начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за обезщетение за безработица

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за обезщетение за безработица

Мнениеот npanayotov » 12 Мар 2021, 12:05

Здравейте. В момента имам 2 трудови договора - основен на 8 часа и допълнителен на 2 часа. Ако прекратя основния по взаимно съгласие и след това ме съкратят на допълнителния договор, мога ли с документите от допълнителния да кандидатствам за обезщетение?

Гледам че от НОИ искат следното:
Основание за прекратяване на правоотношението
Наименование на нормативен акт, Член, алинея, точка

Ако кандидатствам така, само с допълнителния договор по който са ме съкратили, ще мога ли да взема 60% на целият осигурителен доходи по двата договора?
npanayotov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Сеп 2015, 13:31

Re: Въпрос за обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 13 Мар 2021, 10:37

Здравейте!
Хубаво задавате тези въпроси - щото Ви интересуват. Но ... ако просто бяхте написали в „търсачката“ думите „обезщетение за безработица“ - един от първите резултати щеше да е страницата на НОИ „Парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване“. Не Ви пращам да четете целия Кодекс - това са конкретни указания.

Там пише:
1. Условия за придобиване на право на парично обезщетение за безработица:
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
- са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
- не са придобили право на пенсия ...;
- не упражняват трудова дейност ...

Казвате - в момента сте с 2 договора - основен и допълнителен. Когато основния бъде прекратен (без значение основанието) - допълнителния става основен и единствен.
Когато втория бъде прекратен на основание чл. 328, ал.1, т. 2 - „при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата“ - имате 7 дни да се регистрирате в АЗ / Бюрото по труда.
Подчертавам „съкращаване“, защото се съкращава щат (бройката), а не човек! ТД се прекратява на това основание.

По втория въпрос, за парите - пак там:
6. Размер на паричното обезщетение за безработица:
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. Определените за 2021 г. минимален и максимален размер на обезщетението са съответно 12,00 лв. и 74,29 лв.

От което следва, че прекратяването на втория договор (на 2 часа) трябва да стане максимално бързо, след прекратяване на първия.
Когато сте осигурен на двете основания - базата (осигурителния Ви доход) ще е голяма. Когато останете само „на 2 часа“ - тази база рязко ще падне.

Обобщено - в НОИ не се интересуват на колко основания (договори) сте осигурен - стига да постъпват пари. Може да сте - на 3 договора по 1000 лева, може на един за 3000 - все тая. Единственото ограничение е максималния осигурителен доход от 3000 лева и оттам - максималния размер на обезщетението.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос за обезщетение за безработица

Мнениеот npanayotov » 15 Мар 2021, 18:11

Използвах търсачката и изчетох много теми тук и не само тук. Пуснах темата защото не ми стана ясно дали договорът на 2 часа е достатъчно основание да кандидатствам за пълното обезщетение. В другите теми съветват хората да започнат формално работа при някой познат на 4 часа за 2-3 седмици и тогава да отидат на борсата. За това се интересувам дали и аз да направя така - да прекратя всички договори и да сключа изцяло нов договор във фирмата на някой познат на 4 часа, или настоящият ми договор на 2 часа би бил достатъчен.
npanayotov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Сеп 2015, 13:31


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron