начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Проблем с прекратяване на ТД

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот human » 11 Фев 2022, 16:30

Здравейте!
До 31.08.21г. работих в бургаски клон на софийска фирма. На същата дата със служебната поща изпратих Молба до управителя за прекратяване трудовия ми договор на основание чл.327, ал.1, т.2 и 3 КТ.
Въпреки неколкократните разговори по телефон с управителя до настоящия момент не са ми заплатени заплата за м. август и обезщетение за неизползван платен годишен отпуск. Още по-странно – тр.договор продължава и досега да не ми е прекратен.По тази причина в началото на м.ноември 21г. подадох молба до Инспекция по труда. Днес, бях повикан в инспекцията. Инспектора ми показа ксерокопие от фиш за заплата за м. август 2021г. с мой подпис. Отделно ми показа Заповед от управителя на дружеството за мое дисциплинарно уволнение изготвена по моя преценка със задна дата (м.октомври 21г.) и пощенски разписки от ноември и декември (след датата на подаване на молбата ми до Инспекцията) от правени опити тази заповед да ми бъде връчена. Обърна ми внимание, че според текста на заповедта същата влизала в сила след като ми бъде връчена. Това било и основанието, поради което и до настоящия момент аз продължавам да се водя служител към дружеството и Инспекцията не можела да предприеме дори поне действия по чл.327, ал.2 КТ за служебно прекратяване на договора.
Категорично не съм подписвал фиш за заплата за м. август 21г. Показаното ми ксерокопие е или от подправен фиш от предходен месец или от изготвен фиш за м. август, на който моя подпис е подправен. Последно в офиса на дружеството в Бургас бях извикан на 03.09.21г. от регионалния отговорник на офис Варна. Тогава получихме заплатите за м. юли 21г. През времето на моето напускане тя ръководеше и офиса в Бургас, запозната е с моето напускане от 01.09.21г. и координираше с управителя на дружеството този въпрос.
Подадох молба до ОДМВР за проверка по чл. 212,ал.1 и чл.201, ал.1 НК, но ми е пределно ясно, че за разлика от почерковата експертиза, подправка на подпис много трудно се доказва.
Та седя и се чудя какво да предприема т.к. дефакто излиза, че съм неизправна страна и това би могло да доведе до още по-големи за мен финансови щети освен неизплатената за август заплата. Всички разговори се записват на телефона ми и по косвен път доказват на 100% твърдяното от мен и действията на дл.лица от дружеството.
Ще се радвам да чуя мнението и съвета ви, за което предварително благодаря.
human
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Окт 2019, 23:06

Re: Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот bvoykov » 13 Фев 2022, 02:08

Ако имате доказателства, че изпратеното от Вас изявление на 31.08.2021 г. за прекратяване на договора действително е доставено и може да го докажете, то ще е във Ваша полза. Също така, тъй като има технологично време то да бъде доставено, не може да се каже със сигурност, че трудовото Ви правоотношение по Ваша инициатива е било прекратено тогава. Цитираната от Вас разпоредба е за прекратяване на трудов договор без предизвестие, като в този случай е приложима разпоредбата на чл. 335, ал. 2, т. 3 КТ - т.е. от момента, в който работодателят е получил Вашето изявление, оттогава Вие спирате да сте негов служител. Разбира се, за да стане това валидно е необходимо да са налице визираните от Вас предпоставки по чл. 327, ал. 1, т. 2 и 3 КТ - че работодателят не Ви е платил поне една месечна заплата или там другите неща по т. 3, за които Вие не упоменавате. Това със заплатата за август изглежда да е условие, което да оправдава напускането Ви на това основание, несвоевременното получаване на юлската заплата през септември също би могло, ако можете да докажете, че сте я получил на 03.09.2021 г., разбира се, щото на тези ведомости едва ли пише дата, но ако Ви превеждат заплатата по банков път, там може да има информация за кой месец и кога е преведена.
Пътят Ви за защита минава през съда. Не разчитайте на прокуратурата и на полицията. Не защото не си вършат работата и защото трябва да се занимават с това какви лица случайно или неслучайно са попаднали в някакъв си измислен списък, даден от бивш канадски гражданин, а защото едва ли има данни за престъпление. Какво престъпление визирате под чл. 212, ал. 1 и чл. 201, ал. 1 НК? Документната измама и присвояването са съвсем различна категория от това да не Ви платят заплатата, иначе не малка част от работодателите щяха да са в затвора, нищо че не малка част от населението на нашата татковина скандират това да стане, но все още правосъдието се осъществява в името на народа, а не от народа. Инспекцията по труда също едва ли би могла да направи нещо в повече.
Добрите новини са, че ако сте от Бургас, щото явно седалището на работодателя е в София, не е задължително да го съдите в софийски съд, където на първа инстанция делата се влачат по година и нещо в най-добрия случай. Можете и в Бургас на основание чл. 114 ГПК. Производството за работници и служители е безплатно, но би следвало да си намерите адвокат, който няма да е безплатен, ако не се съгласи да Ви защитава правата безплатно в съда, когато, ако спечелите делото, може да му бъде платено за сметка на бившия Ви шеф.
Подправка на подпис не винаги е трудно да се докаже. Достатъчно е съответният съдебен експерт по почеркова експертиза или експерти, ако бъде преценено, че трябва да участват повече вещи лица, да каже, че подписът не е изпълнен от Вас, няма значение кой го е полагал, а това е трудно да се установи - конкретният друг автор. За целта изследваният документ трябва да е представен в оригинал, ако работодателят го няма, е негов проблем. За сега оставам с впечатлението, че вещите лица като че ли се справят успешно в това да установят, ако някой е "фалшифицирал" чужд подпис, но в района на всеки съд си има различни експерти, с различна професионална квалификация. Ако действително са били налице основанията да прекратите едностранно трудовия си договор на основание чл. 327, ал. 1, т. 2 и 3 КТ, то издадената пост-фактум заповед за уволнение на работодателя е незаконосъобразна и може да бъде отменена, но по съдебен ред. Е, има една възможност работодателят сам да си я оттегли, но не съм срещал това да се случва. Трябва да се запознаете с мотивите на тази заповед, щото не може ей така от нищото да кажат, че трябва да Ви уволнят дисциплинрано. Трябва да се посочи за какво Ви уволняват, сигурно ще е за това, че в някакви дни не сте се явил на работа. Трябва да са Ви поискали обяснения. Ако не са - автоматично основание за отмяна - чл. 193, ал. 2 КТ. Хубавото е, че е от месец октомври, което не предхожда датата, на която сте изпратил Вашата молба за напускане, така че, според мен, на база изложеното, имате известна вероятност да защитите успешно правата си в съда, разбира се с помощта на адвокат, който да се запознае с доказателствата на място и да може на терен да взема правилните решения. Да се защитавате сам, ако нямате опит с дела, принципно не е добра идея, макар че при някои хора се получава.

П.П.
Пропуснах да спомена, че щом казвате тази заповед за уволнение не Ви е била връчена към настоящия момент, то Вие можете да оспорите обективираното в нея уволнение в 2-месечен срок от връчването ѝ (чл. 358, ал. 1, т. 2 КТ). Ако се установи, че Ви е била връчена преди това и този срок е изтекъл, вече може и да нямате шансове да спечелите делото.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот human » 18 Фев 2022, 03:29

bvoykov, благодаря за подробното и компетентно мнение!
След продължителни консултации с 2ва различни адвокати в Бургас отново реших да го прочета. Стигам до извода, че стратегията за защита би следвало вместо да се съсредоточава и ограничава единствено до явно обречената на провал кауза за доказване, че молбата ми е била получена от работодателя трябва да се обмислят 2 други факта и на база на тях да се гради защитата:
1. Доказване, че към 31.08. е било налице основание да напусна без предизвестие.
2. Доказване, чрез свидетелствате в съда на назначения в.септември отговорник офис Бургас това, че аз многократно съм се явявал в офиса и съм го питал има ли изпратени за мен пари и копие от прекратен тр.договор. Считал ли е той, че аз съм служител на фирмата? Искал ли от мен обяснение защо не се явявам на работа (по собствена инициатива или по разпореждане на управителя на дружеството)? Изплащал ли е заплати на служителите към офис Бургас? При изплащането на заплатите за м. август получил ли е фиш за такава заплата на мое име, плащал ли ми е въпросната заплата, подписвал ли съм пред него фиш по този повод?
human
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Окт 2019, 23:06

Re: Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот guest1 » 18 Фев 2022, 11:12

Към темата - един уточняващ въпрос!
Защо не сте поискали - трудовото възнаграждение да се превежда по банков път?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот bvoykov » 21 Фев 2022, 20:46

human написа:bvoykov, благодаря за подробното и компетентно мнение!
След продължителни консултации с 2ва различни адвокати в Бургас отново реших да го прочета. Стигам до извода, че стратегията за защита би следвало вместо да се съсредоточава и ограничава единствено до явно обречената на провал кауза за доказване, че молбата ми е била получена от работодателя трябва да се обмислят 2 други факта и на база на тях да се гради защитата:
1. Доказване, че към 31.08. е било налице основание да напусна без предизвестие.
2. Доказване, чрез свидетелствате в съда на назначения в.септември отговорник офис Бургас това, че аз многократно съм се явявал в офиса и съм го питал има ли изпратени за мен пари и копие от прекратен тр.договор. Считал ли е той, че аз съм служител на фирмата? Искал ли от мен обяснение защо не се явявам на работа (по собствена инициатива или по разпореждане на управителя на дружеството)? Изплащал ли е заплати на служителите към офис Бургас? При изплащането на заплатите за м. август получил ли е фиш за такава заплата на мое име, плащал ли ми е въпросната заплата, подписвал ли съм пред него фиш по този повод?


В един исков процес, предвид характера на гражданско-процесуалната му уредба, винаги е строго препоръчително да се "скача в боя" с всички доводи и доказателства, с които разполагате. От една страна - поради ограничената възможност да оспорвате уволнението във времето - само 2 месеца, от друга - поради характера на самия процес, тъй като възможността да представяте доказателства и да правите твърдения за допълнителни правни положения съществува само в началните етапи на съдебното производство. Ограничени във времето са възможностите да оспорите твърденията и на другата страна и представените от нея доказателства. Затова казах, че е препоръчително да Ви представлява адвокат, щото в повечето случаи, ако се направят оспорвания, трябва да се направят на момента, в който се представят доказателствата. Има вариант, да се иска даване на срок за запознаването им, ако наистина са много и обемисти - чл. 144, ал. 1 ГПК, макар че тя говори за ответника, ако последният също представи някакви доказателства, би трябвало такава възможност да се даде и на ищеца, но не следва да се разчита на възможността за даване на срокове.
Доказването, че към 31.08.21 са били налице основанията за напускане без предизвестие означава, че трябва да докажете неплащането на заплата, както го изисква чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ, което е по-лесно от обстоятелствата по чл. 327, ал. 1, т. 3 КТ. Както казах в предходния си пост и цитиранта в него разпоредба трудовото правоотношение се прекратява писмено, като при прекратяването без предизвестие то става от момента на получаването на писменото известие. Тука вече може да има проблем във връзка с това, че получаването не е равнозначно на узнаването. Дори и някой да е бил предупреден за Вашето напускане, реално, ако не се явява представител на работодателя и не го е видял пред себе си, това според мен не се равнява на "получаване". Ако имате вяра на този отговорник офис Бургас, че може да каже нещо във Ваша полза, включително и дали съобщението Ви е достигнало до съответния човек, до който е подадено, това може и да Ви помогне. Не се знае обаче той как ще отговори и дали работодателят няма да му е въздействал предварително. От това до някъде зависят и отговорите му на другите въпроси - дали Ви е считал за служител и искал ли Ви е обяснения. Всъщност Вие най-вероятно нямате информация кой, как и по какъв начин Ви ги е искал. Естествено, ако работодателят счита, че не е получавал някакво известие и Ви уволнява, щото не сте се явил, нормално е този отговорник да каже - "Да, считах го за служител, искал съм му обяснения", е, в подробен разпит как и по какъв начин, ако наистина не е искал и не са го подготвили предварително, може и да не е много убедителен и съдът в крайна сметка да приеме, че не са искани обяснения. Другите въпроси също стават, като подписването при оспорване на документ може да се доказва както със свидетелски показания, така и с експертиза. Ако случайно каже, че не сте подписвал нищо, може и да не трябва експертиза. По-вероятно може би обаче ще каже, че може да сте го подписал, но не пред него.
По отношение изпращането на изявлението за прекратяване на договора, ако можете да докажете получаването с писмени доказателства - примерно някаква товарителница, в която да се описва, че е било в тази част от "служебната поща" - нали, опис какво съдържа, и кога тази служебна поща е доставена, би могло да бъде във Ваша полза. Има много условности и много неизвестни. Затова казах, че принципно може да имате шанс, но на терен по юридически проблеми работят адвокатите. Онлайн може само да се разсъждава в хипотези, което не е лесно, а същите могат в един момент внезапно да бъдат опровергани, тъй като всичко, което пишете, е на базата на Вашите възприятия от житейска, а не толкова от юридическа гледна точка, а във всеки спор има две страни - не се знае с какви документи и доводи разполага другата страна.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Проблем с прекратяване на ТД

Мнениеот guest1 » 22 Фев 2022, 02:06

bvoykov написа:По отношение изпращането на изявлението за прекратяване на договора, ако можете да докажете получаването с писмени доказателства ...

Много сте написали, но ще коментирам само това.
Правете разлика, между доказване получаването на някакво съобщение и доказване съдържанието, на това съобщение!
Пример - ако въпросното предизвестие е в съдържанието на имейл - доказуемо е, но ако е в прикачен файл - не е!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron