начало

НАП не открила нарушения на магистрати със сметки и имоти в чужбина НАП не открила нарушения на магистрати със сметки и имоти в чужбина

Трудов договор по чл.70 ал.1 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудов договор по чл.70 ал.1 от КТ

Мнениеот silviyad » 21 Юли 2021, 13:35

Здравейте, казусът ми е следния:
Сключен е трудов договор по чл.70 ал.1 от КТ с изпитателен срок 6 месеца на основание чл.67 ал.1 т.1 от КТ в полза на работодателя, като има точка в договора която гласи:
Срокът на предизвестие при прекратяване на трудовия договор и за двете страни се определя на 30 дни.
Работодателя връчва заповед на 5тия месец за прекратяване без предизвестие на трудово правоотношение на основание чл.71 ал.1 от КТ. Работникът е отказал да подпише заповедта.
Има ли право работодателят да прекратява договора без предизвестие, като в договора е описано, че и двете страни се задължават да спазват 30 дни предизвестие?

Благотворя предварително за отговора! :)
silviyad
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Ное 2020, 12:34

Re: Трудов договор по чл.70 ал.1 от КТ

Мнениеот guest1 » 21 Юли 2021, 14:06

Здравейте! Чудя се - как не можете да напишете едно изречение - макар и сложно съставно - правилно?
silviyad написа:Сключен е трудов договор по чл.70 ал.1 от КТ с изпитателен срок 6 месеца на основание чл.67 ал.1 т.1 от КТ в полза на работодателя, като има точка в договора която гласи:
Срокът на предизвестие при прекратяване на трудовия договор и за двете страни се определя на 30 дни.

Формулировката при вас е:
„Сключен е трудов договор на основание чл. 67, ал. 1, т. 1, във връзка с чл. 70, алинеи 1 и 2 от КТ!“
Чл. 67. (1) Трудовият договор може да бъде сключен:
1. за неопределено време;
(2) Трудовият договор се смята сключен за неопределено време, ако изрично не е уговорено друго.
Чл. 70. (1) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

Сам казвате, че пише „изпитателен срок 6 месеца в полза на работодателя!
Еднаквия срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор - чл. 66, ал. 1, т. 6 - е след изтичане на срока за изпитване!

Затова отговора на въпроса
„Има ли право работодателят, да прекрати договора без предизвестие ...?“ е кратък - ДА!
Заповедта се подписва, за да се удостовери връчването. Отказа се удостоверява със свидетели и не променя нищо!
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.
guest1
Потребител
 
Мнения: 217
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron