начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Брутна заплата и ваучери за храна.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот sani1988 » 01 Юни 2023, 13:49

Здравейте,

Може ли да влизат ваучерите за храна в брутната ми заплата.За пръв път получих фиш и забелязах, че там приспадат 200 лв като социален разход.Попитах един приятел счетоводител че нямат право да се смятат ваучерите за храна към брутната заплата и ми цитира някаква конвенция 95 за начина на изплащане на заплатите. Та почнах един спор с моя работодател и нашето счетоводство, което е външно и твърдят че всичко е законово и нямало такава конвенция и ако не ми харесва ще ли изгонят/съкратят.
Моля някой запознат с този необичаен казус да изкаже своето мнение кой е прав и крив и да си търся правата.

И имам още един въпрос, ако съм собственик на две фирми, които нямат дейност, имам ли право да се запиша на трудовата борсата.

Благодара предварително
sani1988
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Апр 2023, 17:33

Re: Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот guest1 » 01 Юни 2023, 16:29

Здравейте.

Има публикувано Указание относно счетоводно отчитане, представяне и данъчно третиране на механизма на предоставяне на ваучерите за храна по чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане на Министерството на финансите.
Ще цитирам само това
3. Данъчно третиране по 3ДДФЛ относно ваучерите за храна по чл. 209, ал. 1 от ЗКПО
Съгласно чл. 24, ал. 2, т. 1, бухва „е" от ЗДДФЛ в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включва стойността на ваучерите за храна, получени в размера и по реда на ЗКПО, т.е. ваучерите за храна, които са предоставени по реда на чл. 209, ал. 1 от ЗКПС) се третират като необлагаем доход за наетите лице.
В случаите, в които на наетите лица са предоставени ваучери за храна на стойност, която надвишава тази, определена в чл. 209, ал. 1 и разликата между по-високия размер на предоставените ваучери и необлагаемия размер е обложена с данък върху разходите по чл. 204, ал. 1, т. 2, буква „6" от ЗКПО, за тази разлика се прилага разпоредбата на чл. 24, ал. 2, т. 9 във връзка с чл. 16, ал. 2 от ЗДДФЛ, съгласна която в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват социалните разходи за сметка на работодателя, обложени по реда на ЗКПО.
,

По втория въпрос - да, имате право да се регистрирате в Бюрото по труда към Агенция по заетостта. За да получавате ПОБ трябва да отговаряте на три условия:
    - регистрирани сте като безработни в Агенцията по заетостта;
    - не сте придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получавате пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
    - не упражнявате трудова дейност, за която подлежите на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на трудa.
Не бъркайте собственик с управител, с договор за управление и контрол.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот hristev » 05 Юни 2023, 15:19

Работодателите твърдят, че се включват към брутната Ви заплата, но не към осигурителния доход. Първото не е вярно, второто е.

Ваучерите са напудрен начин работодателите да заплащат по-малко пари, а работникът да остава с впечатление, че му се плащат повече пари.

То просто противоречи на формалната логика... Защо работодателят ще дава ваучери за храна, а не пари?

Нали, никой трезвомислещ не вярва в безкорисната любов на работодателя към работниците?

Естествено, че мотивът е финансов.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2023, 21:23

hristev написа:Работодателите твърдят, че се включват към брутната Ви заплата, но не към осигурителния доход. Първото не е вярно, второто е.
Ваучерите са напудрен начин работодателите да заплащат по-малко пари, а работникът да остава с впечатление, че му се плащат повече пари.
То просто противоречи на формалната логика... Защо работодателят ще дава ваучери за храна, а не пари?
Нали, никой трезвомислещ не вярва в безкорисната любов на работодателя към работниците?
Естествено, че мотивът е финансов.

Много повърхностно разсъждение. Не ви ли прави впечатление, че при ваучерите - големия отсъстващ е фиска? Защото до 200 лева на човек, на месец - ваучерите са необлагаем доход.
Иначе - в живота няма нищо безкористно. Работодателите все повече осъзнават, че ...
„Ако плащаш фъстъци - нормално е да получиш маймуни!“

А от работници съм чувал всякакви глупости - един не смяташе, че ваучерите са доход. Друг си смяташе заплатата, ама без парите от аванса. А трети даже изключваше вноската си за потребителския кредит.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот hristev » 06 Юни 2023, 09:00

Виждам, че сте компетентен по всякакви теми.

Да ми дадете само съвет ?

От къде да Ви блокирам, че не мога да се оправя с интерфейса на сайта ?
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Брутна заплата и ваучери за храна.

Мнениеот guest1 » 06 Юни 2023, 15:40

hristev написа:Виждам, че сте компетентен по всякакви теми.

Да ми дадете само съвет ?

От къде да Ви блокирам, че не мога да се оправя с интерфейса на сайта ?

Щом питате - ще Ви кажа.
От "Потребителски панел" избирате "Приятели & Врагове", част "Врагове".
Враговете са потребители, които могат да бъдат игнорирани по подразбиране. Мненията на тези потребители няма да бъдат показвани и лични съобщения от такива потребители няма да бъдат получавани.

И спите спокойно.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron