начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Неизплатена отпуска след незаконно уволнение!

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатена отпуска след незаконно уволнение!

Мнениеот adyady » 25 Дек 2020, 13:40

Уволниха ме от работа и не ми изплатиха годишната отпуска какво да правя по Кодекса на труда?


Искам да ми се плати неизползваната годишна платена отпуска!
В трудовата книжка пише това:

06.12 01.01 чл. 119
2017г. 2018г. от КТ

01.01 01.09 чл. 119
2018г. 2019г. от КТ

01.09. 01.03. чл. 119
2019г. 2020г. от КТ

01.03 10.06. чл. 326
2020г. 2020г. чл. 225 и 335 от КТ

Какво се прави?
Интересува ме дали да им кажа да видят защо не са ми платили отпуската която не съм ползвал
или трябва да поддам иск за:

( обещетението за неизползван годишен отпуск по чл. 224 http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... zplashtane )

или това

Ползване на платен годишен отпуск за текущата и предходни години ( http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... dni-godini )

...става въпрос че от датата на уволнението не са ми изплатили годишния платен отпуск освен това смятам че съм уволнен незаконно!

Имам само трудова книжка.
Последна промяна adyady на 25 Дек 2020, 18:54, променена общо 1 път
adyady
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Дек 2020, 12:09

Re: Неизплатена отпуска след незаконно уволнение!

Мнениеот jhoro » 25 Дек 2020, 14:28

adyady написа:Уволниха ме от работа и не ми изплатиха годишната отпуска какво да правя по Кодекса на труда?
В трудовата книжка пише това ...
Става въпрос че от датата на уволнението не са ми изплатили годишния платен отпуск освен това смятам че съм уволнен незаконно!

Оставете какво е вписано в трудовата книжка - кажете какво пише в „Заповедта/Акта за прекратяване“.
След протоколното изброяване на обстоятелствата, би трябвало да има текст:
„На лицето да се изплатят следните обезщетения:
По чл. 224, ал. 1 КТ за неизползван платен годишен отпуск за 2020 г. Х дни ... Лицето е използвало Y работни дни за 2020 г.“

Пп. Може да има и други дължими обезщетения.

Колкото до правомерността на прекратяването, на ТД - това е друга тема.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неизплатена отпуска след незаконно уволнение!

Мнениеот monteskio » 06 Яну 2021, 12:18

jhoro написа:
adyady написа:Уволниха ме от работа и не ми изплатиха годишната отпуска какво да правя по Кодекса на труда?
В трудовата книжка пише това ...
Става въпрос че от датата на уволнението не са ми изплатили годишния платен отпуск освен това смятам че съм уволнен незаконно!

Оставете какво е вписано в трудовата книжка - кажете какво пише в „Заповедта/Акта за прекратяване“.
След протоколното изброяване на обстоятелствата, би трябвало да има текст:
„На лицето да се изплатят следните обезщетения:
По чл. 224, ал. 1 КТ за неизползван платен годишен отпуск за 2020 г. Х дни ... Лицето е използвало Y работни дни за 2020 г.“

Пп. Може да има и други дължими обезщетения.

Колкото до правомерността на прекратяването, на ТД - това е друга тема.


Здравейте,

Предишният участник правилно Ви е насочил да проверите съдържанието на заповедта за прекратяване на трудовия договор относно изписване за дължимо обезщетение за неизползван платен годишен отпуск. Възможно е също така, в случай, че работодателят е недобросъвестен или поради технически пропуск да няма подобно изписване. Тогава пред Вас съществуват три варианта в случай, че имате неизползван платен годишен отпуск, който следва да ви се обезщети според КТ:
- подавате молба до работодателя с искане за изплащане - описвате подробно сумата и дните на неизползван отпуск, като поставяте конкретен срок - например 1 месец и посочвате ваша банкова сметка;
- подавате сигнал до Дирекция Инспекция по труда - служители ще направят проверка и при установяване на нарушения, ще дадат предписание за изплащане на обезщетение, като работодателят може да го съобрази или не;
- инициирате съдебно производство чрез т.нар.съкратена процедура - Заповедно производство или иск по общия ред, за да се осъди работодателят ви да ви изплати дължимата сума.

Срокът за оспорване на прекратяване на трудово договор е два месеца.

За всички описани по-горе действия във ваш интерес е да потърсите компетентна правна помощ от практикуващ в тази област адвокат.

Успех !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron