начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изборна длъжност и запазване на текущ ТД

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изборна длъжност и запазване на текущ ТД

Мнениеот mayvena » 14 Дек 2022, 12:23

Здравейте, имам следния казус: предлагат ми номинация за изборна позиция (кмет). Към момента работя на ТД в частна компания като висококвалифициран специалист. Бих искал да съвместявам двете длъжности и въпросът ми е как да процедирам ако бъда избран.
mayvena
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:09

Re: Изборна длъжност и запазване на текущ ТД

Мнениеот hristev » 14 Дек 2022, 12:48

Аз, като гражданин на град, винаги съм искал да имам кмет, който работи на пълен работен ден като висококвалифициран специалист.

Това винаги ми е било мечта, защото не само кметът на града ще има шеф, не само, че няма да може да се отдаде на кметстването с цялото време и енергия, но и ще бъде зависим от своя работодате.

В крайна сметка какво ще се получи ? Главата на общината, лицето което ще ръкомаха пред общинския съвет, този който ще открива събития, ще представлява общината, ще бъде лицето на града - ама не за постоянно.

Защото в някаква част от деня ще бъде работник във фирма :mrgreen:

Не съм сигурен дали този въпрос е умело тролене или подранила първоаприлска шега.

Дори, как се задава такъв въпрос, при положение, че е по бързо да се намери отговора в гугъл, отколкото да се пише тема тук.


Иначе:

Разпоредбата на чл. 38, ал. 7 ЗМСМА признава на кметовете на общини всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение. При наличие на трудово правоотношение работодателят- осигурител, дължи възнаграждение за постигнат трудов резултат. Плащанията на трудово възнаграждение са регламентирани с императивните норми на чл. 48, ал. 5 от Конституцията на Република България, чл.124 и чл. 128 от Кодекса на труда (КТ). Редица разпоредби в КТ гарантират и защитават интересите на лицата, които изпълняват трудови задължения по отношение своевременно и коректно заплащане - чл.213 - чл. 218, чл. 404, чл.405 от КТ, като отчитат социалната и икономическата значимост на регулираните правоотношения. Решение № 12730 от 14.12.2021 г. по адм. д. № 6943 / 2021 на Върховния административен съд
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Изборна длъжност и запазване на текущ ТД

Мнениеот mayvena » 14 Дек 2022, 13:12

hristev написа:Аз, като гражданин на град, винаги съм искал да имам кмет, който работи на пълен работен ден като висококвалифициран специалист.

Това винаги ми е било мечта, защото не само кметът на града ще има шеф, не само, че няма да може да се отдаде на кметстването с цялото време и енергия, но и ще бъде зависим от своя работодате.

В крайна сметка какво ще се получи ? Главата на общината, лицето което ще ръкомаха пред общинския съвет, този който ще открива събития, ще представлява общината, ще бъде лицето на града - ама не за постоянно.

Защото в някаква част от деня ще бъде работник във фирма :mrgreen:

Не съм сигурен дали този въпрос е умело тролене или подранила първоаприлска шега.


Как точно ще съумявам да съвместявам двете позиции не е обект на настоящото запитване. Но все пак ще посоча два факта, които очевидно пропускате - от една страна, денонощието има повече от 8 часа. От друга страна, далеч не всеки специалист работи на нормиран работен ден, изискващ присъствие в някакво помещение в интервал от Х до У часа. Смятам, че съм открил начин да съвместявам двете дейности така, че нито една от двете да не страда от това. Ако пък притеснението Ви е относно потенциален конфликт на интереси - никъде не съм споменавал, че работата ми е в същото населено място, на което евентуално бих бил избран за кмет. Живеем в 21 век и комуникационните технологии позволяват да се работи от всяка точка на планетата (поне в някои сфери).

hristev написа:Дори, как се задава такъв въпрос, при положение, че е по бързо да се намери отговора в гугъл, отколкото да се пише тема тук.

Иначе:

Разпоредбата на чл. 38, ал. 7 ЗМСМА признава на кметовете на общини всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение. При наличие на трудово правоотношение работодателят- осигурител, дължи възнаграждение за постигнат трудов резултат. Плащанията на трудово възнаграждение са регламентирани с императивните норми на чл. 48, ал. 5 от Конституцията на Република България, чл.124 и чл. 128 от Кодекса на труда (КТ). Редица разпоредби в КТ гарантират и защитават интересите на лицата, които изпълняват трудови задължения по отношение своевременно и коректно заплащане - чл.213 - чл. 218, чл. 404, чл.405 от КТ, като отчитат социалната и икономическата значимост на регулираните правоотношения. Решение № 12730 от 14.12.2021 г. по адм. д. № 6943 / 2021 на Върховния административен съд


Благодаря за цитирания текст. Аз обаче като неюрист не разбирам как той се отнася към моя казус и вероятно именно по тази причина не съм успял да го намеря в Гугъл (повярвайте ми, търсил съм дни наред, преди да задам въпрос тук). Ще се радвам на обяснение като за човек, чиито компетенции са в сфера, много различна от юридическата.
mayvena
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron