начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгласие

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгласие

Мнениеот justmee » 17 Яну 2023, 01:50

Здравейте,

По-рано днес имах разговор с колежка от отдел Човешки ресурси в компанията за която работя. Той бе иницииран от нейна страна и във връзка с това, че работодателят ми не може да ми намери проект по който да работя. По нейни думи те са се опитали да ми намерят нов проект по който да работя още преди да завърши стария, но не са успели. Kомпанията се занимава с разработка на софтуер, като служителите ѝ биват предлагани/отдавани под наем на клиенти за определен период от време. Седалището ѝ е във Великобритания, но има офис в София.

Изхождайки от тази ситуация, колежката ми обясни че ми предлагат да прекратим трудовите правоотношения по взаимно съгласие, като ще ми изплатят две заплати и всичкия невзет платен отпуск, друг вариант не можели да предложат от тяхна страна.

Други детайли освен тези не бяха споменати, няма писмено предизвестие или какъвто и да е друг подобен официален писмен документ с изложени точки от тяхна страна, нищо допълнително не е подписвано, буквално съм информиран от днес за утре.Аз съответно не съм давал отговор все още, казах че ще ми трябва време да помисля.

Прилагам двете точки вписани в трудовият ми договор които реферират към прекратяване на трудовите правоотношения. В момента договорът ми е безсрочен.

1. До изтичането на срока за изпитване договорът може да бъде прекратен от страна на Служителя с писмено предизвестие от 2 /два/ месеца. След изтичането на срока за изпитване всяка от страните може да прекрати договора с отправено до другата страна писмено предизвестие от 2 /два/ месеца.

2. Дейстивето на договора може да бъде прекратено по взаимно съгласие на страните, изразено в писмена форма, както и във всички други случаи, предвидени в Кодекса на труда.

Имам следните въпроси към този мой казус:

1. Какъв е най-ефективният ход от моя страна, без да бъда ощетен по никакъв начин и максимално да се възползвам от ситуацията ?
2. Какви справедливи/законосъобразни допълнителни изисквания/обезщетения мога да предявя при разтрогване ?
3. С какви други членове/алинеи трябва да се съобразя/да имам впредвид в контекста на здравно осигуряване и бюрото по труда след приключване на трудовите правоотношения и не съм си намерил нова работа ? От какви фактори зависят ? По какъв начин да се възползвам максимално от тях ?
4. Какви допълнителни съвети можете да ми дадете ?

Към момента имам почти 10г. натрупан стаж по специалността без прекъсвания.

Благодаря предварително и се надявам да ме упътите в най-добрата за мен правна посока за излизане от този казус успешно, без да бъда потърпевш.
justmee
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Яну 2023, 01:38

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот berto » 17 Яну 2023, 13:10

Съветът ми е да си намерите адвокат, който разбира от трудово право и да го накарате да преговаря за още няколко заплати отгоре. Имайте предвид разпоредбата на чл. 331. ал. 2 /КТ. Иначе, невзетият отпуск са длъжни по закон да Ви го изплатят. Доколкото разбирам, те искат да минат по чл. 325, ал. 1, т. 1 /КТ, а реалната ситуация е за чл. 328, ал. 1, т. 2 или 3 /КТ или за чл. 331 /КТ. От колко време работите за тази фирма?

Това, което Ви предлагат Е законно, но така както Ви го предлагат, може да опитате да ги изстискате за още малко пари, според мен.

Имайте предвид, че основанието, на което ще напуснете СЪЩО е важно, защото след това може и да Ви създаде проблем при търсене на нов работодател, защото има такива, които се интересуват как са станали тия неща в миналото и са доста любопитни, т.е. трябва да си имате версия, която да им представяте и затова е по-добре да се вижда, че имате добри отношения със старите работодатели, за да не Ви вземат за скандалджия или за някой, който не умее да си върши работата и му е прекратено трудовото правоотношение поради тази причина.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот guest1 » 17 Яну 2023, 15:05

Предложението е законно, но ...
Не е по чл. 325, ал 1, т. 1 - "по взаимно съгласие на страните, изразено писмено", а по чл. 331
Чл. 331.(1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.

Минимума е 4 брутни заплати!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот justmee » 17 Яну 2023, 16:06

Благодаря за отговорите ви !

От колко време работите за тази фирма?

Работя малко повече от 1г.

Имам следните допълнителни въпроси:
Ако им предложа да прекратим трудовото правоотношение по чл. 331, това в очите на бъдещите работодатели с лошо ли би се гледало или по-скоро не ?
Ако не се съгласят по чл.331, то тогава кой друг член би бил подходящ за мен ?
justmee
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Яну 2023, 01:38

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот berto » 17 Яну 2023, 16:23

Кажете им, че Ви се дължат минимум 4 заплати по чл. 331 /КТ и че си знаете правата. Ако откажат - адвокат за преговори и това е. Иначе не е хубаво основанието да е поради несправяне с работата, но в този случай мисля, че не могат да го извъртят така - това е 328, ал. 1, т. 5 /КТ. Другото все някак е окей и може да му се измисли алиби / оправдание, наречете го както искате.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот justmee » 17 Яну 2023, 18:32

Благодаря много за помощта и съветите, ще ги използвам, бъдете живи и здрави ! :)
justmee
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Яну 2023, 01:38

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот guest1 » 17 Яну 2023, 22:25

berto написа:Иначе не е хубаво основанието да е поради несправяне с работата, но в този случай мисля, че не могат да го извъртят така - това е 328, ал. 1, т. 5 /КТ.

Да не забравяме, че това "несправяне с работата" трябва да е доказуемо!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот justmee » 09 Фев 2023, 14:24

Имах щастлива развръзка, отстоих си правата докрай и ми изплатиха обезщетение от 4 брутни заплати. Благодаря отново за помощта ! Надявам се тази тема да помогне и на други хора попаднали в моята ситуация. :)
justmee
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Яну 2023, 01:38

Re: Прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгл

Мнениеот boombvaping » 11 Юни 2023, 18:56

justmee написа:Имах щастлива развръзка, отстоих си правата докрай и ми изплатиха обезщетение от 4 брутни заплати. Благодаря отново за помощта ! Надявам се тази тема да помогне и на други хора попаднали в моята ситуация. :)


Браво! Моето мнение, е че дори е имало шанс да поиската малко повече от четири и най-вероятно са щели да ви ги дадат.
Boom B Vaping е специализиран вейп магазин за продажба на електронни цигари, течности, бази, концентрати, никотинови соли и всички продукти свързани с вейпинга! https://boombvaping.com/
boombvaping
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Юни 2023, 18:44


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron