начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и БГ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и БГ

Мнениеот krasen9302 » 23 Сеп 2020, 18:27

Здравейте!

За последните 24 месеца имам - 20 месеца работа на трудов договор във Великобритания (на 1300£ заплата). Там напускам работа по взаимно съгласие. След това се прибирам в България и започвам работа на трудов договор тук (на 610 лева заплата). След като работя 1 месец и 20 дни тук, съм освободен по чл. 71, ал. 1 от Кодекса на труда. След това се регистрирах в Бюро по труда в седемдневния срок.

От НОИ обаче твърдят, че осигурителния ми стаж във Великобритания ще бъде зачетен само за да докажа, че съм се осигурявал през 12 от последните 18 месеца, а сумата на обезщетението което ще получам ще бъде изчислено само на база доходът ми в България (т.е. 60% от 610 лева).

Базираики се на информацията в техния сайт тук https://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso аз мисля, че обезщетението трябва да бъде 60% от това на което съм се осигурявал през последните 24 месеца т.е. близко до максималното.

От НОИ обаче твърдят, че моят казус не е уреден на този линк, а в "международните спогодби". Бях в две дирекции на НОИ, но и в двете не можаха да ми обяснят къде точно е записано това (коя спогодба и къде мога да я прочета).

Въпросът ми е - те ли са прави или аз? Моля ако някой знае къде точно е описано това, което твърдят от НОИ да сподели.

Благодаря предварително.
krasen9302
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Сеп 2020, 17:53

Re: Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и

Мнениеот comando » 03 Ное 2020, 20:44

Здравей , намери ли отговор на въпроса си ? Аз имам същия казус ?
comando
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Мар 2014, 04:16

Re: Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и

Мнениеот jhoro » 03 Ное 2020, 21:06

Здравейте!
Въпроса е доста комплициран, макар че изобщо не е сложен!
За да имате право на обезщетение, трябва да имате „внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването“. Чл. 54а, ал. 1 от КСО.
В този период се включва и времето „зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност“ - чл. 54а, ал. 2, т. 4.

Но това само Ви „допуска до кастинга“ - доказва, че имате необходимия стаж (време с осигуровки)!

За размера на обезщетението.
Чл. 54б. (7) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
3. за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание международен договор, по който Република България е страна - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;

В случая се смесват понятията:
- отпускане обезщетения от България - по тези правила;
- отпускане на обезщетение от друга държава, член на ЕС и пренос на тези обезщетения в България!
Ако сте станали безработен (или JobSeeker - какъвто е термина в ЮК) - щяхте да получите техния размер обезщетение. И ако/когато се преместите в БГ - да си го получавате тук!
Макар че ... 75 паунда на седмица (за сам) = 300 паунда / 650 лева месечно не е огромна сума!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и

Мнениеот comando » 03 Ное 2020, 21:12

И в крайна сметка по кой начин се определя обезщетението . Взима се само последната месторабота в съответната държава , в случая БГ или се взима дохода за последните 24 месеца без значение в 1 или 2 държави и се осреднява ? Изобщо не става ясно кое , как и защо . В сайта на НОИ пише че се осредняват последните 24 месеца , но на практика се взима само последната месторабота . Това обаче никъде не го пише .
comando
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Мар 2014, 04:16

Re: Размер на обезщетение за безработица след работа в UK и

Мнениеот jhoro » 03 Ное 2020, 21:17

comando написа:И в крайна сметка по кой начин се определя обезщетението . Взима се само последната месторабота в съответната държава , в случая БГ или се взима дохода за последните 24 месеца без значение в 1 или 2 държави и се осреднява ?

Гледа се „среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход“ за последните 24 месеца, като за месеците, когато не сте бил в БГ - се взима „среднодневната минимална работна заплата, установена за страната (България)“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron