начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обезщетение по член 222

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обезщетение по член 222

Мнениеот mermay » 07 Фев 2023, 11:54

Здравейте, уволниха ме през декември неочаквано по чл. 328, ал.1 т.2, без предизвестие, като затова работодателят ми изплати обезщетение за неспазен срок на предизвестие. След това отидох в Бюрото по труда и се регистрирах, и подадох декларация за обезщетение, като скоро получих писмо, че са ми изчислили сумата, която ще получавам за 6 месеца от борсата. Интересува ме мога ли да подам декларация до работодателя по член 222, тъй като месец по-късно още съм безработна, докато съм записана в бюрото и предстои да получа някаква сума за януари? Благодаря!
mermay
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Фев 2023, 11:51

Re: Обезщетение по член 222

Мнениеот svegrigorov » 07 Фев 2023, 13:49

Да, но трябва да възстановите сумата получена от НОИ за първия месец, в който сте останала без работа.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Обезщетение по член 222

Мнениеот guest1 » 07 Фев 2023, 17:37

mermay - Вие сте се регистрирала в Агенция по заетостта/Бюро по труда - защото ТД Ви е прекратен, а ПОБ ще получавате от НОИ.
При тази ситуация - прекратяване на ТД по чл. 328, ал.1 т.2 и при неспазено предизвестие - имате право на две обезщетения от работодателя:
1. По чл. 220, ал. 2 - брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестие;
2. По чл. 222, ал. 1 - брутното трудово възнаграждение за оставане без работа (до 1 месец) или разликата, между досегашното и новото трудово възнаграждение (ако започнете работа с по-ниска заплата).

От НОИ трябва да издадат 3 (три) разпореждания:
    1. „ОТПУСКАМ парично обезщетение за безработица ...“ в което да посочат параметрите - период, дневен размер и прочие.
    2. „ПРЕКРАТЯВАМ изплащането на отпуснатото ...“ - мотив „обезщетение за оставане без работа“.
Тези две разпореждания се издават едновременно!
    3. „ВЪЗОБНОВЯВАМ изплащането на отпуснатото ...“ - мотив „изтичане периода на обезщетението за оставане без работа“.
Третото разпореждане се издава след периода на обезщетението по чл. 222 и ако все още лицето е регистрирано в АЗ-БТ.
svegrigorov написа:Да, но трябва да възстановите сумата получена от НОИ за първия месец, в който сте останала без работа.

Няма да е точно връщане!
Ако вече е изплатено обезщетение за първия месец - за втория няма да има!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron