начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

докъде се простират правата ми спряво лица неканени в имота

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


докъде се простират правата ми спряво лица неканени в имота

Мнениеот todorst » 06 Фев 2022, 18:22

Притежавам УПИ в София с нот.акт. построил съм сезонна къща, незаконно строителство за което съм платил глоби, и т.н. отивам на вилата си и заварвам двама ,които рушат постройката. подгониха ме с лопати и т.н. Следващият път ще бъда подготвен! Ако ме нападнат в моя имот, мога ли да ползвам защитни средства и да причиня телесни повреди на тези лица! До каква степен! Да прострелям в колената ! или да ги оставя да ме претрепят с лопати !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: докъде се простират правата ми спряво лица неканени в и

Мнениеот ivanov_p » 07 Фев 2022, 09:41

След въпроси по форумите едва ли нещата ще се развият благоприятно за вас, по скоро ситуацията ще свърне към предумишлен опит/убиство, със средство и начин опаснен за живота на мнозина.
Когато човек иска да защити имота си първо го огражда, за да знаят гражданите, че е чужд или поне се слагат няколко табели, че това е частен имот, докато същия се огради. След като го оградите може да сложите табела "Внимание, собственик социопат"! или нещо от рода.
Добре е да пуснете сигнал до кварталния за случилото се, да помислите са СОТ и чак тогава, ако сте вътре в сградата и някой влезе може да гръмнете, като преди прецените личността на влезлия, взломил ли е вратата или прозорец и т.н, за да не гръмнете в колената кварталния, дошъл да ви разпита за предишния инцидент или комшията чул шум и дошъл да види какво става.
Основното обаче е друго, за което предупреждавам всички ентусиасти за членство в наказателни отряди. В чуждо жилище влизат, или въобще пакости, правят основно престъпници или кандидати за такива, а вие сте обикновен гражданин, който на три ракии е готов на всякакви подвизи, но в реална ситуация нещата са различни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: докъде се простират правата ми спряво лица неканени в и

Мнениеот mazarot » 16 Фев 2022, 15:02

От отговора на господин ivanov_p, и на някои други потребители във форума (в друг раздел съм пуснал въпрос за разрешително за оръжие) разбирам, че ако не сте полицай или прокурор (защото явно само те имат право да защитават себе си, близките и имуществото си с оръжие, и да им се размине), трябва да оставите всеки да прави с Вас каквото си иска, а Вие имате неотменимото право да уведомявате "органите на реда" за инцидентите. Те ще пробват с различна степен на усърдие (според настроението или други фактори, като например да не би заподозрените да са случайно приятели на приятели) да разрешат случая, но ако се окаже, че не могат да го разрешат, Вие нямате право да се сърдите на никого, освен на себе си. Откъде-накъде ще си имате вила, да не говорим че Ви се е досвидяло да си сложите СОТ, или направо да наемете пазач! Да не живеете в бяла държава случайно?
mazarot
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Фев 2022, 13:46

Re: докъде се простират правата ми спряво лица неканени в и

Мнениеот guest1 » 17 Фев 2022, 10:34

mazarot написа:От отговора на господин ivanov_p, и на някои други потребители във форума (в друг раздел съм пуснал въпрос за разрешително за оръжие) разбирам, че ако не сте полицай или прокурор (защото явно само те имат право да защитават себе си, близките и имуществото си с оръжие, и да им се размине), трябва да оставите всеки да прави с Вас каквото си иска, а Вие имате неотменимото право да уведомявате "органите на реда" за инцидентите.

Здравейте!
На първо място - не разбирам идеята за пускане на няколко теми, с едно и също име или с различни имена - в няколко раздела. Но с едно и също питане, по един и същ въпрос. Така нещата се разпиляват и разводняват!
Второ - ще отговоря тук, защото в другата тема „е станало навалица“! Там са Ви казали някои неща, но не видях вариантите - започване на работа като въоръжена охрана или членство в ловна дружина.
Иначе - самото притежание на оръжие (без значение късоцевно или дългоцевно, газово, въздушно или огнестрелно, ловно или бойно) не е гаранция за нищо! Даже - ако няма оръжие, въпросните „неканени лица“ могат да ви набият, а ако извадите оръжие - да Ви го отнемат и да го използват срещу Вас!
Притежаването на пистолет или пушка, не Ви превръща автоматично в ... „Олд Шетърхенд“ или „Олд Файерхенд“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1802
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: докъде се простират правата ми спряво лица неканени в и

Мнениеот atom22 » 18 Фев 2022, 14:21

Искам да отбележа, че когато се пусне СОТ на имота, освен че ще се плаща таксата, въпросите зададен от автора на темата не изчезва, те просто се прехвърля върху други хора работещи за охранителната фирма. Нямам наблюдения но бих предположил че охранителните фирми не се съобразяват много със закона понеже знаете какви хора започват такива бизнеси.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron