начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Коя е датата, която се счита за придобиване право на пенсия

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Коя е датата, която се счита за придобиване право на пенсия

Мнениеот human » 20 Мар 2023, 14:40

Здравейте!
През март 2020г., докато работех на постоянен трудов договор, подадох в НОИ искане + придружаващи документи за отпускане пенсия по ОСВ. На 05.05.20г. подадох предизвестие за напускане по здравословни причини и на 27.05. бях освободен.
На 08.09.2020г. получих Разпореждане от 27.07.20г. за това, че считано от 27.04.20г. ми се отпуска пенсия по чл.69б КСО.
Чл.222, ал.3 КТ касае право на обезщетение след ПРИДОБИВАНЕ право на пенсия.

Въпроса ми е коя от горепосочените дати би следвало да се счита за датата на придобиване на това право и бих ли могъл с една писмена молба до бившия работодател да поискам да ми бъде изплатено въпросното обезщетение в размер на 2 брутни заплати?
human
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Окт 2019, 23:06

Re: Коя е датата, която се счита за придобиване право на пен

Мнениеот dimist » 20 Мар 2023, 18:59

Чл. 222 , ал. 3 КТ - "При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца."
Това възнаграждение следва да се изплати при прекратяването на трудовото правоотношение. От тази дата и тече тригодишният срок за завеждане на иск , ако не е заплатено доброволно.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Коя е датата, която се счита за придобиване право на пен

Мнениеот human » 21 Мар 2023, 03:48

dimist написа:Чл. 222 , ал. 3 КТ - "При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца."
Това възнаграждение следва да се изплати при прекратяването на трудовото правоотношение. От тази дата и тече тригодишният срок за завеждане на иск , ако не е заплатено доброволно.

Тъй де и какъв е отговора на моя въпрос? Към датата на прекратяване на ТД 27.05.2020г. нито аз, работодателя още по-малко е имало как да знаем, че в по-късно издадено от НОИ разпореждане ще придобия право на пенсия считано от 27.04.2020г.
human
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Окт 2019, 23:06

Re: Коя е датата, която се счита за придобиване право на пен

Мнениеот guest1 » 22 Мар 2023, 21:59

human написа:Тъй де и какъв е отговора на моя въпрос? Към датата на прекратяване на ТД 27.05.2020г. нито аз, работодателя още по-малко е имало как да знаем, че в по-късно издадено от НОИ разпореждане ще придобия право на пенсия считано от 27.04.2020 г.

Работодателя много добре е знаел, кога навършвате изискуемата възраст. Неизвестното е било само, дали стажът ви е достатъчен. Макар, че добрият счетоводител може да сметне и това.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Коя е датата, която се счита за придобиване право на пен

Мнениеот berto » 22 Мар 2023, 22:17

Правото на пенсия настъпва ПО ЗАКОН, когато се навършат годините и изискуемия стаж, пак по закон.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Коя е датата, която се счита за придобиване право на пен

Мнениеот human » 09 Май 2023, 13:46

С известно закъснение ще опиша какво е развитието по случая (може да е от полза на някой):
Отидох в Инспекция по труда за консултация. Там устно ми разясниха, че те не могат да съдействат. Въпреки това ме посъветваха да напиша една молба до бившия си работодател и да му представя Разпореждането за пенсиониране и поискам изплащане въпросното обезщетение. Така и постъпих - изпратих молбата, разпореждането, заповедта за прекратяване на ТД и данни за банковата ми сметка.
На 21.04.2023г. без каквато и да било друга комуникация с работодателя - същия ми преведе дължимото към 27.05.2020г. обезщетение.
human
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Окт 2019, 23:06


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron