжка, пререгистрация на автомобили и пр. Касата за съхранение трабва да е първо на постоянния адрес, а след като вземеш разрешението се подават декларации и можеш да си монтираш друга каса и на настоящия адрес и да го съхраняваш на който искаш.
4. Още - има едно предубеждение, презумпция сред адвокатите като цяло, че всяко обжалване на всеки отказ на началник на РУ съда решава, че потвърждава отказа за издаване на разрешение. А това не винаги е така. В повечето случаи наистина е така, но това отчасти е и по вина именно на някои адвокати, които не познават тематиката, не се подготвят, и в резултат при обжалването не представят нищо ново като аргументи и доказателства и логично делото е загубено. Мисля, че почти във всеки отказ може да има нещо, за които да се хванеш. Отказите се пишат от служителите в отдел КОС, а тяхната правна подготовка не е висока. Четат се от началника преди да хподпише, но това често става отгоре-отгоре. Не всяко РУ има юристконсулт да го прегледа и редактира. Добрият адвокат ще каже, че трябва да се подготви по тази материя, но пък добрите адвокати винаги са много заети и трудно могат да отделят време.
Ето тук две съдебни решения по темата:
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... _2017R.htm
https://portalextensions.justice.bg/api ... 6b8f38e72c
pvassilev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 03 Май 2007, 21:30


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron