начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

болни4ни

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 14:44

Здравейте! Беше ми даден пет дена болни4ен - от 4етвъртък до понеделник. Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни. Само 4е болни4ният ми е за пет дена, какво става с другите два?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 16:26

koce89 написа:Здравейте! Беше ми даден пет дена болни4ен - от 4етвъртък до понеделник. Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни. Само 4е болни4ният ми е за пет дена, какво става с другите два?

Здравейте!
Прав е управителя. Болничен лист се издава за календарни дни - според вида на лечението, но обезщетение за временна неработоспособност се изплащат за работни дни - през които сте били възпрепятстван да работите!

За другите два дни (събота и неделя) ще си получите „нормалното възнаграждение“ - 0 (нула) лева!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 16:50

Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

[/quote]
Здравейте!
Прав е управителя. Болничен лист се издава за календарни дни - според вида на лечението, но обезщетение за временна неработоспособност се изплащат за работни дни - през които сте били възпрепятстван да работите!

За другите два дни (събота и неделя) ще си получите „нормалното възнаграждение“ - 0 (нула) лева![/quote]
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 20:09

koce89 написа:Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

Явно - Вие работите на нормално работно време. Понеделник - петък работни, а събота и неделя - почивни.
При сумирано изчисляване на работното време, по график - може да се окаже, че събота и неделя ви се падат работни.

За Вас няма значение, но по закон - работодателя плаща обезщетението за първите 3 дни, а после плаща НОИ. Ако някъде в документите за дните събота и неделя пише „болнични“ - ще се получи, че работодателя трябва да плати за четвъртък, петък и събота, а НОИ - за неделя и понеделник. И ще се получи конфликт.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 21:37

Не, работя на график, т.е.работя си събота и неделя. То4но затова питам. Другият слу4ай е ясен.

guest1 написа:
koce89 написа:Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

Явно - Вие работите на нормално работно време. Понеделник - петък работни, а събота и неделя - почивни.
При сумирано изчисляване на работното време, по график - може да се окаже, че събота и неделя ви се падат работни.

За Вас няма значение, но по закон - работодателя плаща обезщетението за първите 3 дни, а после плаща НОИ. Ако някъде в документите за дните събота и неделя пише „болнични“ - ще се получи, че работодателя трябва да плати за четвъртък, петък и събота, а НОИ - за неделя и понеделник. И ще се получи конфликт.
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 22:21

koce89 написа:Не, работя на график, т.е.работя си събота и неделя. То4но затова питам.

С това трябваше да започнете! Въпросът си е разписан
Чл. 34. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност ... при сумирано изчисляване на работното време и при работа на смени по часов график се изплаща за работните часове по графика на лицето, изготвен по реда на НРВПО, включени в периода на временната неработоспособност ...
(2) Средночасовият доход за периода по чл. 31, ал. 1, от който се изчислява часовото парично обезщетение, се определя, като сборът на брутните трудови възнаграждения и/или осигурителния доход, и/или пропорционалната част от минималната работна заплата за периодите по чл. 41, ал. 2 КСО, и/или дохода, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност ... за периодите по чл. 41, ал. 3 КСО, но не повече от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година, освен в случаите по чл. 6, ал. 16 КСО, се раздели на общия брой на работните часове по календар за същия период.
(3) Средночасовото нетно възнаграждение за периода по чл. 31, ал. 1 се определя, като сборът от месечните нетни възнаграждения и/или пропорционалната част от минималната работна заплата за периодите по чл. 41, ал. 2 КСО, и/или дохода, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност ... за периодите по чл. 41, ал. 3 КСО, но не повече от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, освен в случаите по чл. 6, ал. 16 КСО, се раздели на общия брой на работните часове по календар за същия период.
Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО

Няма такива филми -
koce89 написа:Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни.

Графика се изготвя предварително и за целия период на сумирано изчисляване на работното време, не - от днес за утре.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 14 Фев 2022, 12:36

Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 14 Фев 2022, 22:48

koce89 написа:Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?

Да - точно така е!
Ето и една статия по въпроса - Болнични и отпуск при СИРВ
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 15 Фев 2022, 12:24

Благодаря!

Тогава какво става с тези два болни4ни дни, които ги имам вклю4ени в болни4ния лист, а ги няма в графика?


guest1 написа:
koce89 написа:Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?

Да - точно така е!
Ето и една статия по въпроса - Болнични и отпуск при СИРВ
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 15 Фев 2022, 13:45

Копие от графика + копие от болничния лист и - в Инспекция по труда.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 23 Фев 2022, 18:52

guest1 написа:Копие от графика + копие от болничния лист и - в Инспекция по труда.


А, не възнамерявам. Просто се 4удех какво ще се изплати.. работодателят ще ми изплати 3 дена болни4ен и останалото работни дни, но в НОИ ще полу4ат болни4ен пет дена, т.е.трябва да ми изплатят два..?..
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 23 Фев 2022, 20:50

koce89 написа:... но в НОИ ще полу4ат болни4ен пет дена, т.е.трябва да ми изплатят два..?..

В НОИ ще получат болничен, но за 5 КАЛЕНДАРНИ дни!
Там също имат календар и ще видят, че двата са събота и неделя. И щом за вас са неработни - няма да платят нищо!

Не забравяйте, че разговорното е „болнични дни“, но официалния термин е - „Отпуск при временна неработоспособност“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот todorst » 24 Фев 2022, 21:36

Това НОВ правопис ли е !? " 4 означава цифра. В азбуката НЯМА такава буква!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron