начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Уволнение чл. 328 ал. 2

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот nikirusev » 10 Юли 2022, 10:29

Здравейте, имам казус Гл. счетоводител съм на болница при смяната на управителя ме уволни по чл. 328 ал. 2 тълкувам го като управленски кадър. Въпроса ми е управленски кадър ли съм или, назначен съм по трудов договор, след разни консултации ми казаха че трябва да съм назначен с договор за управление и контрол тогава е вид управленски кадър. Благодаря предварително за консултацията.
nikirusev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 26 Юни 2007, 12:27

Re: Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот ivanov_p » 10 Юли 2022, 10:39

А пък аз обикновено насочвам питащи по такива въпроси към главни счетоводители. Сложно е и ако обжалвате съдът ще реши дали сте ръководен кадър или не, може и едното и другото, дали договора е трудов или не не е определящо, а спецификата на длъжността в конкретния случай.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот nikodim77 » 10 Юли 2022, 14:59

Здравейте,
За улеснение (по-скоро мое такова), ще систематизирам-изведа ръпросите Ви по реда на изложеното:
1.Управленски кадър ли съм?
2. Трябва ли да съм назначен с договор за управление и контрол за да съм вид управленски кадър?
Ще вметна, че нама да употребявам израза „управленски”, а „ръководен” в смисъла на ал. 2 от чл. 328 от КТ.
В § 1, т. 3 от КТ е дефинирано понятието за ръководен кадър – „Ръководство на предприятието" е ръководителят на предприятието, неговите заместници и други лица, на които е възложено ръководството на трудовия процес, включително и в поделение на предприятието…”
Дали сте управленски кадър отговорът е даден най-ясно в дл. характеристрика, а това е от изключително значение при евентуални действия по реда на чл. 344 от КТ. В този смисъл ВКС приема следното:
…по чл. 328,ал.2 КТ могат да бъдат уволнявани само служители от ръководството на предприятието по смисъла на пар.1 т.3 от допълнителните разпоредби на КТ . Това е специфичен кръг от служители от които зависи успехът на управлението и постигането на резултати в предприятието, което само по себе си предполага, че това могат да се лица и извън ръководителя и неговите заместници . При съмнение дали даден служител е от ръководството на предприятието т.е. дали заеманата от него длъжност е ръководна следва да се бъдат съобразени задълженията по длъжностна характеристика.
Настоящият състав на ВКС приема посочения отговор на поставения правен въпрос като счита, че при преценка дали дадена длъжност е „ръководна” следва да се преценява конкретно при всеки случай като критерия за преценка освен задълженията по длъжностна характеристика следва да включва и мястото на длъжността в общата структура на длъжностите в предприятието и включените в длъжността трудови функции.

Друг акт на ВКС сочи, че когато става въпрос за ръководство (по-скоро организиране) на екип от 5-10 човека ведно с останалото разписано в дл. характ., то тази длъжност не следва да се отчита като ръководна. Последото намирам, че се подкрепя и в НКПД, където е посочено, че към ръководителите на финансови дейности не се включва длъжността „Главен счетоводител” с код по НКПД – 2411
За това и личното ми мнение (на новоизлюпващ се юрист), е че във Вашия случай е по-вероятно да сте на експертна длъжност (специалист), отколкото на ръководна. Но все пак, определянето на това ще зависи най-вече от разписаното в дл. хар.
Ето подпомагащи четива по въпроса:
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 7D005DBBFD
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... CC004B2998
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 7D005DBBFD

На въпрос 2, намирам, че отговорът е: Да, може да бъдете на ръководна длъжност по силата на тр. договор.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот guest1 » 10 Юли 2022, 19:53

nikirusev написа:Здравейте, имам казус Гл. счетоводител съм на болница при смяната на управителя ме уволни по чл. 328 ал. 2 тълкувам го като управленски кадър.


Самата формулировка е ... глупава! Защото
Чл. 328. (2) [size=85]Освен в случаите по ал. 1[/size] служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието.

Тоест - когато друг се ангажира с управлението на предприятието.

На вторият въпрос - не, не сте „управленски кадър“ - макар да сте на висок пост (главен счетоводител)! Може да сте по-по-най за счетоводството, но не сте фигура - в управлението на юридическото лице.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот nikodim77 » 10 Юли 2022, 23:21

Така! Виждам, че тук темата е ос*ана и съсипана от един форумен трол и паразит, който посрамва този форум. Моля уважаемият nikirusev да не си създава грешно мнение за форума, предвид омърсяването му от паразитиращият и без грам правни познания, и култура guest1! Всичко, което е написал по темата е пасквил, нямащ връзка със същината. А квалификацията за глупава формулировка е показател за арогантността на този юзър. Същото е и с отговора на 2-рия въпрос
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Уволнение чл. 328 ал. 2

Мнениеот nikirusev » 17 Юли 2022, 08:07

Благодаря за тълкованията, разнозначни, темата е много деликатна.
nikirusev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 26 Юни 2007, 12:27


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron