начало

Софиянците могат да изчислят данъка си за колата с калкулатор от общината Софиянците могат да изчислят данъка си за колата с калкулатор от общината

Компенсация за работа на официален празник

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот beyondwords » 07 Дек 2018, 01:06

Здравейте,
Моля за информация, тъй като следната ситуация не е отразена в трудовия ми договор.

Работя на график в частна фирма, 40 часа седмично/20 работни дни. Работодателят длъжен ли е да ме компенсира, ако работя на официалните празници?

Например през декември официалните работни дни са 18. Ако работя 20, имам ли право на 2 допълнителни почивни дни?

Благодаря предварително!
beyondwords
Нов потребител

Re: Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Дек 2018, 09:46

Независимо какво Ви пише в трудовият договор, имате право на почивни периоди - но кой ли ги спазва това.

Зависи дали сте в нормална фирма или в някаква ненормална, по принцип навремето се оставяха на дежурни дни основно ергените и така да се каже - имаше някакъв избор на дежурните. Това е общо казано. Имате ли ТРЗ или сте направо на заплата на шефа, тоест той ли Ви дава парите на ръка, какво е точно.
ivan_lawyer
Активен потребител

Re: Компенсация за работа на официален празник

Мнениеот jhoro » 07 Дек 2018, 21:40

beyondwords написа:Работя на график в частна фирма, 40 часа седмично/20 работни дни. Работодателят длъжен ли е да ме компенсира, ако работя на официалните празници?

Заплащане на извънредния труд
Чл. 262.
(1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
1. 50 на сто - за работа през работните дни;
2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
(2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.

Чл. 153. (4) За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.

Кодекса на труда
jhoro
Потребител

Назад към Трудово право