начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Мнениеот pstamenov » 29 Юли 2020, 09:31

Здравейте,

необходима ми е малко информация по следния въпрос:
лице родено преди 1960г., пенсионер сключва граждански договор на половин работно време (4 часа). Заплатата по договора е 500 лева. Върху тази сума, какъв вид осигуровки и колко трябва да плаща? Знам, че има задължително здравно и незадължитено държавното обществено осигуряване, каквото и да значи това :)

Опитах се да намеря инфо във форума или онлайн калкулатор, но без успех.
Всякаква информация ще ми бъде полезна.
Благодаря предварително!
pstamenov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2015, 13:42

Re: Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2020, 10:56

pstamenov написа:Здравейте,

необходима ми е малко информация по следния въпрос:
лице родено преди 1960г., пенсионер сключва граждански договор на половин работно време (4 часа). Заплатата по договора е 500 лева. Върху тази сума, какъв вид осигуровки и колко трябва да плаща? Знам, че има задължително здравно и незадължитено държавното обществено осигуряване, каквото и да значи това :)
Опитах се да намеря инфо във форума или онлайн калкулатор, но без успех.
Всякаква информация ще ми бъде полезна.
Благодаря предварително!

Здравейте!
Първо едно уточнение - при т.нар. „Граждански договор“ (договор за изработка, договор за поръчка или друго) няма работно време! Наличието на работно време, място, вид работа, продължително и многократно изпълнение ... предполага скрит „Трудов договор“. Инспекция по труда могат да реши, че е налице заобикаляне на законите.
Пп. Казвам „така наречен“, защото понятието „граждански договор“ е измислено. Има „договор по КТ“ и „договор по ЗЗД“.

Ако всичко е „редовно“ и лицето е пенсионер - дължат се задължително Здравни осигуровки 8% и незадължително - за фонд „Пенсии“ 19,8%. Съответно и данък по ЗДДФЛ 10%.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Мнениеот pstamenov » 29 Юли 2020, 11:45

Здравейте jhoro,

благодаря за бързия отговор! От написаното от Вас разбирам, че задължителните осигуровки са само здравните в размер на 8%, незадължителни фонд „Пенсии“ 19,8%, но последния данък по ЗДДФЛ 10% - той задължителен ли е и върху каква ставка се формира? Питам, тъй като чета, че има връзка с размера на възнаграждението (дали е под или над минималната) и съответно някакво приспадане на нормативно признати разходи - 25%?
Ще съм много благодарен за разяснение и/или конкретна калкулация върху сумата от първия пост.

Благодаря (пак) предварително :)
pstamenov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2015, 13:42

Re: Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2020, 11:56

pstamenov написа:…но последния данък по ЗДДФЛ 10% - той задължителен ли е и върху каква ставка се формира? Питам, тъй като чета, че има връзка с размера на възнаграждението (дали е под или над минималната) и съответно някакво приспадане на нормативно признати разходи - 25%?
Ще съм много благодарен за разяснение и/или конкретна калкулация върху сумата от първия пост.

Благодаря (пак) предварително :)

Този данък е известен и като „данък общ доход”.
Да - задължителен е. В България няма необлагаем минимум. 5 лева доход - 0,50 лева данък.

При отчисляването (удрържането) и внасянето има два варианта:
1. Лицето (пенсионера) е СОЛ (самоосигуряващо се лице). Тогава Възложителя (не работодател) изплаща цялата сума, а лицето само си декларира обстоятелствата, начислява и внася парите. Тогава има 25% нормативно-признати разходи, но ... месечните и тримесечни сметки са върху цялата сума. НПР се отчита в годишната (изравнителна) декларация по чл. 50.
Сметката е:
- от 500 лв. доход махаме 25% = „База“ 375,00 лв.
- ЗО 8% върху 375 лв. = 30 лв.
- след осигуряването остава „Данъчна основа“ 345 лв.
- данък 34,50 лв.
- чисто - 310,50 (след удръжките) + 125 = 435,50 лева

2. Лицето не е СОЛ. Възложителя удържа и внася:
- ЗО 8% върху 500 лв = 40 лв.
- „Данъчна основа“ = 460 лв.
- данък 46 лв.
- чисто - 414,00 лева

Пп. Ако има и осигуряване за фонд „Пенсии“ 19,8% - тогава „базата“ ще се намали и с тази вноска.
Ппп. Датата на раждане (преди или след 1969 г) влияе само, дали ще е „фонд Пенсии 19,8%“ или „ДОО 14,80% + ДЗПО 5%“. на практика - нищо!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигуровки на граждански договор на пенсионер

Мнениеот pstamenov » 29 Юли 2020, 12:20

Здравейте jhoro,

Безкрайно много Ви благодаря за отговора! :P
pstamenov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2015, 13:42


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron