начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Компенсация след съкращение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Компенсация след съкращение

Мнениеот papa_bear » 11 Апр 2023, 20:15

Здравейте,
на 05.01 получих предизвестие за съкращение поради намаляне обема на работа. Бях в предизвестие до 05.03 и ходих за да подам молба за компенсация защото не съм намерил нова работа.
Въпросът ми е тази компенсация трябва да бъде колкото брутното възнаграждение за декември, месецът преди съкращението или за февруари, месецът преди освобождаването?
Също така, днес получих компенсация в размер на едно нетно възнаграждение, това правилно ли е, защото , ако правилно разбирам, според ТК, трябва да получа брутно и аз да си покрия данъците?
papa_bear
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Апр 2023, 20:10

Re: Компенсация след съкращение

Мнениеот guest1 » 11 Апр 2023, 21:05

Здравейте.
Като чета - добре сте се ориентирали и не очаквате отговор, а потвърждени е на Вашите изводи.
Текстовете, които ви касаят, са
Обезщетение при уволнение на други основания
Чл. 222.
(1) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
Брутно трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията и срок за изплащане
Чл. 228.
(1) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
(2) Размерите на обезщетенията по чл. 215, 218, 222 и 225 се прилагат, доколкото в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор не са предвидени по-големи размери.

Текста в чл. 228, ал. 1 визира месеца, предхождащ датата на връчване на заповедта за прекратяване на ТД (тоест декември), а не времето, пред което сте отработвали предизвестието (януари или февруари).

Ако работодателя Ви не е съгласен - обърнете се към Инспекция по труда.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron