начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Задържана трудова книжка

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задържана трудова книжка

Мнениеот deianski89 » 10 Дек 2021, 10:16

Здравейте ,
казуса ми е следния:
На 11.11 пуснах предизвестие за напускане. Работех в съответната фирма от 23.06 (съответно все още в изпитателен срок). Работодателя работи с фирма TMF , които ми прекратиха договора на 26.11.
На 02.12 подписах декларация , че са ми изплатени обезщетения за отпуск и заповедта за освобождаване.
Тогава управителя ми каза , че ще ми връчи копия от документите заедно с трудовата книжка , която не била оформена. Аз се съгласих, тъй като не знаех каква точно е процедурата. Също от незнание изпуснах 1седмичния срок за регистрация в бюрото по труда (тъй като мислех , че ми е нужна трудовата книжка и заповедта за освобождаване). До тук грешките са мои.
До този момент обаче не ми е върната трудовата книжка и след малко ровене , разбрах , че се дължи обезщетение за задържането на трудовата книжка след прекратяването на трудовия договор.
Та въпроса ми е - как мога да изискам това обезщетение , как се изчислява то и въобще заслужава ли си да се занимавам , ако се стигне до съд.
Благодаря предварително!
deianski89
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Дек 2021, 10:04

Re: Задържана трудова книжка

Мнениеот vaskovasko » 10 Дек 2021, 17:04

Може да изискате обезщетението с искане/покана до бившия Ви работодател да Ви бъде изплатено, а ако не Ви го плати - по съдебен път. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за времето на задържане на книжката.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Задържана трудова книжка

Мнениеот guest1 » 10 Дек 2021, 19:18

Здравейте [url]=https://lex.bg/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=102253deianski89[/url].
по въпроса за обезщетението са Ви отговорили.
Само няколко добавки:
deianski89 написа:Също от незнание изпуснах 1седмичния срок за регистрация в бюрото по труда ...

Срокът за регистрация в Агенцията по заетостта - Бюро по труда е 7 работни дни, а не 1 седмица. При Вас - до 7 декември.
По-късната регистрация не Ви лишава от права, просто ще загубите парите за времето на закъснението. Ако закъснението е по уважителни причини - не губите нищо!

Ако решите да започнете нова работа - преди да Ви върнат трудовата книжка - просто си купувате нова, от книжарницата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Задържана трудова книжка

Мнениеот deianski89 » 12 Дек 2021, 15:32

Много благодаря за информацията!
deianski89
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Дек 2021, 10:04


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron