начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

документи при напускане..

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 11 Юни 2021, 18:29

Здравейте! Поисках да си взема неплатен отпуск (за да работя на друго място), работодателят ми каза, 4е мога да взема 2 мес. При следващ разговор оба4е, явно беше променил мнението си, каза, 4е ще е по добре да напусна, защото в противен слу4ай няма да може да назна4и някой друг на мое място, а като се върна, ще ме назна4и отново. Уговорихме се все пак да си взема 10тина дни неплатен отпуск в края на предизвестието, за да имам време да се преместя и да запо4на новата работа (в друг град), без да губя дни трудов стаж. Въпросът ми е в деня на прекратяване на стария трудов договор, трябва ли да бъда на място (в София) за разписване на документи и полу4аването им или може ли да стане това по късно (за да не трябва да се връщам до София и пак да пътувам, то4но когато запо4вам другата работа..)
И всъщност, ако старият договор е примерно до 15ти, а новият е от 10ти, тогава новият се води втори? И после нещо трябва да се променя, за да стане основен?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2021, 20:55

Здравейте!
Написали сте доста неща, но най-същественото е - прекратявате с предизвестие един ТД и сключвате друг.
Подчертах „с предизвестие“, защото ...
Чл. 335. (1) Трудовият договор се прекратява писмено.
(2)Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието

При прекратяването трябва да получите:
1. Трудовата книжка - с вписани данни за трудовия и осигурителен стаж, за да я представите на новия работодател. Удостоверение обр. УП 2 и 3 вече не се издават.
2. Документ, удостоверяващ прекратяването. В него се посочват евентуалните обезщетения, на които имате право - за неизползван платен годишен отпуск - например. После този документ може да си го пазите „за спомен“.
Но даже, да не си получите трудовата книжка в срок, до сключване на новия договор или изобщо не си я получите (изгубена) - това не е проблем. Купувате си нова - няма проблем да имате няколко трудови книжки.

Преди оформянето на ТК има друг момент - обикновено се връчва „обходен лист“ с който „събирате подписи“ от различните служби във фирмата. Че не дължите нищо - работно и/или униформено облекло, инструменти и всичко друго, което е предоставено от фирмата. Тогава ще трябва да присъствате лично.
В КТ си има текст
За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 12 Юни 2021, 13:25

Благодаря за бързия отговор!
Т.е.мога да запо4на новата работа с нова трудова книжка, а старата да си взема по късно, когато имам такава възможност. А дали е възможно да ми я оформят и дадат 10тина дена преди изти4ането на предизвестието?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 12 Юни 2021, 15:09

koce89 написа:Благодаря за бързия отговор!
Т.е. - мога да започна новата работа с нова трудова книжка, а старата да си взема по късно, когато имам такава възможност. А дали е възможно да ми я оформят и дадат 10-ина дена преди изтичането на предизвестието?

Да - може с нова ТК.
Но сегашната се „приключва“ при прекратяването - по-рано не може.

В първия пост имахте още един въпрос:
koce89 написа:И всъщност, ако старият договор е примерно до 15-ти, а новият е от 10-ти, тогава новият се води втори? И после нещо трябва да се променя, за да стане основен?

Да - за времето, когато има два договоря - новия ще е допълнителен. Но когато първия бъде прекратен - новия става автоматично основен.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот nikodim77 » 12 Юни 2021, 17:49

Здравейте,
Уважаеми koce89, допитването Ви в този форум предполага получаване на насоки, но за прецизно и конкретно получаване на отговор, следва да се обърнете към специалист - адвокат или друг вещ в трудовото право. Доволен сте от отговорите на преждепишещия юзър, който завоалирано е пропуснал да посочи, че няма юридическа подготовка и мненията му в повечето случай не кореспондират с правната материя.
Пиша настоящето по повод това:
Да - за времето, когато има два договоря - новия ще е допълнителен. Но когато първия бъде прекратен - новия става автоматично основен.
Та!:
Ако сключите втори договор при втори работодател, на 8-часов работен ден, без да сте освободен или в неплатен отпуск при първия работодател, то ще е налице нарушение на трудовото законодателство! Така че, за периода, за който ще се водите при двамата работодатели и в случай, че не сте в неплатен отпуск при единия (първият), то договорът следва да е в релация с чл. 113 от КТ (виж и чл 153)
Обърнете се както по-горе посочих към специалист, или поне към служител от ТРЗ към едно от двете предприятия.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 12 Юни 2021, 18:16

nikodim77 написа:Ако сключите втори договор при втори работодател, на 8-часов работен ден, без да сте освободен или в неплатен отпуск при първия работодател, то ще е налице нарушение на трудовото законодателство!

То си пише
koce89 написа:Поисках да си взема неплатен отпуск (за да работя на друго място), работодателят ми каза, 4е мога да взема 2 мес.
Уговорихме се все пак да си взема 10тина дни неплатен отпуск в края на предизвестието, за да имам време да се преместя и да запо4на новата работа (в друг град), без да губя дни трудов стаж.

Ама … „Чукча писател - чукча не читател”!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 13 Юни 2021, 12:21

Да, то си пише - запо4ване на нова работа, докато съм в неплатена отпуска от първата (поне такава беше първона4алната идея, докато не ми казаха, 4е е по добре да си напусна). Ина4е не знам как може да стане, още пове4е, 4е работите са в разли4ни градове :))

Благодаря за отговорите!
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 13 Юни 2021, 13:51

Най-важното в случая е, дали има конфликт между страните - 2,3 или повече.
Казвате, че единия работодател е съгласен да прекратите отношенията си, а другия - да сключите ТД.
Както се казва - едно лице може да има и 10 ТД, по 9 от тях да е в продължителен неплатен отпуск, а да работи по десетия. Няма проблеми!
koce89 написа:Иначе не знам как може да стане, още повече, че работите са в различни градове :))

Може да стане много лесно!
Работодателят е длъжен, да издаде писмена заповед за прекратяване на ТД, независимо от основанието. При невъзможност да бъде връчена лично, заповедта може да бъде изпратена по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, както и по някоя лицензирана куриерска фирма.
Заедно със заповедта - и трудовата книжка.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron