начало

Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1 Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1

Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот dgunka » 13 Апр 2005, 21:37

Колеги ,моля дайте съвет.Може ли Кмета на Община да е длъжностно лице ро чл.282 и следващите от НК?По въпроса няма практика на ВКС.
dgunka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2005, 18:25

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот mery73 » 13 Апр 2005, 22:22

да.......но практика трудно ще намериш....:-)
mery73
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Софиянски » 13 Апр 2005, 22:31

след като кметът ръководи цялата изпълнителна дейност на общината, организира изпълнението на общинския бюджет и представлява общината пред физически и юридически лица и пред съда (чл. 44 ЗМСМА), то на него по силата на закона му е "възложено да изпълнява със заплата или безплатно, временно или постоянно" ръководна работа или работа, свързана с пазене или управление на чуждо имущество в държавно предприятие, кооперация, обществена организация, друго юридическо лице или едноличен търговец (чл. 93 НК), защото без съмнение общината е юридическо лице (чл. 14 ЗМСМА).

при тези обстоятелства не е нуждо да има практика на ВКС по въпроса, за да се види очевидното (ако не ни мързи да прочетем закона, разбира се...)
Софиянски
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Be you » 13 Апр 2005, 22:40

Практика се създава. Феодалите само не са длъжностни лица. За тях няма и нормативна уредба.
Be you
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот малката секира » 13 Апр 2005, 22:40

Ако този който пита се е дипломирал - да си хвърли дипломата!
малката секира
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Голямата секира » 13 Апр 2005, 22:43

По добре да я изяде!
Голямата секира
 


Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Софиянски » 13 Апр 2005, 23:19

по интересен за мен въпрос е: дали адвокат, посочен от съответната колетия и назначен за служебен защитник по нохд е с качество представител на обществеността, с оглед обстоятелството, че е бил засегнат от деяние, което носи белезите на обида, за да бъде квалифицирано това деяние по чл. 148, ал.1, т.3 от НК?

поставям въпроса, тъй като има практика (може би непубликувана), че адвоката не е представител на обществеността.

дали такава практика е правилна, като се има предвид, че както описах случая, пострадалия е лице, посочено от адвокатска колегия (дали тя е обществена организация) да упражнява въз основа на закона (за адвокатурата и НПК) определена функция (функция по защита, регламентирана и на конституционно ниво)?
Софиянски
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Be you » 13 Апр 2005, 23:21

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Обяснение на някои думи

Чл.93. Указаните по-долу думи и изрази са употребени в този кодекс в следния смисъл:
1. "Длъжностно лице" е това, на което е възложено да изпълнява със заплата или безплатно, временно или постоянно:
а) служба в държавно учреждение, с изключение на извършващите дейност само на материално изпълнение;
б) (изм.,ДВ,бр.10 от 1993 г.,бр.62 от 1997 г.) ръководна работа или работа, свързана с пазене или управление на чуждо имущество в държавно предприятие, кооперация, обществена организация, друго юридическо лице или при едноличен търговец, както и на частен нотариус и помощник-нотариус.
2. (изм.,ДВ,бр.92 от 2002 г.) "Орган на власт" са органите на държавна власт, органите на държавно управление, органите на съдебната власт, както и служителите при тях, които са натоварени с упражняването на властнически функции.
Be you
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот dgunka » 14 Апр 2005, 07:03

Колеги,ако прочетете чл.93 от НК ще видите ,че се говори за Държавно учреждение,ЮЛ,ЕТ,Обществена организация,,но не и за орган на местно самоуправление какъвто е Общината.Разпоредбите на НК се търкуват буквално и стеснително , но не и разширително.
dgunka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2005, 18:25

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот dgunka » 14 Апр 2005, 07:11

Колеги, защо като може Кмета да е длъжностно лице ,ВКС преди измененията на чл.93 от НК постанови,че ако си изпълнителене директор на ООД не си длъжностно лице.В тази насока има множество практика на ВКС.Едва с измененията от 1997г. и 2002г. това се промени и се описаха и ЮЛ и ЕТ.Може ли да се приеме,че Общината е Обществена организация?Това е абсурд в ЗМСМА е указано какво е тя и какво е Кмет.
dgunka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2005, 18:25

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот BL » 14 Апр 2005, 09:17

!!!!! като чета коментарите ти, разибрам, че ДОРИ НЕ ТИ Е ЯСНО , че общината е юридическо лице... да не говорим за мнението ти, дали кмета е длъжностно лице?!?!?!
BL
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот ооооооооо » 14 Апр 2005, 09:27

1. Че е длъжностно лице - длъжностно е и няма спор
2. Че някой си прави свободни разсъждения на тема обшината - юридическо лице ли е или не без да е чел чл. 136 КРБ, Гразданското на Мария Павлова и Конституционното на Стефан Стойчев - О К проблема си е негов
3. Но да ме нарича "колега" СЪЖАЛЯВАМ!
ооооооооо
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот лунатик » 14 Апр 2005, 09:49

ЗМСМА:
Чл. 14. Общината е юридическо лице и има право на собственост и самостоятелен общински бюджет.
.............
Чл. 38. (1) Орган на изпълнителната власт в общината е кметът на общината.
----------
А Софиянски по кои членове от НК го подгониха?
лунатик
 

Re: Кмета длъжностно лице ли е по чл.282 и сл. от НК2

Мнениеот Be you » 14 Апр 2005, 13:58

До дгунка!
Явно не сте закусили с дипломата си. Можете да обядвате с нея. Явно много искате да дадете някому угодно правно становище. Кажете просто да - дл.лице и носите нак.отговорност. Насочете се към това, което иска да прави - рисковете, извън нак.отг.,а всеки решава да ги поеме или не.
Be you
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron