начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот marsdog » 01 Юни 2021, 09:24

Здравейте,

В интернет намирам конфликтни мнения по следния въпрос:

Мога ли, ако съм назначена на срочен трудов договор (не изпитателен), при изтичане на договора да се регистрирам в Бюрото по труда и да получавам обезщетение?

Също така, ще има ли ефект получаването на обезщетение върху получаване на майчинство в бъдеще (ако то е в последващите 2 години)?

Благодаря!
marsdog
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Юни 2021, 09:09

Re: Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот katerinakuch » 01 Юни 2021, 10:37

Би следвало да може!Обърнете се и към Бюрото по труда.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот guest1 » 01 Юни 2021, 18:52

Изобщо няма връзка между нещата във въпроса! От една страна - вида на ТД и от друга - правото на обезщетение за безработица.
В КСО си е казано, какви са условията:
Чл. 54а. (1) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.


По втория въпрос - да, ще има негативен ефект. Защото - пак от КСО.
Чл. 49. (1) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Първо - за да имате право на обезщетение за бременност и раждане, а после и обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст - е необходимо да имате 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Този стаж не е необходимо да е положен непосредствено преди началото на отпуска за бременност и раждане.
Второ - към началото на първия болничен лист (за 45 календарни дни ) да работите и да сте осигурена за общо заболяване и майчинство.
Защото - безработните, с право на обезщетение за безработица - не са осигурени във фонд „Общо заболяване и майчинство", фонд „Трудова злополука и професионална болест" и фонд „Безработица". Осигуряването е само за фонд „Пенсии", а времето „на Борсата“ се отбелязва като „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот bbblaze » 06 Фев 2024, 22:56

Здравейте,
в подобна ситуация съм и се нуждая от малко повече инфо, но не мога да се ориентирам по цитираните членове от КСО.
Накратко след 8+ години стаж в една фирма ме освободиха по взаимно съгласие. След месец започнах работа в друга фирма на срочен договор за 2м за извършване на определена работа. Остават 2 седмици от този срок и ще ми изтече договора. Следващата стъпка е подаване на документи за обезщетение, но ме интересува на колко месеца обезщетение имам право? От това, което намирам за стаж между 7 и 11г се полагат 8 месеца обезщетение. Притеснява ме частта със срочния договор и това, че ме освобождават след изтичането му. Дали не влияе на периода на обезщетението и той да се намали/стане минимален?

Затова се обръщам към знаещите тук за повече информация.
Благодаря предварително за помощта!
bbblaze
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2024, 22:45

Re: Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот guest1 » 06 Фев 2024, 23:56

Здравейте!
Ако тези „8+ години“ са всичкия Ви стаж след 31 декември 2001 г. - сметките ви са верни.

bbblaze написа:Притеснява ме частта със срочния договор и това, че ме освобождават след изтичането му. Дали не влияе на периода на обезщетението и той да се намали/стане минимален?

Няма значение, какъв е бил срокът на последния ТД, както и причината за прекратяване - освен, ако не попада в изключенията.
Чл. 54б. (3) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, ал. 1, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 8 и 11 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.


При Вас е на основание чл. 325, ал. 1, т. 3 - с изтичане на уговорения срок.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Срочен трудов договор и обезщетение за безработица?

Мнениеот bbblaze » 08 Фев 2024, 12:40

Благодаря за подробния отговор.
Успешен ден!
bbblaze
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2024, 22:45


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron