начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изчисляване на срока при почасов изпитателен договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изчисляване на срока при почасов изпитателен договор

Мнениеот liberd » 04 Мар 2021, 20:26

Здравейте!
Ситуацията е следната - трудовият ми договор беше сключен на 04.11.2019 г. (цитирайки): "на основание Чл. 114 и във връзка с Чл. 70 от КТ". Договорът беше сключен относно охрана на спортни мероприятия с не фиксирани дати и неопределен брой в месеца, всичките с по 4-часова продължителност при 6-месечен изпитателен срок (по-надолу съм писал, че бях в тази фирма 7 години, но подписването на последния договор бе в резултат, че фирмата се преобразува от ООД в ЕООД). Независимо от броя на реално провежданите мероприятия, винаги са ме осигурявали като само за едно проведено мероприятие в месеца, т.е. отработени само 4 часа на месец. От миналото лято, и поради обстановката, мероприятия нямаше, но си се водех на работа и все така продължаваха да ми пишат по едно мероприятие месечно. Преди две седмици се обадих на управителя по съвсем друг повод и той ей така, между другото ми съобщи, че от 1-ви февруари договорите ни били прекратени... :? :!: Попитах го на какво основание и защо не са ме осведомили веднага, както и защо не съм получил заповед за прекратяването на договора, въпроси, на които не получих отговор... Чаках го една седмица "да ми били оформяли документите" или нещо подобно и сме щели да се видим "когато имал време", и едвам миналия петък се срещнахме за да ми даде заповедта. В нея е записано, че договорът ми е прекратен (цитирам): "На основание Чл. 71, ал. 1 от КТ, прекратяване на договор със срок за изпитване". Прочитайки, че договорът ми все още се води изпитателен, аз го попитах как така, при положение, че аз съм подписал предния договор преди година и няколко месеца (отделно неброейки, че съм във тая фирма от почти 7 години, само съм преподписвал няколко пъти договори, този беше последният), на което той ми отговори, че не се брояло изминалото календарно време от подписването, ами се считали само отработените часове, т. е. с по едно мероприятие месечно (по документи), аз все едно имам отработени не повече от 60-на часа сумарно за тези 14 месеца от подписването (визирам само последния договор).

Та, бих искал да разбера как наистина се калкулира времето за изпитване (и въобще при почасов договор), наистина ли се включва само отработеното време по часове или се брои календарно изминалото време от подписването на договора. Четох кодекса (Чл. 70 § 71 оттогава), търсих за други подобни казуси, но не намерих, явно в моя случай подобно тълкуване си има нужда от специалист по трудово право, което е и причината да пиша тук (въобще не коментирайки другите нарушени при преподписваните договори и прекратяването им, тези обстоятелства не ме касаят в момента), и ще съм благодарен ако някой се наеме да се произнесе по казуса!
liberd
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Ное 2013, 23:08

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron