начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Иск за възстановяване на адвокатски хонорари от работодател.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Иск за възстановяване на адвокатски хонорари от работодател.

Мнениеот magdalena_4 » 28 Фев 2022, 16:45

Здравейте,

Историята с вече бившия ми работодател е дълга. Накратко прекратих трудовото правоотношения на основание чл. 327, ал. 1, т. 3 от КТ. поради смяна на работното място. Имам заповед, имам и изплатено обезщетение от една брутна заплата поради прекратяването на правоотношението по този член. След това работодателят ми е пуснал иск за отмяна на прекратяването на правоотношението ми с него, като неоснователно, който не беше одобрен от съда. Вчера получих нов иск заведен от него, чрез който иска да заплатя адвокатските му хонорари и данъкът върху обезщетението и някаква счетоводна експертиза.

Моля за съвет как мога да се защитя в този случай и мнение дали въобще имам шанс срещу добре смазаната машина на ъндърграунда в България...

Предварително благодаря!
magdalena_4
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Авг 2021, 15:14

Re: Иск за възстановяване на адвокатски хонорари от работода

Мнениеот dimist » 28 Фев 2022, 19:09

Разноски по делата се присъждат само по това дело, по което са сторени. Същите трябва реално да са сторени и да са поискани своевременно, както и да е представен списък на разноските.Какво се е случило с разноските за адвокат и експертизата, трябва да е казал съда в решението си. За т.н. обезщетение, предполагам , че имате в предвид получена една заплата при прекратяването. В този случай от общо дължимата сума работодателят следва да е заплатил дължимите осигуровки за негова сметка , и да е удържал данъка и осигуровките за Ваша сметка, съответно и да ги е внесъл в НАП и НОИ. Накратко - имате шанс, дерзайте!
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Иск за възстановяване на адвокатски хонорари от работода

Мнениеот bvoykov » 28 Фев 2022, 19:12

Доколкото разбирам първото дело срещу Вас бившият Ви работодател го е загубил, така че не знам защо намесвате "добре смазаната ъндърграунд машина", тъй като изглежда тя да е била на Ваша страна.
Понеже не става ясно какво точно се е случило, какъв иск точно е завел работодателят срещу Вас и какво точно е "одобрил" съдът, предполагам, че изходът от първоначалното дело е бил във Ваша полза, като делото е приключило или с отхвърлителен иск или с прекратително определение, поради недопустимост на такъв иск (буквално аз не съм чувал, а и не виждам основание в закона работодателят да обжалва законността на вече прекратено трудово правоотношение, освен ако не се спори за нещо друго).
Доколкото схващам бившият Ви работодател Ви съди за "разходите", които е сторил в първото дело, което е загубил, плюс някои други "екстри". Ако това е вярно, не знам как му е хрумнала гениалната мисъл да претендира разноски в отделно производство, същото трябва да стане в първото и се определят съобразно степента на уважаване на иска. Щом е бил отхвърлен изцяло, не може дори и да си мечтае за разноски. А пък за данъка, който се дължи за обезщетението, е просто "черешката на торатата". Данъкът и осигуровките се внасят от работодателя, дори и когато същият бъде осъден да плати обезщетение, той следва да ги удържи, няма такъв филм да ги иска отново от работника или служителя.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron