начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот lili115 » 10 Апр 2022, 23:38

Здравейте,
Значи по мой сигнал е образувано Досъдебно производство (ДП). Въпросите са ми до колко мога да следя и подпомагам разследването с цел установяване на истината? В смисъл мога ли да искам да чета кой е разпитван по ДП и отделно по самата прокурорска преписка от която се е образувало ДП? Понеже мога да чета прокурорските преписки но тези с отказ за образуване на ДП. Просто до сега не ми се е случвало да има ДП, все отказват.
Разпитваха ме по него като свидетел и самия разследващ полицай ми прочете, че мога да искам от прокурора да го сменя.
Искам да подам това заявление защото поведението не беше такова което да доведе до разкриване на обективната истина и в тази връзка в кой закон пише какво може да се прави по ДП.
Благодаря за конкретните отговори но ще е добре и аз да знам закона какво точно се казва за това.
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот legionbs » 11 Апр 2022, 09:47

Здравейте,

ДП се води по реда на НПК, но само с четене на закони не става.

Най-добре се обърнете към адвокат практикуващ в областта на наказателно право, той знае как да защити вашите права и интереси.
legionbs
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Фев 2022, 11:41

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот berto » 11 Апр 2022, 10:24

Не можете да четете и да указвате на прокурора, защото фазата е закрита, т.е. контролът се осъществява от прокурор, а не от съд. Първата възможност за такива действия е на фазата на разпоредителното заседание. Иначе мисля, че бихте могли да говорите с председателя на съответната прокуратура в приемното му време. Там можете да се оплачете според мен, но най-добре е наистина да се обърнете към адвокат по наказателно право.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот lili115 » 11 Апр 2022, 12:07

Благодаря за отговорите!
Не че не искам да се обърна към адвокат, но е доста трудно понеже става въпрос за гербаджии и все още действаща власт. Говорим съм с много адвокати и всеки дава назад като чуе за какво иде реч! А в предвид, че прокуратурата в момента е "адвокат на корупцията" нали се сешате, че е много трудно да се намери независим адвокат, поне от един обикновен гражданин който няма познати юристи и някой на който да се довери.
От друга страна аз нямам проблем със закона, имат гербаджиите и е повече от видно плътния чадър и стремежа на прокуратурата да не излезне истината. Но понеже вече съм дал очевадни доказателства те от няма на къде образуваха ДП, но целта е сега това да се смачка като ми се оказва брутален психически тормоз и заплахи!
Та аз ще трябва да си пиша заявлението.
А за прокурорската преписка по която е образувано ДП мога ли да искам да я чета като другите преписки?
А това разпоредително заседание кога ще бъде, мога ли аз като подател на сигнала да искам да бъда на него?
Лек и успешен ден от мен!
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот legionbs » 11 Апр 2022, 13:02

Разпоредителното заседание има когато е внесен обвинителен акт в съда и вие ще бъдете призован.
legionbs
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Фев 2022, 11:41

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот bvoykov » 11 Апр 2022, 13:11

Съгласен съм с изложените коментари по-горе, но ще направя леко допълнение. Ако има образувано досъдебно производство, а не само прокурорска/полицейска преписка/проверка, Вие бихте могли да участвате още и на досъдебната фаза, ако сте пострадал от престъплението и изрично пожелаете това. Не всеки сигналоподател е пострадал от престъплението и следва да участва. С най-пълна възможност имате да участвате, когато разследването приключи и същото Ви бъде предявено, ако сте пожелал да Ви бъде предявявано въобще. В него може да направите съответни искания, бележки или възражения, съответно да поискате да се съберат други доказателства, които смятате за необходими. В разпоредителното заседание пред съда можете да участвате евентуално само ако сте пострадал и направите искане да участвате като граждански ищец и/или частен обвинител. За да се стигне до разпоредително заседание, първо делото трябва да стигне до съда и да не подлежи на разглеждане по някоя от двете процедури - решаване със споразумение или освобождаване от наказателна отговорност. Разбира се има едно голямо изключение, при което пострадалият не участва като че ли въобще в която и да е фаза, включително и досъдебното и това е, ако наказателното производство върви по реда на т.н. "Бързо производство", което, предвид разказаната от Вас история за откази от образуване на ДП и други действия на "адвоката на корупцията" едва ли е във Вашия случай.
Накратко - докато върви ДП, дори и да имате качеството пострадал, което е предпоставка да участвате и да се запознавате с материалите, това право ще можете евентуално да го упражните в края на ДП или ако премине в съдебно такова. Колкото до искането "да се смени" разследващият полицай, това представлява искане за отвод, по което се произнася наблюдаващият прокурор (я да видим колко самостоятелно полицията може да "бори" престъпността). Твърденията, че съответният разследващ не предприемал необходимите действия принципно не обосновават никакви предпоставки за неговата заинтересованост, просто можете да направите искане да бъдат събрани тези доказателства, по което така или иначе произнасяне ще държи най-вероятно наблюдаващият прокурор.
Само ще отбележа по отношение на твърдените от Вас заплахи и закани, това са принципно престъпления от частен характер, с които прокуратурата не се занимава. Щом са образували ДП явно има нещо друго, може би щом намесвате "гербаджии" и "действаща власт" го водят по-скоро като престъпление по служба, но рядко става на принципа "ти де го чукаш, а то де се пука".
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: мога ли да следя ДП като жалбоподател на сигнала?

Мнениеот lili115 » 11 Апр 2022, 20:58

ОК, благодаря за отговорите. Ще прочета малко закона и пак ще питам какво не ми е ясно.
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron