начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

документи при напускане..

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 11 Юни 2021, 18:29

Здравейте! Поисках да си взема неплатен отпуск (за да работя на друго място), работодателят ми каза, 4е мога да взема 2 мес. При следващ разговор оба4е, явно беше променил мнението си, каза, 4е ще е по добре да напусна, защото в противен слу4ай няма да може да назна4и някой друг на мое място, а като се върна, ще ме назна4и отново. Уговорихме се все пак да си взема 10тина дни неплатен отпуск в края на предизвестието, за да имам време да се преместя и да запо4на новата работа (в друг град), без да губя дни трудов стаж. Въпросът ми е в деня на прекратяване на стария трудов договор, трябва ли да бъда на място (в София) за разписване на документи и полу4аването им или може ли да стане това по късно (за да не трябва да се връщам до София и пак да пътувам, то4но когато запо4вам другата работа..)
И всъщност, ако старият договор е примерно до 15ти, а новият е от 10ти, тогава новият се води втори? И после нещо трябва да се променя, за да стане основен?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2021, 20:55

Здравейте!
Написали сте доста неща, но най-същественото е - прекратявате с предизвестие един ТД и сключвате друг.
Подчертах „с предизвестие“, защото ...
Чл. 335. (1) Трудовият договор се прекратява писмено.
(2)Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието

При прекратяването трябва да получите:
1. Трудовата книжка - с вписани данни за трудовия и осигурителен стаж, за да я представите на новия работодател. Удостоверение обр. УП 2 и 3 вече не се издават.
2. Документ, удостоверяващ прекратяването. В него се посочват евентуалните обезщетения, на които имате право - за неизползван платен годишен отпуск - например. После този документ може да си го пазите „за спомен“.
Но даже, да не си получите трудовата книжка в срок, до сключване на новия договор или изобщо не си я получите (изгубена) - това не е проблем. Купувате си нова - няма проблем да имате няколко трудови книжки.

Преди оформянето на ТК има друг момент - обикновено се връчва „обходен лист“ с който „събирате подписи“ от различните служби във фирмата. Че не дължите нищо - работно и/или униформено облекло, инструменти и всичко друго, което е предоставено от фирмата. Тогава ще трябва да присъствате лично.
В КТ си има текст
За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 12 Юни 2021, 13:25

Благодаря за бързия отговор!
Т.е.мога да запо4на новата работа с нова трудова книжка, а старата да си взема по късно, когато имам такава възможност. А дали е възможно да ми я оформят и дадат 10тина дена преди изти4ането на предизвестието?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 12 Юни 2021, 15:09

koce89 написа:Благодаря за бързия отговор!
Т.е. - мога да започна новата работа с нова трудова книжка, а старата да си взема по късно, когато имам такава възможност. А дали е възможно да ми я оформят и дадат 10-ина дена преди изтичането на предизвестието?

Да - може с нова ТК.
Но сегашната се „приключва“ при прекратяването - по-рано не може.

В първия пост имахте още един въпрос:
koce89 написа:И всъщност, ако старият договор е примерно до 15-ти, а новият е от 10-ти, тогава новият се води втори? И после нещо трябва да се променя, за да стане основен?

Да - за времето, когато има два договоря - новия ще е допълнителен. Но когато първия бъде прекратен - новия става автоматично основен.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот nikodim77 » 12 Юни 2021, 17:49

Здравейте,
Уважаеми koce89, допитването Ви в този форум предполага получаване на насоки, но за прецизно и конкретно получаване на отговор, следва да се обърнете към специалист - адвокат или друг вещ в трудовото право. Доволен сте от отговорите на преждепишещия юзър, който завоалирано е пропуснал да посочи, че няма юридическа подготовка и мненията му в повечето случай не кореспондират с правната материя.
Пиша настоящето по повод това:
Да - за времето, когато има два договоря - новия ще е допълнителен. Но когато първия бъде прекратен - новия става автоматично основен.
Та!:
Ако сключите втори договор при втори работодател, на 8-часов работен ден, без да сте освободен или в неплатен отпуск при първия работодател, то ще е налице нарушение на трудовото законодателство! Така че, за периода, за който ще се водите при двамата работодатели и в случай, че не сте в неплатен отпуск при единия (първият), то договорът следва да е в релация с чл. 113 от КТ (виж и чл 153)
Обърнете се както по-горе посочих към специалист, или поне към служител от ТРЗ към едно от двете предприятия.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 12 Юни 2021, 18:16

nikodim77 написа:Ако сключите втори договор при втори работодател, на 8-часов работен ден, без да сте освободен или в неплатен отпуск при първия работодател, то ще е налице нарушение на трудовото законодателство!

То си пише
koce89 написа:Поисках да си взема неплатен отпуск (за да работя на друго място), работодателят ми каза, 4е мога да взема 2 мес.
Уговорихме се все пак да си взема 10тина дни неплатен отпуск в края на предизвестието, за да имам време да се преместя и да запо4на новата работа (в друг град), без да губя дни трудов стаж.

Ама … „Чукча писател - чукча не читател”!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: документи при напускане..

Мнениеот koce89 » 13 Юни 2021, 12:21

Да, то си пише - запо4ване на нова работа, докато съм в неплатена отпуска от първата (поне такава беше първона4алната идея, докато не ми казаха, 4е е по добре да си напусна). Ина4е не знам как може да стане, още пове4е, 4е работите са в разли4ни градове :))

Благодаря за отговорите!
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: документи при напускане..

Мнениеот guest1 » 13 Юни 2021, 13:51

Най-важното в случая е, дали има конфликт между страните - 2,3 или повече.
Казвате, че единия работодател е съгласен да прекратите отношенията си, а другия - да сключите ТД.
Както се казва - едно лице може да има и 10 ТД, по 9 от тях да е в продължителен неплатен отпуск, а да работи по десетия. Няма проблеми!
koce89 написа:Иначе не знам как може да стане, още повече, че работите са в различни градове :))

Може да стане много лесно!
Работодателят е длъжен, да издаде писмена заповед за прекратяване на ТД, независимо от основанието. При невъзможност да бъде връчена лично, заповедта може да бъде изпратена по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, както и по някоя лицензирана куриерска фирма.
Заедно със заповедта - и трудовата книжка.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron