начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенсионер

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенсионер

Мнениеот mystaka » 26 Юли 2018, 09:50

Пенсионер съм от три години и работя на трудов договор на пълно - 8-ч. работно време.
Възнамерявам да напусна работа с писмено заявление - без предизвестие -по чл. 327, ал.1, т.12.
- валидно ли ще бъде, ако входящият му номер и дата са примерно от "днес "а в него пиша, че прекратявам тр. си договор считано "от утре ". или трябва да го подам няколко дни преди това "от утре ".
Разбрах от предния пост, че заявлението трябва да е в 2 екз. - единия за мен с изх. номер, мокър подпис на управителя и печат на фирмата. - в същия ден ли трябва да го получа или на следващия .
Този екземпляр достатъчен ли е за новия ми работодател за да удостоверя , че съм прекратил тр. си договор или е необходимо още нещо.
Възнамерявам да сключа договор с друг работодател "от утре ", но ако не са ми дали оформена трудовата ми книжка това пречка ли ще бъде.
Мога ли да представя чисто нова трудова книжка на новия си работодател - нали съм пенсионер и на мен не ми трябва за пред НОИ за пенсиониране - за актуализация на пенсията не ми я искат - стига да има постъпления за осигурявате.
За новия ми работодател също ще е по-изгодно според мен - няма да ми начислят трудовия стаж от старата книжка - ще ме осигуряват на по-ниска заплата - по-малки осигуровки , което не влияе на пенсията ми.
mystaka
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2012, 12:26

Re: Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенси

Мнениеот svegrigorov » 26 Юли 2018, 21:47

Договорът се смята за прекратен от момента на получаване на заявлението. Ако им го представиш днес, от утре няма да си на работа вече.
В същия ден трябва да получиш и заповед за прекратяване на трудовия договор от работодателя. Помоли ги да ти попълнят и трудовата книжка на момента. Ако извадиш нова, ще трябва да ти бъде попълнена, както е била и старата, което си е излишно усложняване.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенси

Мнениеот peyko » 13 Юли 2021, 12:59

Здравейте, пенсионирах се на настоящата си работа преди около година! Сега ми предстои да се местя и трябва да напусна работа, но условието е 3 месеца предизвестие, което няма как да спазя! Фирмата ми дължи една заплата при напускане, която удържаха първия месец! Прочетох т. 12 но там не става ясно имам ли право да изискам тази заплата, след като напускам без предизвестие? :?:
Благодаря за съдействието предварително!
peyko
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2021, 12:53

Re: Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенси

Мнениеот guest1 » 13 Юли 2021, 13:41

[quote="peyko"Прочетох т. 12 но там не става ясно имам ли право да изискам тази заплата, след като напускам без предизвестие? :?:
Благодаря за съдействието предварително![/quote]
Прочели сте точката, а това
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие …

Работодателя е „предизвестен” още когато Ви е отпусната пенсията.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенси

Мнениеот peyko » 13 Юли 2021, 14:13

Благодаря ви!
peyko
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2021, 12:53

Re: Напускане на работа по чл. 327, ал.1, т.12-работещ пенси

Мнениеот nikodim77 » 13 Юли 2021, 19:43

Здравейте Г-н. peyko,
Хубаво изразявате благодарността си към преждепишещия, но сигурен ли сте, че следва да приемате съветът му като правен и правилен?
Пишете, че сте се пенсионирал преди година, което предполага, че след факта на пенсионирането сте продължили да работите по трудово правоотношение. Така че, четете си тр.договор и разписаното в него, а не вземайте за чиста монета написаното от форумни тролове. Точка 12, на ал. 1 от чл 327 на КТ сочи, че не се дължи предизвестие от страна на работника, когато същият е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това обстоятелство досежно предизвестието е валидно към момента на придобиването на правото на пенсия и в случай, че работникът ще прекрати тр. дог. на това основание. Но след като сте пенсионер, работещ, по трудово правоотношение, следва да се съобразявате с тр. дог, респ. КТ. С оглед горното, моето мнение е, че ако в тр. дог. е упоменато, че дължите предизвестие, то следва да спазите тази клауза, освен ако разбира се междувременно настъпят обстоятелства, позволяващи Ви прекратяване на тр. правоотношение по някой от другите текстове на ал. 1 от чл. 327 на КТ.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron