начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Отпуск на основание чл.173а, ал.2, т2

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпуск на основание чл.173а, ал.2, т2

Мнениеот fizer » 16 Фев 2022, 18:23

Здравейте, според кодекса на труда чл.173а, ал2, т.2 мога да ползвам неплатен отпуск без право на отказ от работодателя. Като майка на 2 деца на 3 и 10 години, опитах да подам молбата си до Управителя, но ми бе отказана категорично. Въпросът ми е има ли това право работодателя или аз не съм прочела правилно закона?
Какво мога да предприема?
fizer
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Фев 2022, 18:15

Re: Отпуск на основание чл.173а, ал.2, т2

Мнениеот guest1 » 17 Фев 2022, 19:43

Здравейте!
Първо - не се подава „молба“ (такъв термин вече не трябва да се използва), а заявление.
Второ, как я подадохте - лично, в писмен вид ли? Сега я изпратете с препоръчано писмо, с обратна разписка или по имейл - ако преди сте контактували по този начин.
И при двата варианта - няма опция за отказ от приемане и получаването е доказуемо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отпуск на основание чл.173а, ал.2, т2

Мнениеот fizer » 18 Фев 2022, 09:41

Благодаря за отговора!
Тъй като получих устен отказ от управителя, пуснах с обратна разписка по куриер, но управителя отново заяви, че е отказана. Обади ми се, каза, че съм нямала право на отпуск, единствено, ако той реши и когато реши.
fizer
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Фев 2022, 18:15

Re: Отпуск на основание чл.173а, ал.2, т2

Мнениеот guest1 » 18 Фев 2022, 11:08

fizer написа:Благодаря за отговора!
Тъй като получих устен отказ от управителя, пуснах с обратна разписка по куриер, но управителя отново заяви, че е отказана. Обади ми се, каза, че съм нямала право на отпуск, единствено, ако той реши и когато реши.

За съжаление - голяма част от работодателите (или хората, които ги представляват) са още с този ТЪП МАНТАЛИТЕТ - „Когато и каквото аз реша“!
Текста в КТ си е пределно ясен
Чл. 173а. (2) Работодателят е длъжен да разрешава ползването на платен годишен отпуск или на неплатен отпуск при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка по искане на:
1. бременна работничка или служителка, както и на работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро;
2. майка или осиновителка на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му;
3. работник или служител, който е самотен баща или осиновител на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му;
4. работник или служител, който не е навършил 18-годишна възраст;
5. работник или служител с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто;

Попитайте го - директно или през Инспекция по труда - коя част от думата „ДЛЪЖЕН“ не му е ясна!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron