начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Съкращаване по чл. 328

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Съкращаване по чл. 328

Мнениеот echko1974 » 17 Яну 2014, 21:11

Здравейте,
съкратиха ме по чл.328,ал1,т3 на 6.12.2013г,като нямаше срок на предизвестие.
В заповедта ми пишеше на лицето да се изплатят следните обезщетения :
по чл.224 от КТ
по чл.222 ,ал1 от КТ
Вчера ми изплатиха последната заплата,но не ми платиха обезщетение по чл220.
Реално работодателят ме освободи без предизвестие и следва да получа въпросното обезщетение за 1 месец.
Намерих си работа и ги оведомих,че няма да ми плащат обезщетение по чл.222,но все пак очаквах да получа
обезщетение по чл.220.
Моля Ви посъветвайте ме какво да предприема.

Благодаря предварително.
echko1974
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Яну 2014, 20:55

Re: Съкращаване по чл. 328

Мнениеот fourleafclover » 18 Яну 2014, 15:57

Здравейте.
При всяко положение ви дължат обезщетение за неспазеното предизвестие. Ако работодателя не проявява разум и отказва, ви остава варианта за съдебно търсене на сумата. Имате вариант да пробвате със заявление по чл. 410 от ГПК, като се надявате, че работодателя няма да възрази. Ако все пак го направи - ще си продължите търсенето с иск в съда. Във всеки случай се обърнете към адвокат, за да сте спокойни.
fourleafclover
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 12 Сеп 2013, 22:30
Местоположение: гр. Варна

Re: Съкращаване по чл. 328

Мнениеот emma13 » 23 Яну 2015, 14:19

Здравейте. Обръщам се към вас със следния казус. На 30.01.2015г. ми изтича майчинството, което предполага, че трябва да се върна на работа. Водя се на работа при двама работодатели, които ме осигуряват на 4 часа. При единият работодател си работих до последно и малко след като излязох в майчинство, затвориха магазин, в който работих. Другият работодател предполагам, че ще ме съкрати след като се върна на работа, понеже такива му бяха намеренията преди да изляза в отпуск по майчинство, с което съм съгласна защото там съм на процент, а работата доста намаля. Та въпросите ми са следните: По кой член трябва да ме съкратят и двамата работодатели,за да отида на борсата и какво би било минималното обещетение /труговият ми стаж е 7г./? Ще окаже ли влияние върху размера на обещетението това, че съм съкратена от двама работодатели едновременно?
emma13
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2015, 14:18

Re: Съкращаване по чл. 328

Мнениеот adiflo » 15 Яну 2018, 22:48

Здравейте,

Съкратени сме по чл.328, ал.1, т.2 , но не получихме полагащото ни се обезщетение за последния работен месец на датата, на която се превежда, т.е. имаме забавяне от една седмица и пълно затъмнение кога или дали ще си получим заплатата.
Моля ви за информация има ли законово задължение/изискване към работодателя в какъв срок трябва да ни изплати дължащата ни се заплата? В какъв период от време работодателя може да забави превода?

Надявам се някой да види и отговори на въпроса ми, за което благодаря предварително.
adiflo
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Юни 2016, 11:53

Re: Съкращаване по чл. 328

Мнениеот bvoykov » 20 Яну 2018, 01:14

Основанията за съкращаване по чл. 328 от Кодекса на труда изискват да ви бъде връчено предизвестие, което обичайно означава, че след 30-дневен срок работодателят ще счита договора за прекратен. Възможно е и този срок да бъде по-дълъг от 30 дни, но не повече от 3 месеца - това може да се уговори допълнително в трудовия договор. До неговото изтичане обаче трудовият договор е в действие с всичките произтичащи от него права и задължения. За това, че сте работили в месеца на предизвестието ви се дължи трудово възнаграждение. Ако същото не е платено, то става изискуемо в момента, когато работодателят трябва да ви го изплати съобразно уговорения в трудовия договор момент на плащане (обичайно за положения труд в един месец се плаща на следващия). Задължението на работодателя да изплаща възнаграждения на работниците или служителите на падежа е не само законово (чл. 128, т. 2, 270 и т.н...), но и договорно такова (чл. 124). Работодателят няма законово право да забавя изплащането на работната заплата. Настъпи ли уговорената в трудовия договор дата на плащане, за всеки ден след нея, в който работодателят не е изпълнил това свое задължение, се приема, че същият е изпаднал в забава и дължи за всеки просрочен ден лихва върху неизплатената сума. Пълното неплащане на трудово възнаграждение е и нарушение на трудовото законодателство, за което, при извършване на проверка от страна на Инспекцията по труда, работодателят може да понесе санкции. Работодателят може на практика да забави плащането колкото си иска, за това и дължи лихвата за забава, стига накрая да не изтече 3-годишната давност, защото тогава може изобщо да не плати, ако бъде поканен, респективно - съден, позовавайки се на изтичането на давността. Така че може би изплащането на тази последна заплата зависи изцяло на проявената от вас активност в търсенето на неизплатените суми. Отделно, ако е налице съкращение на основание чл. 328, ал. 1, т. 2, имате право на обезщетение за оставане без работа, дължимо от работодателя, но най-много за 1 месец (чл. 222, ал. 1). Това обезщетение е несъвместимо с обезщетението за безработица от НОИ, ако във въпросния месец получавате обезщетение и от държавното обществено осигуряване.
Това е моето мнение въз основа на изложените твърдения, не претендирам за категорична правилност и изчерпателност.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Предишна

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron