начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Условна присъда и пътуване в чужбина

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот roko1234 » 22 Май 2022, 22:21

Здравейте.
Ще бъда благодарен да получа адекватен отговор на въпроса.
Имам влязла в сила присъда с отложено изпълнение .
Имам оферта за работа в чужбина в страна от ЕС.
Имам ли право да напускам границите на България?
Да не стане проблем на границата?
Благодаря предварително.
roko1234
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2022, 22:11

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот berto » 23 Май 2022, 07:05

Имате право да напускате страната. Условното осъждане означава, че сте осъден, но държавата се е отказала от изпълнение на наказанието.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот roko1234 » 24 Май 2022, 14:58

Благодаря за отговора.
Не исках да се стига до гафове на границата.
roko1234
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2022, 22:11

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот guest1 » 28 Май 2022, 10:23

berto написа:Имате право да напускате страната. Условното осъждане означава, че сте осъден, но държавата се е отказала от изпълнение на наказанието.

+1
roko1234 написа:Имам оферта за работа в чужбина в страна от ЕС.
Имам ли право да напускам границите на България? Да не стане проблем на границата?

Не забравяйте, че вече - ЕС не е точно чужбина!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот roko1234 » 31 Май 2022, 06:53

Съжалявам,може да не съм се изразил правилно.
Питането беше дали ще имам проблем при преминаване на границата?
roko1234
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2022, 22:11

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот guest1 » 31 Май 2022, 08:18

roko1234 написа:Съжалявам,може да не съм се изразил правилно.
Питането беше дали ще имам проблем при преминаване на границата?

Няма нужда да съжалявате, това не беше упрек към Вас, а разсъждения.
В същия дух ще кажа, че на границата е по-вероятно да Ви спрат - за неплатени глоби от КАТ, отколкото - ако сте обявен за издирване.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот ivanov_p » 31 Май 2022, 08:36

roko1234 написа:Съжалявам,може да не съм се изразил правилно.
Питането беше дали ще имам проблем при преминаване на границата?


Божа работа! Проблемът затова е проблем, защото идва без да го искаш. По принцип не би трябвало, но по принцип много работи не трябва да стават. Възможно е преди присъдата да са ви търсили призовкари, да не сте били на адрес, да е останала някаква следа, че ви издирват и тя да не е заличена в системата и т.н. Ще разберете на паспортния контрол на летището. Скоро по този повод ми звъняха посред нощ, търсили юнака на адреса за разпит, той живее в чужбина и не го намерили, за което го писали "бегал". Каца на летището и го озаптили с друг завалия идващ от Швейцария, с жена и дете. Връчват му призовка, в посочения ден отива на разпит, прибира се вкъщи, а там се разгърнала полицейска кола и двама полицаи в засада. Разследващия не видял, че призовката му е връчена на летището, не проверил, че същия живее постоянно в Германия и е с немско гражданство и на уречения ден изпратил кола да го доведе принудително, защото се укривал. Целия този цирк защото глупчото се направил на съвестен гражданин и гласувал в България с удостоверение от общината, а тези по принцип били подозрителни.
Та не се знае, за всеки случай си носете и два чифта бельо, бръснарски и кърпа, както и визитката на адвоката водил делото.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот roko1234 » 31 Май 2022, 20:21

Пак ме хвърлихте в размисли
roko1234
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2022, 22:11

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот ivanov_p » 31 Май 2022, 21:01

Вземаш метрото и на аерогарата. Не си спомням точно гишето, ще питаш къде може да получиш информация от гранична полиция. Ще ти кажат къде да отидеш на кой вътрешен да позвъниш от телефона там. Набираш и казваш: аз съм еди кой си, ЕГН, осъден съм условно, искам да пътувам за еди къде си, може ли да ми кажете дали ще има проблеми при пътуване, за да не ми изгори билета и за да не изгорят билетите на петнайсетте деца с проблеми, които водя на моя сметка в Дисниленд?
Тук могат да ти кажат как би било правилно по закон, ама ако всичко беше по закон да сме умрели от глад.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот guest1 » 31 Май 2022, 21:43

ivanov_p написа:Вземаш метрото и на аерогарата.

Не разбрах само - откъде „извади“ тази аерогара?
Човекът питаше
roko1234 написа:Да не стане проблем на границата?

обаче гранични пуктове има много!
Преминавал съм посред нощ от Гърция към България, след влизането ни в ЕС. Гръцкият граничен полицай, само погледна номера на колата и махна с ръка!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот bvoykov » 01 Юни 2022, 12:07

Вие тука 'ептен го обърнахте като сатиричния български филм "Кит", от който се раждат култувите реплики "Риба, ама цаца. Цаца, ама риба" и накрая, предавано от уста на уста, докато стигне до партийните величия вече се разчуло, че бил хванат кит. Един банален въпрос е обърнат на апокалиптична картина, за която дори и теоретиците на конспирациите биха завидели. Дали ще пътува в ЕС, извън ЕС, няма никакво значение. Влязлата в сила присъда означава влязло в сила наказание, щом в него не е написано, че трябва да остане в България, а такова наказание няма, щом е осъден условно без пробационни мерки, които евентуално биха могли да обусловят престоя му, има мярка за процесуална принуда, която важи само докато трае на наказатленият процес, който вече е приключил, то човекът може да си пътува. Описаните ситуации за издиравания и т.н. могат да се случат на всеки, не само на човек, който е бил съден. То всичко може да стане, утре, недай се боже, може някой да проведе специална военна операция на територията на Република България и да забранят на всички мъже до 60 години да напускат страната.
Граница може да се води и летището, дори и ЖП гарата, аз наскоро попаднах на едно обвинение, където някакъв се опитал да хване влак от гара в граничен град, пътуващ за държава членка на ЕС, но представил документ за друго лице, и му бе повдигнато обвинение по чл. 279, ал. 1 НК, което е показателно, че като държавна граница се третира всяко място, където може да се осъществява граничен контрол, а такъв принципно би могъл да има по летищата и гарите, когато транспортното средство пътува извън България, така че приравняването на държавна граница само на фактическите ГКПП-та, които буквално са на границата, е в разрез с юридическото значение на понятието "граница". До тук с дебатите по този въпрос.
Моят отговор е, на базата единствено изложеното от питащия, че няма юридическо основание да не го пускат през границата, то би било приравнено на узаконения произвол, впоследствие отменен от Конституционния съд, да се спират коли по границите като мярка срещу водачите, неплатили глоби за нарушения. Не казвам, че оправдавам неплащането на глобите, но не това е начинът, нека органи като НАП и т.н. да се размърдат, а ако не могат, държавата да създаде условия и организация за осъществяване на тази дейност, а не да кара по линията на най-ниското, но незаконосъобразно съпротивление.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот ivanov_p » 01 Юни 2022, 12:56

Моят отговор е, на базата единствено изложеното от питащия, че няма юридическо основание да не го пускат през границата, то би било приравнено на узаконения произвол, впоследствие отменен от Конституционния съд, да се спират коли по границите като мярка срещу водачите, неплатили глоби за нарушения. Не казвам, че оправдавам неплащането на глобите, но не това е начинът, нека органи като НАП и т.н. да се размърдат, а ако не могат, държавата да създаде условия и организация за осъществяване на тази дейност, а не да кара по линията на най-ниското, но незаконосъобразно съпротивление.


Добре де, след като всичко е било толкова ясно, защо се е стигнало до КС? Имало ли е въобще случаи някой да бъде спрян на границата и върнат, или някъде по пътищата автомобила да е бил спрян от движение заради неплатени глоби?
Ако е имало даже един случай, ще подновя съвета си към питащия, още повече самият факт, че знам къде е гишето и как се осъществява връзката с гранична полиция, говори за опити да се разрешат възникнали проблеми, а аз съм крайно мързелив човек и няма как да съм се вдигнал и отишъл на летището за малък проблем.Ако този проблем е бил в грешка на пътуващия то няма как да се разреши, което говори, че съм ходил когато пътуващия е бил в правата си, но е станало някакво прецакване, а това прецакване може да излезе много скъпо, особено ако те върнат и си пропуснеш реда за бъбречна трансплантация.
Както казваше старшината: Не е важно кой крив, кой прав, важно е кой блажи и кой спи гладен!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот bvoykov » 02 Юни 2022, 16:54

В интерес на истината този пример не беше много коректен, но малко е трудно да се фокусира човек, докато пише преди да му изтече обедната почивка. За решението информация може да намерите тук https://news.lex.bg/%D0%BA%D1%81-%D0%BE ... B0-%D0%B8/

То това е "частен случай" на узаконен произвол, доколкото просто беше инцидентна проява в правния живот на ЗДвП. Случаи имаше преди излизане на решението или поне така се твърдеше в медиите. След като хората проплакаха, омбудсманът сезира КС и се стигна до това решение. Въпросът на питащия беше дали просто защото е осъден, ще го спрат. Влязлата в сила присъда по принцип, каквото и наказание да е наложено, разбира се с изключение на лишаванията от свобода (ефективно) или пробационните мерки, не ограничават осъдения да ходи където си иска, било то в рамките на страната или извън нея. Иначе хипотези всякакви могат да бъдат развивани, но мен ми се струва излишно.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот roko1234 » 06 Юни 2022, 07:11

Благодаря на всички отзовали се на питането.
Всичко беше нормално на границата.
roko1234
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2022, 22:11

Re: Условна присъда и пътуване в чужбина

Мнениеот hena123 » 06 Мар 2023, 04:57

Ако отложеното изпълнение не включва забрана за напускане на страната или ограничение на свободата на движение, то Вие имате право да напуснете България и да работите в друга страна от ЕС. В този случай, няма да имате проблеми на границата.
drive mad
hena123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Мар 2023, 04:42


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron