начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Психически тормоз над педагог от родител

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Психически тормоз над педагог от родител

Мнениеот rali_rumi » 27 Апр 2022, 15:36

Здравейте!
От началото на учебната година в училището ни е назначен директор - временно изпълняващ длъжността и почти от същото време датира неразбирателство с родител. Аз съм старши учител в начален етап и след редица оплаквания, проверки и т.н., комуникацията ни с майката, още повече се влоши. Не съм получавала до този момент протоколи или решения за констатирани нарушения на трудовата етика или за несправяве, неспазване на преките ми задължения. Тя продължава да пише срещу мен и преди седмица отговарях на заведена преписка от КЗДискр. А още през декември за първи път декларирах писмено на директора за тормоз и помолих за разрешаване на проблема. След отказ на майката да се яви в училище, разбирам за посещението му у тях в неработен ден „на чай“. Последваха и други мои опити да сигнализирам за уронване на авторитета ми, но без отговор. С експерт от РУО съм разговаряла, но само устно и ме посъветва да „изтърпя тази майка“. Това беше преди да бъде стартирана процедурата от КЗД. Вече се страхувам, че търпението ми и дори бездействието, ще доведат до лоши последствия.
Моля, да ме посъветвате към кого да се обърна. Имам ли право да изисквам да се събере етичната комисия към училище? Освен към началника на РУО, мога ли да пиша до заместник-кмета по хуманитарни дейности в града и до регионалната структора на КНСБ? Какъв е начинът да потърся съдействие и в моя случай жалба срещу бездействието на директора ми ли трябва да е?
rali_rumi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Апр 2022, 14:20

Re: Психически тормоз над педагог от родител

Мнениеот s7onyg » 16 Юли 2022, 15:21

Само неразбрах. Вие какво сте направили за да ви тормози тази майка?
s7onyg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юли 2022, 10:02

Re: Психически тормоз над педагог от родител

Мнениеот nikodim77 » 16 Юли 2022, 23:08

Здравейте,
Имате огромен избор от институции и лица, към които да се обърнете за съдействие, част от които сте изброили в питането си. Но не е за подценяване и институцията „Обществен съвет”, както и неговият председател, ако разбира се е компетентна личност. Два поредни мандата бях преседател на ОС на гимназия, и следва да уточня, че при желание и разбиране, мненията на Ос и/или/ неговият председател имат своята тежест пред ръководството на съответното училище, а също и пред учителите при провеждане на ПС с участието на представител на ОС. Но знаете, че монетата има две страни? В предходния пост на s7onyg, Ви е зададен въпрос, на който не сте длъжна тук в публичния форум да отговаряте, но следва да го направите пред себе си и евентуално пред бъдещ Ваш защитник. В този смисъл е казно следното: „На лекар и адвокат всичко се казва.” Явно е, че детето е основният фактор, изиграл своята роля в поведението на неговия родител – майката. За да се отнесе към КЗД, то значи, че поне според нея има причина. Та тази причина следва да се установи и обори от Ваша страна, а най добре да стане с учстието на детето, което доколкото разбирам е твърде малко… Вие сте педагог – старши учител и не съм аз, който да Ви посочва как да процедирате и как да постъпвате с дете в доста особена възраст.
Тук ще уточня, че една жалба срещу директора за бездействие, има огромна вероятност да направи същият, "съюзник" с майката срещу Вас. Така че, какво и да пишете, до когото и да е, внимателно с квалифициране и представяне - фигурата на директора...
Успех Ви желая!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Психически тормоз над педагог от родител

Мнениеот hristev » 21 Юли 2022, 10:32

Предполагам искате да отвърнете на удара ?

Аз бих направил долното:

Записвайте си по час, дата и място всяко едно действие, което дамата предприема.
Записвайте си час, дата и място на всяка една институция, която посещавате заради нея.
Записвайте си номер на сигнал, който тя е пуснала, съответно номер на акт, с който преписката се разрешава (във ваша полза естествено). Тези трябва да ги получите след искане до съответната институция. Някои от тях трябва да получите по "втория начин".

След всяко посещение по институции (заради майката) си взимайте болничен за ден-два. Казвайте на лекаря, че имате сърцебиене, главоболие, изпотяване по дланите през деня, а на цялото тяло вечерта, проблеми с конецтрацията и безсъние, липса на апетит. Взимайте си документи за всяко плащане.

Съберете свидетели.

Намерете си адвокат, обяснете му що иде-реч. Той ако е пекан ще Ви даде акъл как да "отвърнете на удара".

Вероятно ще пуснете иск - имуществени вреди (пропуснати възнаграждения заради болничните, платени суми за медицински прегледи, платени суми за път по институции и доктори) + неимуществени вреди (негативни душевни преживявания - страдание, притеснение, уронване на авторитета и доброто Ви име и прочие).

Горното да се потвърди от адвокат, който се занимава с подобни казуси. Това не е моята материя.

Обаче ако Ви се занимава и сте упорита и целенасочена, накрая даже ще реализирате и печалба.

Обаче ще отнеме време. Много време.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron