начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Моля за разяснение, свързано с командировка

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за разяснение, свързано с командировка

Мнениеот lavender » 16 Юни 2020, 22:21

Уважаеми четящи,
въпросът ми е свързан с еднодневна командировка, извън населеното място в което служителят работи.
Ако командированият приключи поставената задача по-рано от края на установеното работно време,
длъжен ли е да се върне на работно си място и може ли да продължи работата си в специализирана система на ведомството в което работи? Редно ли е?
Благодаря за отделеното време.
lavender
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Окт 2012, 23:33

Re: Моля за разяснение, свързано с командировка

Мнениеот jhoro » 17 Юни 2020, 00:09

Чл. 2. Командировките се определят в календарни дни и включват дните за изпълнението на задачата, дните на пътуването и почивните и празничните дни.
Чл. 3. (1) Командированият спазва установеното работно време на предприятието, в което е командирован.
Наредба за командировките в страната

Отчитайте факта, че в работното време не се включва времето за пътуване!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Моля за разяснение, свързано с командировка

Мнениеот lavender » 17 Юни 2020, 07:07

Уважаеми Jhoro,
навлизам в малко подробности относно питането ми.
Раб.време на служителя е стандартно за повечето администрации 8:30-17:00 ч.
Еднодневната командировка протича така:
Тръгва се към 9:00 ч. със служебен автомобил, пътуването е около 1ч., пристига се в съседен град, но НЕ в друго предприятие или клон на ведомството, извършва се задачата(предмет на командировката) и отново със служебния автомобил 1час път обратно до населеното място, където е местоработата на служителя.Изпълнението на задачата и пътуването обратно приключват около 15:00 ч.
Длъжен ли е да се върне на работното си място служителят и има ли право да работи в он-лайн система на ведомството?
Командироването не важи ли за целия работен ден?
Благодаря за мнението Ви.
Скоро питах нещо в друг раздел на форума и дискусията, която се заформи с Ваше участие, доста ми помогна :)
Пожелавам Ви здраве.
lavender
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Окт 2012, 23:33

Re: Моля за разяснение, свързано с командировка

Мнениеот jhoro » 17 Юни 2020, 10:04

lavender написа:Уважаеми Jhoro, навлизам в малко подробности относно питането ми.

Точно заради липсата на подробности - първия ми отговор беше лаконичен.
По същество - щом работното време е от 8:30 - защо се тръгва в 9:00?
На практика - това не е точно командировка (с пътни, дневни и квартирни), изпълнение на служебна задача извън територията на фирмата. Нормално е, да се върне „на работното си място“ - въпросния служител цял ден си е „на работа“!
Нов момент (особено напоследък) е възможността „да работи в он-лайн система на ведомството“. Не толкова като физическа възможност, колкото психологическото възприятие и допустимост. Щом и възможно, едно нещо да се върши „дистанционно“ - какъв е смисъла, да се ходи някъде?
Един позитивен резултат от ... „пандемията“ - истинска или измислена.

Пп. Колкото до това, че сте получили решение - нали това е идеята на цялата тарапана?

Да си помагаме - не да си мерим ... който, каквото има (или няма)!

От много време съм убеден, че основен проблем на Българина е - търси причини, виновни и пр., а не търси Решения!!!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Моля за разяснение, свързано с командировка

Мнениеот lavender » 17 Юни 2020, 19:49

Тръгването в 9:00 ч. е резултат от необходимостта да се пуснат командировъчните заповеди, заповед за предаване на служебния автомобил от един служител на друг и т.н. организационни задължения. Относно това, дали е изпълнение на служебна задача, извън територията на фирмата....ми не, баш си е командировка! Има специфика на задачата, която не може да се извърши само със седене на компютъра. Изплащат се полагаеми 10 лв. за деня. Колкото до работата в он-лайн системата на ведомството, тя се случва единствено на работното място и в случая се въвежда резултата от изпълнението на служебната задача, предмет на командировката. Въпреки обявеното извънредното положение, заради CoVid 19, дистанционна работа в он-лайн системата не бе допусната, така че няма как да си командирован извън ведомството и да си свършиш работата докрай.

Благодаря за отделеното време.
lavender
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Окт 2012, 23:33


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron