начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съкращение по Член 328. Ал.1 т.3

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращение по Член 328. Ал.1 т.3

Мнениеот nikiforov » 20 Юли 2020, 21:52

Здравейте,

Бях съкратен по член 328, ал.1, т.3 заедно с още двама колеги, поради намалява обема на работа, като съществува уговорка, че при възобновяване на работата ще бъдем върнати на работа.
До тук всичко добре, но при регистрация в Бюрото по труда ми се обадиха от НОИ да ми съобщят, че работодателя е длъжен да ми заплати обезщетение в размер на една работна заплата и затова те ще започнат да ми изплащат обезщетение чак за втория месец.
Веднага уведомих работодателя си понеже за мен не е приемливо да стоя буквално два месеца без доходи не по моя вина. Работодателят ми естествено се опитва да ме извърти така, че да не ми плати нищо.
При съкращението не ни беше връчено предизвестие, както е нужно по закон, а бяхме съкратени "от днес за утре" както се казва.

Имам ли основание да изисквам освен обезщетението за оставане без работа и такова за неспазен срок на предизвестие ?

Ще Ви бъда благодарен, ако можете да ме посъветвате как бих могъл да постъпя в тази ситуация. Нямам желанието да си развалям отношенията с работодателят си, но просто той ме кара да постъпвам така, като ме обрича да остана без доходи за два месеца.

Благодаря предварително.
nikiforov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Юли 2020, 21:39

Re: Съкращение по Член 328. Ал.1 т.3

Мнениеот svegrigorov » 21 Юли 2020, 00:15

Ако няма предизвестие можеш да искаш трудово възнаграждение за периода му, предполагам 1 месец. Ако не ти платят доброволно, едниственият вариант е да ги съдиш. Инспекцията по труда само може да им укаже да ти платят и да ги глоби, но само съдът да ти присъди дължимите суми.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Съкращение по Член 328. Ал.1 т.3

Мнениеот jhoro » 21 Юли 2020, 01:31

nikiforov написа:Имам ли основание да изисквам освен обезщетението за оставане без работа и такова за неспазен срок на предизвестие ?

Здравейте!
Категорично ДА! Както „обезщетение за неспазено предизвестие” (чл. 220, ал. 1 от КТ), така и „обезщетение за незапочване на работа” (чл. 222, ал. 1), стига да не сте започнали друга работа.

Другото - при съкращение се закрива щата, не се съкращава човека! За ново назначаване след време, на същата позиция, не може да се говори.
Самото съкращаване на щата означава, че тази бройка или длъжност изобщо, вече не е необходима. В случай че, след съкращаването, дейностите на съкратения служител са поети от нов служител но с друга длъжност, има риск, при съдебен процес, съкратения работник да бъде възстановен на работа и уволнението да бъде признато за незаконно. В съдебната практика е прието, че две длъжности са сходни, когато задълженията и отговорностите по тях се покриват над 50%.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron