начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Интересен казус

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Интересен казус

Мнениеот ivandavidov » 14 Апр 2005, 10:38

Ето Ви един интересен казус за разрешаване:

Ако аз съм астматик и някой сериозно ме заплаши на улицата с газов спрей с цел кражба (или каквото и да било друго не хуманно действие), счита ли се за неизбежна отбрана, ако го гръмна и убия със законно притежавано огнестрелно оръжие? Човекът не знае, че съм астматик, но аз знам, че ако ме напръска, със сигурност умирам!

Ще ми е интересно да чуя мнения по въпроса!
ivandavidov
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 07 Авг 2004, 20:59

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 14 Апр 2005, 10:50

Мисля (и то много трудно), че няма да има превишаване на неизбеожната отбрана. Ал. 2 ан чл. 12 от НК посочва кога има и в твоя казус ще се има предвид "Опасността на нападението", обаче! Обаче трябва да докажеш, че от спрей астматика може да умре. Освен това ал. 4 ще действа за твоя случай, ай тинк.
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот ivandavidov » 19 Апр 2005, 13:19

Ако човека ме напръска ще ми е много трудно да докажа каквото и да било в съда, защото ще съм мъртав! Освен това е медицински факт, че от газов спрей астматик може да се спомине за по-малко от 3 минути. Според статистиките 99,1% от напръсканите астматици умират на място след подобни "инциденти". Останалите жертви са били спасени, благодарение на бързите реакции на околните хора.

В България, обаче, никой не го интересува дали човек е астматик или не! И ако някой ме заплаши, аз какво да правя?
ivandavidov
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 07 Авг 2004, 20:59

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 19 Апр 2005, 14:09

Ти съвет ли искаш или ми се караш???? Ако това, което твърдиш е медицински факт и някой тръгне да те пръска със спрей - стреляй без да му мислиш.
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот harmaiani » 19 Апр 2005, 20:31

Не мога да повярвам, че юрист дава такъв съвет! Най-малкото можеш да се поставиш на мястото на "Човека със спрея" , който не знае, че срещу него стои астматик!
harmaiani
 

Re: Интересен казус

Мнениеот harmaiani » 19 Апр 2005, 20:36

Освен това неизбежната отбрана трябва да е в рамките на необходимите предели и да съответствува на характера и опасността на нападението. Ако астматикът застреля и убие "човека със спрея" как ще докажеш, че последния е знаел, че с пръскането ще убие асматика?
harmaiani
 

Re: Интересен казус

Мнениеот Bl » 19 Апр 2005, 22:25

ако го застреляш, ще има превишаване пределите на неизбежната отбрана. Тогава трябва да се съберат доказатества, че си действал поради уплаха или смущение, за да не бъдеш наказан. ... но ако носиш със себе си нож или огнестрелно оръжие "за всеки случай" и с него причиниш телесна поврада /или убиеш/ някой който се е опитал за те заплаши със спрей, трудно би убедил, че си действал поради уплаха или смущение. От конкретната фактическа обстановка ще се изведат изводи за виновното поведение. Споделям становищата на harmaiani.
Bl
 

Re: Интересен казус

Мнениеот sayback » 19 Апр 2005, 22:52

Според мен при всички случаи ще има превишаване на пределите на неизбежната отбрана. Не би трабвало да стреляш. Ти как разбра, че те напада със спрей? Човека беше дистрибутор на парфюми и извлади флаконче да ти демонстрира нова марка парфюм. Ти защо го гръмна? :))))
sayback
 

Re: Интересен казус

Мнениеот ivandavidov » 20 Апр 2005, 09:28

Да обобщя това, което разбрах дотук:

1) Факт е, че ако онзи ме гръмне, аз си отивам.
2) Факт е, че онзи ме заплашва с газов спрей и ако не му дам това, което иска, ще ме напръска.
3) Доколкото схванах, въпреки че има пряка опасност за живота ми, ако го застрелям, аз ще лежа в затвора.

Интересно, значи трябва да избирам м-у смъртта и евентуално доживотна присъда заради предумишлено убийство! Много интересно!

Да чукна на дърво, ама много се радвам, че не съм астматик, защото излиза, че и в двата случая аз губя! Но имам един приятел, който попадна в такава ситуация в Америка. Само че той го простреля в ръката, която държеше спрея.

Но това е друга история, да се върнем на нашия случай!

Ако някой ме нападне по този начин, аз няма как реално да имам представа, че това, което държи е газов спрей, но е достатъчно да ме заплаши с думи от рода на:

-"Ако не ми дадеш парите, ще ти лепна два облака газ в лицето и пак ще ти ги взема!"

Това за мен е достатъчно, за да предположа, че човека казва истината и след като е решил да ме обира, вероятно би посмял да ме напръска. И тогава идва онзи случай с 99,1% летален изход.

Предайте много поздрави на българското законодателство, но ако някога попадна в опдобна ситуация, ще стрелями после ако трябва ще бягам от закона докато мога! Никога няма да избера смъртта пред живота и никога няма да позволя да ме вкарат в затвора за подобно изпълнение, защото това са пълни идиотщини и който е измислял законите заслужава той самият да отиде зад решетките!

Благодаря на всички Ви за споделените мнения!
ivandavidov
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 07 Авг 2004, 20:59

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 20 Апр 2005, 09:43

Не е важно дали знае нападателя. Важното е, че астматика знае, че от спрей умира. Естествено при условността, че наистина от това се умира ако си асманик. Ал. 2 "... явно не съответства на характе ра и ОПАСНОСТТА на нападението"
Пак Ви приканвам да видите и ал. 4 на чл. 12. Уплаха!!!
Що се касае до доказването, то нещо бъркате чия е тежестта по НПК. Все пак говорим, че нещата са така, както са представени от автора на темата. Т.6 на ал. 3 също може да я попрочетете.
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 20 Апр 2005, 09:51

Нещо много драматизираш, брато.
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот ivandavidov » 20 Апр 2005, 10:16

Въпросът не е в драматизма а в реализма! Поставете се на мястото на астматика и ми кажете откровено Вие как бихте постъпили в подобна ситуация, ако животът Ви е в опасност? Ще чакате да Ви напръска? И да се споминете? Или ще се съпротивлявате като има вероятност пак да Ви напръска? Или ще стреляте?

Изборът е Ваш!
ivandavidov
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 07 Авг 2004, 20:59

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 20 Апр 2005, 10:30

Пак дрмаатизираш! Аз вече си изразих мнението по въпроса и то е в защита на астматика, но ти като искаш да проклинаш света си е твоя работа.
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот Torbalan Kolyu » 20 Апр 2005, 11:34

Ei Taralane maika ti v ustata de eba!
Torbalan Kolyu
 

Re: Интересен казус

Мнениеот nik???? » 20 Апр 2005, 11:40

няма да има превишаване на неизбежната отбрана защото ти си се изплашил основателно за живота си???-практика
nik????
 

Re: Интересен казус

Мнениеот 123123 » 20 Апр 2005, 11:59

Престъпниците ли защитавате !?!?
123123
 

Re: Интересен казус

Мнениеот harmaiani » 20 Апр 2005, 12:38

Аз лично от полицай съм чувала, че самият той не възнамерява никога да стреля, а пък вие си правете изводите...
harmaiani
 

Re: Интересен казус

Мнениеот bateto » 20 Апр 2005, 16:38

Голем дръвник си бе, батееееее.....
bateto
 

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 20 Апр 2005, 17:31

Фак ю, РусИ
Таралан Кольо
 

Re: Интересен казус

Мнениеот Таралан Кольо » 20 Апр 2005, 17:33

Можеш да ми надуеш цици през ху.я, батееее
Таралан Кольо
 

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron