начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот nick_bgsoft » 06 Сеп 2022, 20:43

Здравейте,
Имам служителка, която е в отпуск по майчинство до навършване на 1г. на детето /410 дни/. След 2 седмици отпускът изтича, а нямам никакъв контакт с нея, въпреки многобройните опити за такъв по телефон, messenger и т.н. Сменила си е и адреса и въобще не знам дали е в България. Какво следва да направя в такъв случай? Готов съм да заплатя за адекватна и качествена консултация, но не знам към кого да се обърна. Получих съвет от приятелка, която работи ТРЗ и ЧР, да подпиша от името на служителката заявление и да и продължа отпуска за втората година, но това изобщо не ми се вижда редно и законно. Би трябвало да има някакъв законносъобразен изход от ситуацията.
nick_bgsoft
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 19:14

Re: нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот hristev » 24 Мар 2023, 09:55

Тази ваша приятелка, буквално Ви кара да извършите престъпление, като Ви съветва да съставите неистински частен документ. Това е престъпление. Вашата приятелка ТРЗ спокойно може да си смени работата, с нещо не толкова отговорно, разбира се.

Ами по същество - какво има толкова да се чудите. Аз не виждам нищо страшно или сложно.

Имате служител в отпуск. Този служител, както всеки друг служител в отпуск, има задължение да се върне на работа след изтичане на отпуската. Ако не се върне, прилагате разпоредбите на Кодекса на труда:

Чл. 190. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 190 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Дисциплинарно уволнение може да се налага за:
1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;

Издавате заповед, уволнявате го дисциплинарно.

Няма да й плащате осигуровките я, да не сте и длъжен.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот dimist » 24 Мар 2023, 11:12

Колегата ви е отговорил. Само да допълня, че ако се стигне до уволнение, не забравяйте преди това да си обезпечите доказателства, че сте я търсили на посочения в трудовият и договор адрес, за да и връчите покана да даде обяснения за причините за неявяване на работа.
dimist
Потребител
 
Мнения: 624
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот hristev » 24 Мар 2023, 14:01

Аз обаче не видях, че темата е доста стара. Чак после погледнах. :D
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот guest1 » 24 Мар 2023, 21:40

Темата е стара и питащия си е решил проблема - по някакъв начин. Но ще използвам, за да акцентирам на уличния жаргон.
Понятие „отпуск по майчинство“ НЯМА!!!
Има:
    „Отпуск поради бременност и раждане“ по чл. 163 - 410 дни общо, от които 45 преди термина и
    „Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст“по чл. 164, който отпуск може да се ползва от много хора (майката, бащата, баби и дядовци).
Общото е, че се ползват на основание издаден болничен лист.

Това за тези, които ще четат темата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: нямам връзка със служител в отпуск по майчинство

Мнениеот hristev » 28 Мар 2023, 08:39

Супер. Благодаря за информацията. Гениално. Как не се бяхме сетили, ние - плебеите. Научи ме на още нещо, сенпаи ?

Как можах да си помисля, че "отпуск по майчинство" е израз, който е общ и инкорпорира в себе си и двата вида отпуск ?

Срам ме е. Така се изложих. Другите също трябва да ги е срам. Как можахме? Срам и позор.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron