начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Граждански ищец- Извън НПК има ли други правила валидни.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Граждански ищец- Извън НПК има ли други правила валидни.

Мнениеот dakata1950 » 24 Май 2021, 23:34

Описвам случая: Делото е за нанасяне на тежка телесна повреда.Член 128, ал.2, във връзка с ал. 1 он НПК- така е формулиран обвинителния акт.
Първа инстаниция делото приключва с оправдателна присъда. Пострадалия е конституиран, като граждански ищец и граждански обвинител.-- Окръжен съд--- Връща делото, отменя изцяло всичко и връща делото за ново разглеждане. Мотиви: Неправилно написани мотиви.
Второто дело на първа инстанция в районен съд пак: Присъда- Условна, обаче гражданския ищец и граждански обвинител, без молба в разпоредителното заседание и после, съдийката си го нарича направо и то постоянно наго гражданския обвинител. Няма и определение по този въпрос по делото. ------ Окръжния Съд, връща делото за ново разглеждане, като отменя ИЗЦЯЛО решението, с мотив, че са допуснати процесуални нарушения, които той не може да отмени. Без да ги посочва и няма указания.
Трето дело на първа инстанция в районен съд. В разпоредителното заседание Прокурора, и двете страни, дават своето съгласие да се прибщят само досъдебното производство. В разпоредителното заседание, на това дело, което не е приключило, то пострадалия и неговия представител на са подали предварително молба за конституиране, нито пък до края на разпоредителното заседание се отправя такава. Заседанието е приключило и: Вече съда излиза с определение така: "СЪДЪТ НАМИРА" с тези думи започва определението и цитира първото дело, на райония съд, където се гледа за първи път, пред друг съдийски състав, че е намерил там, че пострадалия е конституиран и го конституира сега, но без да цитира ПРАВНОТО ОСНОВАНИЕ, за това действие извън Член 77 от НПК; Член 247 и следващите го от НПК.
ВЪПРОСЪТ Е: Знае ли някой друго правило, освен НПК, където може да се позове съда, за това свое действие, да конституира пострадалия, като граждански ищец и обвинител, БЕЗ МОЛБА В РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ, при третото разглеждане от районния съд, при тези условия, цитирани по-горе.
БЕЛЕЖКА: Сайта на ВКС не е достъпен за търсене там. Днес 24.05.2021 година.
Знае ли някой причината, сайта на ВКС, защо е изключен. Самия сайт не комуникира служебно със браузъра, за да е достъпен. Браузъра казва, този сайт не е достъпен.
dakata1950
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Дек 2009, 00:02

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron