начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

болни4ни

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 14:44

Здравейте! Беше ми даден пет дена болни4ен - от 4етвъртък до понеделник. Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни. Само 4е болни4ният ми е за пет дена, какво става с другите два?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 16:26

koce89 написа:Здравейте! Беше ми даден пет дена болни4ен - от 4етвъртък до понеделник. Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни. Само 4е болни4ният ми е за пет дена, какво става с другите два?

Здравейте!
Прав е управителя. Болничен лист се издава за календарни дни - според вида на лечението, но обезщетение за временна неработоспособност се изплащат за работни дни - през които сте били възпрепятстван да работите!

За другите два дни (събота и неделя) ще си получите „нормалното възнаграждение“ - 0 (нула) лева!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 16:50

Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

[/quote]
Здравейте!
Прав е управителя. Болничен лист се издава за календарни дни - според вида на лечението, но обезщетение за временна неработоспособност се изплащат за работни дни - през които сте били възпрепятстван да работите!

За другите два дни (събота и неделя) ще си получите „нормалното възнаграждение“ - 0 (нула) лева![/quote]
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 20:09

koce89 написа:Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

Явно - Вие работите на нормално работно време. Понеделник - петък работни, а събота и неделя - почивни.
При сумирано изчисляване на работното време, по график - може да се окаже, че събота и неделя ви се падат работни.

За Вас няма значение, но по закон - работодателя плаща обезщетението за първите 3 дни, а после плаща НОИ. Ако някъде в документите за дните събота и неделя пише „болнични“ - ще се получи, че работодателя трябва да плати за четвъртък, петък и събота, а НОИ - за неделя и понеделник. И ще се получи конфликт.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 13 Фев 2022, 21:37

Не, работя на график, т.е.работя си събота и неделя. То4но затова питам. Другият слу4ай е ясен.

guest1 написа:
koce89 написа:Аз разбрах, 4е е така, питам има ли зна4ение, 4е в графика съботата и неделята са ми писани по4ивни, и болни4ните дни са три, а самият болни4ен лист е за пет дена.. не трябваше ли в графика и съботата и неделята да се водят болни4ни? независимо 4е не се изплащат?

Явно - Вие работите на нормално работно време. Понеделник - петък работни, а събота и неделя - почивни.
При сумирано изчисляване на работното време, по график - може да се окаже, че събота и неделя ви се падат работни.

За Вас няма значение, но по закон - работодателя плаща обезщетението за първите 3 дни, а после плаща НОИ. Ако някъде в документите за дните събота и неделя пише „болнични“ - ще се получи, че работодателя трябва да плати за четвъртък, петък и събота, а НОИ - за неделя и понеделник. И ще се получи конфликт.
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 13 Фев 2022, 22:21

koce89 написа:Не, работя на график, т.е.работя си събота и неделя. То4но затова питам.

С това трябваше да започнете! Въпросът си е разписан
Чл. 34. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност ... при сумирано изчисляване на работното време и при работа на смени по часов график се изплаща за работните часове по графика на лицето, изготвен по реда на НРВПО, включени в периода на временната неработоспособност ...
(2) Средночасовият доход за периода по чл. 31, ал. 1, от който се изчислява часовото парично обезщетение, се определя, като сборът на брутните трудови възнаграждения и/или осигурителния доход, и/или пропорционалната част от минималната работна заплата за периодите по чл. 41, ал. 2 КСО, и/или дохода, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност ... за периодите по чл. 41, ал. 3 КСО, но не повече от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година, освен в случаите по чл. 6, ал. 16 КСО, се раздели на общия брой на работните часове по календар за същия период.
(3) Средночасовото нетно възнаграждение за периода по чл. 31, ал. 1 се определя, като сборът от месечните нетни възнаграждения и/или пропорционалната част от минималната работна заплата за периодите по чл. 41, ал. 2 КСО, и/или дохода, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност ... за периодите по чл. 41, ал. 3 КСО, но не повече от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, освен в случаите по чл. 6, ал. 16 КСО, се раздели на общия брой на работните часове по календар за същия период.
Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО

Няма такива филми -
koce89 написа:Управителят ми оба4е ми каза, 4е за събота и неделя не се изплащат болни4ни, и ми е писал 4етвъртък, петък и понеделник болни4ен, и събота и неделя по4ивни.

Графика се изготвя предварително и за целия период на сумирано изчисляване на работното време, не - от днес за утре.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 14 Фев 2022, 12:36

Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 14 Фев 2022, 22:48

koce89 написа:Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?

Да - точно така е!
Ето и една статия по въпроса - Болнични и отпуск при СИРВ
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 15 Фев 2022, 12:24

Благодаря!

Тогава какво става с тези два болни4ни дни, които ги имам вклю4ени в болни4ния лист, а ги няма в графика?


guest1 написа:
koce89 написа:Т.е.графикът следва да е предварително изготвен (в слу4ая беше то4но на4алото на месеца, така 4е графикът ми по скоро го направиха според болни4ния!) и ако например от 4етвъртък до понеделник по график са работни дни, вси4ките тези дни си стават болни4ни, и се изплащат като такива?, ако събота и неделя са по предварителен график по4ивни, те си остават по4ивни, и другите около тях болни4ни?, ако петък и събота са по4ивни, си остават по4ивни в графика, а 4етвъртък, неделя и понеделник са болни4ни, и се изплащат?

Да - точно така е!
Ето и една статия по въпроса - Болнични и отпуск при СИРВ
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 15 Фев 2022, 13:45

Копие от графика + копие от болничния лист и - в Инспекция по труда.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот koce89 » 23 Фев 2022, 18:52

guest1 написа:Копие от графика + копие от болничния лист и - в Инспекция по труда.


А, не възнамерявам. Просто се 4удех какво ще се изплати.. работодателят ще ми изплати 3 дена болни4ен и останалото работни дни, но в НОИ ще полу4ат болни4ен пет дена, т.е.трябва да ми изплатят два..?..
koce89
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 16 Яну 2021, 17:53

Re: болни4ни

Мнениеот guest1 » 23 Фев 2022, 20:50

koce89 написа:... но в НОИ ще полу4ат болни4ен пет дена, т.е.трябва да ми изплатят два..?..

В НОИ ще получат болничен, но за 5 КАЛЕНДАРНИ дни!
Там също имат календар и ще видят, че двата са събота и неделя. И щом за вас са неработни - няма да платят нищо!

Не забравяйте, че разговорното е „болнични дни“, но официалния термин е - „Отпуск при временна неработоспособност“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: болни4ни

Мнениеот todorst » 24 Фев 2022, 21:36

Това НОВ правопис ли е !? " 4 означава цифра. В азбуката НЯМА такава буква!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron