начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по договор

Мнениеот dominator_x » 23 Юли 2019, 18:00

Здравейте,
Интересувам се дали имам някакви шансове да съдя със задна дата работодателя , който в период на изпитателен срок от 6 месеца наруши точката заложена в договора, а именно 1 месечно предизвестие и за двете страни преди прекратяване на договора, но след връчване на 3 дневен болничен бивам уволнен/ но реално по закона за изпитателен срок.

Дали е възможно да заведа иск за пропуснати ползи, защото ми дойде като гръм от ясно небе с никакви индикации да бъда освободен.


Благодаря предварително за мненията.
dominator_x
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Юли 2019, 17:56

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот doondie » 25 Юли 2019, 00:12

Моето мнение е, че щом има нарушен договор, съответно има последствия, предвидени в него или в закона. Сега, едно е ти какво смяташ и друго — какво ще реши съдът. Най-добре се консултирай с адвокат, който има опит с трудово-правните отношения. Като нищо може да се окаже, че трудовият договор е прекратен незаконосъобразно, съответно ти се полага обезщетение и/или възстановяване на работа. Разбира се, може и да си се объркал, за което консултация със специалист би помогнала.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот miko_pk » 25 Юли 2019, 09:50

Не можеш да го съдиш - нито за лошото време, нито за гръмотевиците идващи от ясното небе, нито за неспазено предизвестие.
Ще ти каже някоя сърдита и недоволна от живота леля съдия, дето мъжа и спи с всички шафрантии в целия град и дето и е опротивял живота и само в зелените прашни папки намира утеха, че правото на робовладелеца, пардон работодателя може да се управжни в края на последния ден от 6 месечния срок, като същия не е длъжен да те предизвести един месец по-рано- т.е. в края на петия месец, ЗАЩОТО СИ ВЕЧНО БОЛНИЧЕН и не е могъл да те изпита качествено. /ако ме разбираш/
От друга страна, болничния продължава срока, в който робовладелеца може да ти пусне т.нар гръмлявица от ясно небе. / пак ако ме разбираш/ и само си удължаваш агонията с тях, защото не прескачаш трапа /ако ме разбираш/.
Иди на борсата сега, поне това не ти онема 70КТ - ще си папнеш 60% обезщетение, което идва от моите осигуровки и сега аз съм ти робовладелец / пак ако ме разбираш/
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот dominator_x » 27 Юли 2019, 19:10

miko_pk написа:Не можеш да го съдиш - нито за лошото време, нито за гръмотевиците идващи от ясното небе, нито за неспазено предизвестие.
Ще ти каже някоя сърдита и недоволна от живота леля съдия, дето мъжа и спи с всички шафрантии в целия град и дето и е опротивял живота и само в зелените прашни папки намира утеха, че правото на робовладелеца, пардон работодателя може да се управжни в края на последния ден от 6 месечния срок, като същия не е длъжен да те предизвести един месец по-рано- т.е. в края на петия месец, ЗАЩОТО СИ ВЕЧНО БОЛНИЧЕН и не е могъл да те изпита качествено. /ако ме разбираш/
От друга страна, болничния продължава срока, в който робовладелеца може да ти пусне т.нар гръмлявица от ясно небе. / пак ако ме разбираш/ и само си удължаваш агонията с тях, защото не прескачаш трапа /ако ме разбираш/.
Иди на борсата сега, поне това не ти онема 70КТ - ще си папнеш 60% обезщетение, което идва от моите осигуровки и сега аз съм ти робовладелец / пак ако ме разбираш/



Това твое мнение може си го принтнеш и да си го закачиш на стената ? На борсата съм бил и то съм взимал солидно обезщетение от ИЗКАРАНИТЕ МОИ Пари и да 1600лв всеки месец от борсата. Сега обаче въпроса е съвсем друг - няма заложени клаузи в договора , а той е НАРУШЕН!
dominator_x
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Юли 2019, 17:56

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот miko_pk » 27 Юли 2019, 21:50

Поредното лайнце, от кол-центъра, седнало да се пъчи, че го осигурявали и получило лайнцето обезщетение и сега не може да се говори с него.Лайнце смотано, не виждаш ли, че ти разчекват малкото дупенце 24/7-като куче на каишка си с тия смешни слушалки и питаш дали може да ходиш на тоалетна! Много си отворен, но в съда на такива като тебе лелята със зелените папки, за която ти споменах, гледа с отвращение и вижда всъщност какво ............. с претенции си ти! А за нарушението-НЯМА, ДОКАТО ЛЕЛЯТА НЕ КАЖЕ, ЧЕ ИМА!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот bvoykov » 27 Юли 2019, 23:21

dominator_x написа:Здравейте,
Интересувам се дали имам някакви шансове да съдя със задна дата работодателя , който в период на изпитателен срок от 6 месеца наруши точката заложена в договора, а именно 1 месечно предизвестие и за двете страни преди прекратяване на договора, но след връчване на 3 дневен болничен бивам уволнен/ но реално по закона за изпитателен срок.

Дали е възможно да заведа иск за пропуснати ползи, защото ми дойде като гръм от ясно небе с никакви индикации да бъда освободен.


Благодаря предварително за мненията.


Обезщетения по Кодекса на труда (КТ) се дължат на различни основания. В този случай аз разбирам, че сте уволнен без предизвестие на основание чл. 71, ал. 1 КТ. В този случай обезщетение поради самото уволнение не се дължи, освен за неизползван отпуск по чл. 224 КТ. Предполагам под "иск за пропуснати" ползи имате предвид обезщетение поради незаконно уволнение по смисъла на чл. 225, ал. 1 КТ. За да имате право на такова обезщетение, първо трябва да предявите иск за незаконно уволнение в рамките на 2 месеца от самото уволнение, който следва да бъде уважен от съда. Можете да предявите и двата едновременно, но все съдът трябва да признае уволнението за незаконно, за да може да Ви присъди обезщетение. За съжаление, аз не мисля, че имате някакви шансове да се преборите за признаването на уволнението за незаконно. Срокът на предизвестието, записан във Вашия договор, е в случаите, когато прекратяването на договора става на някое от основанията, изискващи даването на предизвестие. Това са - чл. 326 КТ - от работника или служителя, и чл. 328 КТ - от работодателя. В този случай основанието за прекратяване е чл. 71 КТ, който дава право на страната, в чиято полза е уговорен изпитателният срок (най-често работодателя), да го прекрати без предизвестие и без да се мотивира допълнително, освен да посочи, че прекратяването става на основание съществуващият изпитателен срок. Уволнението на основание чл. 71 КТ не се ползва със закрилата при уволнение по чл. 333 КТ, така че предаденият от Вас болничен няма да Ви помогне. Като цяло, бихте имали шанс да го осъдите за незаконно уволнение, ако Ви е връчил заповедта за уволнение след изтичането на изпитателния срок, но не всички работодатели са толкова заблудени, макар и да се среща тук-таме. И после им се стоварва цялата съдебна агония.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот dominator_x » 31 Юли 2019, 14:15

miko_pk написа:Поредното лайнце, от кол-центъра, седнало да се пъчи, че го осигурявали и получило лайнцето обезщетение и сега не може да се говори с него.Лайнце смотано, не виждаш ли, че ти разчекват малкото дупенце 24/7-като куче на каишка си с тия смешни слушалки и питаш дали може да ходиш на тоалетна! Много си отворен, но в съда на такива като тебе лелята със зелените папки, за която ти споменах, гледа с отвращение и вижда всъщност какво ............. с претенции си ти! А за нарушението-НЯМА, ДОКАТО ЛЕЛЯТА НЕ КАЖЕ, ЧЕ ИМА!


Далеч си от истината бе келеш смотан! Ела ,ми го кажи в очите и ще те направя на сърма!
dominator_x
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Юли 2019, 17:56

Re: Мога ли да съдя работодателя относно нарушаване по догов

Мнениеот dominator_x » 31 Юли 2019, 14:17

bvoykov написа:
dominator_x написа:Здравейте,
Интересувам се дали имам някакви шансове да съдя със задна дата работодателя , който в период на изпитателен срок от 6 месеца наруши точката заложена в договора, а именно 1 месечно предизвестие и за двете страни преди прекратяване на договора, но след връчване на 3 дневен болничен бивам уволнен/ но реално по закона за изпитателен срок.

Дали е възможно да заведа иск за пропуснати ползи, защото ми дойде като гръм от ясно небе с никакви индикации да бъда освободен.


Благодаря предварително за мненията.


Обезщетения по Кодекса на труда (КТ) се дължат на различни основания. В този случай аз разбирам, че сте уволнен без предизвестие на основание чл. 71, ал. 1 КТ. В този случай обезщетение поради самото уволнение не се дължи, освен за неизползван отпуск по чл. 224 КТ. Предполагам под "иск за пропуснати" ползи имате предвид обезщетение поради незаконно уволнение по смисъла на чл. 225, ал. 1 КТ. За да имате право на такова обезщетение, първо трябва да предявите иск за незаконно уволнение в рамките на 2 месеца от самото уволнение, който следва да бъде уважен от съда. Можете да предявите и двата едновременно, но все съдът трябва да признае уволнението за незаконно, за да може да Ви присъди обезщетение. За съжаление, аз не мисля, че имате някакви шансове да се преборите за признаването на уволнението за незаконно. Срокът на предизвестието, записан във Вашия договор, е в случаите, когато прекратяването на договора става на някое от основанията, изискващи даването на предизвестие. Това са - чл. 326 КТ - от работника или служителя, и чл. 328 КТ - от работодателя. В този случай основанието за прекратяване е чл. 71 КТ, който дава право на страната, в чиято полза е уговорен изпитателният срок (най-често работодателя), да го прекрати без предизвестие и без да се мотивира допълнително, освен да посочи, че прекратяването става на основание съществуващият изпитателен срок. Уволнението на основание чл. 71 КТ не се ползва със закрилата при уволнение по чл. 333 КТ, така че предаденият от Вас болничен няма да Ви помогне. Като цяло, бихте имали шанс да го осъдите за незаконно уволнение, ако Ви е връчил заповедта за уволнение след изтичането на изпитателния срок, но не всички работодатели са толкова заблудени, макар и да се среща тук-таме. И после им се стоварва цялата съдебна агония.


Благодаря!

Колкото до книжния плъх-комплексар наказан от живота, да продължава в същия дух! Те такива идиоти като теб докараха страната до това дередже!
dominator_x
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Юли 2019, 17:56


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron