начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Гр.Д. № 1/06 по описа на Lex.bg за 2007 год.

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Мнениеот oho_boho » 14 Юни 2007, 16:25

Е, тогава променяме практиката и при алеаторния договор - сещате се за кой! :D Но там имало Постановление на Пленума. А тук няма, поради тази причина можем да си постановяваме в какъвто смисъл искаме. Това е, комай, и една от причината за "отклоняване" въпросите за тълкуване от ВКС, в последните години. :D :D :wink:
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот donna » 14 Юни 2007, 16:27

karanedeff написа:
donna написа:
mi_lena написа:
oho_boho написа: Т. е. смятам, че дарителят има право да иска отмяна на дарението и срещу наследниците на надарения в лучай, че е поискал издръжка приживе на починалия наследодател.[/quote

Съвсем хипотетично, отговорността на наследниците би могла да бъде ангажирана само ако искът по чл.227 ЗЗД е предявен приживе на наследодателя. В този случай биха били конституирани по реда на чл.120 ГПК във вече висящото процесуално правоотношение. Иначе - sorry &|


С това съм съгласна и аз .

1+
Дано Баба Гицка не се набута да ходи и на касация, че докато й дойде реда, да й дава Дадо Г о с п о д живот и здраве, не се знае дали ще й останат парици да си плаща тока и парното, че казват че пак ще поскъпнели


Ами,... ако бабата се запознае със Св.Петър по време като тече делото ,то един от наследниците ще е внука ......... :lol: и ще встъпи в процеса .......ако встъпи де :lol:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот mi_lena » 14 Юни 2007, 16:44

oho_boho написа: Това е, комай, и една от причината за "отклоняване" въпросите за тълкуване от ВКС, в последните години. :D :D :wink:


Въпросите се отклоняват само когато гласовете "за" и "против" по даден въпрос са равни. Т.е. няма мнозинство. Например: "Прекъсва ли погасителната давност предявяването на частичен иск за вземането". Е, и когато въпросът е извън компетентността на общото събрание, разбира се :)
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Мнениеот nargirov » 14 Юни 2007, 16:48

Eeeeх, така бързо да вървеше съдебната процедура
и в живота......
А на практика Баба Гицка ще получи решението по
иска си нито по ЗЗД, нито по СК, нито по ЗН, а по
закона за биологичната продължителност на живота.
nargirov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 30 Май 2004, 21:11
Местоположение: София

Мнениеот gudio » 14 Юни 2007, 17:08

karanedeff написа: 1+
Дано Баба Гицка не се набута да ходи и на касация, че докато й дойде реда, да й дава Дадо Г о с п о д живот и здраве, не се знае дали ще й останат парици да си плаща тока и парното, че казват че пак ще поскъпнели

Баба Гицка ще се набута, ако тия, които стоят зад нея и я подкокоросват да води това дело, рачат да го сторят :wink: Имал съм един-два такива случай по сходни дела, когато (ако имат неблагоразумието да доведат бабата в съд. заседание), с добрезададени въпроси по чл.114 ГПК предизвикваш избухване в сълзи, разкаяние и... отказ от иска :lol: :lol: Това бяха редки, но ставащи случаи, в които, наблюдавайки реакцията на ищцовия адвокат, ... :oops: :oops: насмалко да получа "еякулация"... или "дефекация" от кеф... :lol: :lol: :lol:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот donna » 14 Юни 2007, 18:46

gudio написа:
karanedeff написа: 1+
Дано Баба Гицка не се набута да ходи и на касация, че докато й дойде реда, да й дава Дадо Г о с п о д живот и здраве, не се знае дали ще й останат парици да си плаща тока и парното, че казват че пак ще поскъпнели

Баба Гицка ще се набута, ако тия, които стоят зад нея и я подкокоросват да води това дело, рачат да го сторят :wink: Имал съм един-два такива случай по сходни дела, когато (ако имат неблагоразумието да доведат бабата в съд. заседание), с добрезададени въпроси по чл.114 ГПК предизвикваш избухване в сълзи, разкаяние и... отказ от иска :lol: :lol: Това бяха редки, но ставащи случаи, в които, наблюдавайки реакцията на ищцовия адвокат, ... :oops: :oops: насмалко да получа "еякулация"... или "дефекация" от кеф... :lol: :lol: :lol:


Е да ама не......не си познал тука ...........тука имаме СВЕКЪРВА срещу СНАХА .....тая битка няма край. :roll: :roll: :D :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот gudio » 14 Юни 2007, 18:57

Да, де, ама не може някой да не й пали чивиите - нали "унука" не може да не й е мил и драг... Литературен цитат (приблизителен): "Има много родители, които не искат и да чуят за децата си, но няма баба или дядо, които да не се разтопят от умиление при вида на внука си" )В. Юго, "Клетниците")
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот donna » 14 Юни 2007, 19:02

gudio написа:Да, де, ама не може някой да не й пали чивиите - нали "унука" не може да не й е мил и драг... Литературен цитат (приблизителен): "Има много родители, които не искат и да чуят за децата си, но няма баба или дядо, които да не се разтопят от умиление при вида на внука си" )В. Юго, "Клетниците")


:lol: E да ама не , унуката нали е син на майка си ........а тая снаха ау.....как я мрази ,сигурно тя е виновна ,че сина е починал....фантазии у Гицината глава бол :P
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот gudio » 14 Юни 2007, 19:10

:lol: Аз така навремето пратих в лятна ваканция един внук при баба му - беше завела дело за разваляне на съдебна спогодба, при която синът беше получил къщата, със задължение да издържа бабата, както и да й осигури ползване на една стая и т.н. ... Синът се преместил в София да търси работа, бабата подкокоросана от другия син беше завела делото. Едван навихме "пубера" да полетува при бабата, но свърши работа :lol: После в Н-ския РС се разигра сцената, която приблизително описах по-горе - на въпроси по 114 чийто "скрит смисъл" общо взето беше "Значи искаш, баби, синът ти и внукът ти да живеят цял живот под наем в онази гадна града голяма и тук нивга да се невърнат, защото няма да имат родна стряха ?" :lol: Тя като ревна... и се разкрещя, че се отказва от дело, от иск, от другия син (който й мътил главата и т.н.) Голямо шоу беше... :lol:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот donna » 14 Юни 2007, 19:14

gudio написа::lol: Аз така навремето пратих в лятна ваканция един внук при баба му - беше завела дело за разваляне на съдебна спогодба, при която синът беше получил къщата, със задължение да издържа бабата, както и да й осигури ползване на една стая и т.н. ... Синът се преместил в София да търси работа, бабата подкокоросана от другия син беше завела делото. Едван навихме "пубера" да полетува при бабата, но свърши работа :lol: После в Н-ския РС се разигра сцената, която приблизително описах по-горе - на въпроси по 114 чийто "скрит смисъл" общо взето беше "Значи искаш, баби, синът ти и внукът ти да живеят цял живот под наем в онази гадна града голяма и тук нивга да се невърнат, защото няма да имат родна стряха ?" :lol: Тя като ревна... и се разкрещя, че се отказва от дело, от иск, от другия син (който й мътил главата и т.н.) Голямо шоу беше... :lol:


Забележи ,при тебе сина е жив ,а тука е починал и омразната снаха наследява.....различно е ,ако са се мразили познай! :lol:
Явно не си виждал майчина ревност и омраза към чуждото демек снахата .........и почват едни мисли ...оная змия ако се ожени ,ако го продаде и т.н. :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот gudio » 14 Юни 2007, 19:32

:lol: Така или иначе, делото приключи, за пореден път илюстрирайки твърде противоречивата практика на нашите съдилища, пренесла се и във виртуалния ни съд :cry: Битката "Баба Гицка vs. Снахата" ще трябва да продължи с други средства. :wink:
Двайте да образуваме нови "производства" ! :lol: :lol:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот Clavdivs. » 14 Юни 2007, 19:36

"Дaвайте да образуваме нови "производства" !"


Да !!! Давайте :wink: ... да "образуваме" :wink: нови производства :wink:

Нещо някое НЧХД-це няма ли да изскочи между бабабата и снаата :D

И ний пеналистите сме 'ора ... :D
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот donna » 14 Юни 2007, 19:43

Clavdivs. написа:"Дaвайте да образуваме нови "производства" !"


Да !!! Давайте :wink: ... да "образуваме" :wink: нови производства :wink:

Нещо някое НЧХД-це няма ли да изскочи между бабабата и снаата :D

И ний пеналистите сме 'ора ... :D


ами ето:

Срещнала бабата в събота на пазара снахата ,със снахата бил и някакв......дето се знае ,че е парясник.
Бабата се спряла и казала на снахата :уруспия с уруспия такава ,ти ми умори сина сега в мойта къща тоя гаргамел ще настаняваш да се лигавите заедно.

Какви действия ще предприеме снахата уруспия и парясника гаргамел ,след тия обиди и как ще пледират адвокатите :lol:
Съда ще се произнесе накрая :lol:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот Clavdivs. » 14 Юни 2007, 19:46

Хахахаха - истински - житейски достоверен казус.

Яка си Донна!
Хахахах! а оня - Дойчланд убер алес нещо я отнема темата...


:D
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот gudio » 14 Юни 2007, 20:11

Clavdivs. написа:"Дaвайте да образуваме нови "производства" !"


Да !!! Давайте :wink: ... да "образуваме" :wink: нови производства :wink:

Нещо някое НЧХД-це няма ли да изскочи между бабабата и снаата :D

И ний пеналистите сме 'ора ... :D

Мисълта ми беше и други казуси да се поднасят в такава форма, а иначе от бабата и снахата ми дойде до гуша.
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: ИСКОВАТА МОЛБА

Мнениеот Лекс-консулт » 15 Юни 2007, 15:38

karanedeff написа:ИСКОВАТА МОЛБА

До
*** районен съд
ИСКОВА МОЛБА
от Баба Гицка
ЕГН 130*******
от гр. ***,
ул. "***" № **,
вх. *, ет. *
адрес за призоваване:
гр. ***,
ул. "***" № **
адвокат *** ***
ПРОТИВ
Снахата,
от гр. ***, ул. "***"
бл."***", вх. "*", ет. *
и
Внука,
от гр. ***, ул. "***"
бл."***", вх. "*", ет. *
чл. 227, ал. 1,6. "в" ЗЗД
Уважаеми г-н/г-жо СЪДИЯ,
След смъртта на съпруга ми на **.**.1994г. дарих своите 5/8 идеални части, от притежавания в СИО апартамент, находящ се на етаж *** в жилищен блок **-*-* в ж.к. "***" в гр. ***, състоящ се от стая, кухня, антре, баня-клозет, килер и балкон с площ от 36,57 кв.м., заедно с изба №*, заедно с *% идеални части от общите части на сградата и от дворното място, цялото от ****,** кв.м. с отстъпено право на строеж, като си запазих правото да го ползвам докато съм жива. Тази сделка изповядахме с нотариален акт №**, том ***, нот.д. №****/1994г.
Убедена бях, че докато синът ми е жив, той и неговото семейство ще се грижат за мен и изпълнена изцяло с надеждата, че след като съм дарила единствения си имот, те ще проявят нужното внимание и загриженост към мен, ще ми помагат за покриване на елементарните нужди от храна, лекарства и издръжка. На практика, докато беше жив, синът ми **** се грижеше за мен, носеше ми храна, помагаше ми с известни парични суми, проявяваше заинтересованост към здравословното ми състояние.
Но след смъртта му, без неговите грижи, изпаднах в крайна нужда, парите не ми достигат за храна и отопление, зрението ми се влоши и се нуждая от спешна оперативна намеса, а средствата, с които разполагам са оскъдни. В това състояние съм от лятото на 2006г. до днес. Други доходи, имоти, спестявания, освен пенсията ми от 91лв. аз не притежавам.
С нотариална покана от **.01.2007г. аз се обърнах за помощ към
семейството на сина ми, с която отправих молба към тях, като негови
наследници, да ми предоставят по 50лв. месечно, за да допълня сумата,
необходима за ежемесечната ми издръжка. До настоящия момент не ми
е оказана исканата помощ, дори по мой адрес са отправяни обидни
думи.
Наложи се дъщеря ми ***, да отделя от своята нищожна пенсия, за да се грижи за мен и да ми помага да оцелея.
С настоящата искова молба моля, да ни призовете на съд и след като се убедите в основателността и доказаността на претенцията ми, да постановите решение, с което да отмените договора за дарение, по силата на който, аз – Баба Гицка от гр. ***, ЕГН 130*******, извърших дарение в полза на сина ми ***, починал на **.**.2006г., оставил като наследници съпруга, ЕГН 370******* и син, ЕГН 551*******, на недвижим имот, представляващ 5/8 идеални части от апартамент, находящ се на етаж *** илищен блок **-*-* в ж.к. "***" в гр. ***, състоящ се от стая, кухня, антре, баня-клозет, килер и балкон с площ от 36,57 кв.м., заедно с изба №*, заедно с *% идеални части от общите части на сградата и от дворното място, цялото от ***,** кв.м. с отстъпено право на строеж.
Моля, да ни присъдите и направените по делото разноски.
ДОКАЗАТЕЛСТВА: Моля, да приемете като писмени доказателства: копие на етапна епикриза на Баба Гицка; копие на нот. акт за дарение на недвижим имот №**, том **, н.д. №***/1994г. на нотариус при *** районен съд; копие на нотариална покана с дата **.**.2006г.; копие на разпореждане, издадено от ТП на НОИ гр. *** относно размера на пенсията, получавана от Баба Гицка.
Моля, да допуснете и назначите медицинска експертиза, като поставите задача на личния ми лекар *** ***, след като се запознае с цялостната ми медицинска документация, да даде заключение за настоящото ми здравословно състояние във връзка със заболяванията ми, включително и какви хронично обострящи се заболявания имам, нуждая ли се от оперативна намеса за лечение на зрението ми, какви лекарства е задължително да употребявам ежемесечно, включително и като болкоуспокояващи, и каква е общата им парична стойност, като се посочи каква част от стойността им се покрива от НЗОК.
Моля да допуснете и назначите икономическа експертиза, с която вещо лице-икономист да даде заключение за необходимите нормални разноски, които се налага да изразходвам ежемесечно съобразно възрастта и личността ми.
С оглед становището на ответната страна ще ангажирам и други доказателства-писмени и гласни.
Особено искане: поради ниските ми доходи, преклонната ми възраст и влошено здравословно състояние, моля, да бъда освободена от внасяне на държавна такса по това производство.
Доказателства: прилагам декларация и документ за размера на пенсията ми.
ПРИЛОЖЕНИЕ: препис от молбата и доказателствата за ответните страни.
**.**.2007г.
гр. *** С уважение:
(Баба Гицка)
:evil: :evil:

Искът е напълно неоснователен, защитавах ответник точно по такъв казус и двете инстанции възприеха идеята, че в наследствената маса не се включва ззадължение за издръжка. Друг би бил въпрлоса ако имота бе придобит срещу задължение за издръжка и гледане, или ако делото бе вече образувано срещу надарения и той умира по време гледане на делотго. Чакаме решение на Касационната инстанция
Лекс-консулт
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Яну 2004, 18:23

Re: ИСКОВАТА МОЛБА

Мнениеот gudio » 15 Юни 2007, 18:04

Лекс-консулт написа:Искът е напълно неоснователен, защитавах ответник точно по такъв казус и двете инстанции възприеха идеята, че в наследствената маса не се включва ззадължение за издръжка. Друг би бил въпрлоса ако имота бе придобит срещу задължение за издръжка и гледане, или ако делото бе вече образувано срещу надарения и той умира по време гледане на делотго. Чакаме решение на Касационната инстанция

Всичко хубаво, ама защо " :evil: :evil: " ?!
Мисля, че темата беше успешна, макар, че аз имам противоположни решения (но трябва да ходя до бившата си адвокатска кантора, да ги сканирам и т.н.). Приемам постановените решения, защото (mi_lenа, к`во казваше Айвън :wink: :lol: :lol: "Съдебните у`ешения не се коменти`уат, те се изпъу`няват :evil: "). Това дано не предизвика вълна от разправии. :lol: Съдебните решения, естествено, подлежат на критика и коментар, но в живота, като изчерпиш инстанциите ... :cry: си оставаш с критиките, коментарите, респ. дори псувните и ругатните... и толкова. В случая "учебният процес" (скрита консултация :wink: според мен) протече добре. Вярно, че е по-трудоемко по този начин да се поднасят казусите - трябва да съчиньосаш подобие на искова молба, респ. подобие на последващи "процесуални действия", но е по-интересно, вкл. за напуснали съдебните зали като мен, както и за такива, които тепърва им предстои да ги посещават... :wink:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот ARlet » 17 Юни 2007, 23:13

Като замисъл - перфектно,но като конкретен казус - боза.Защото и без да претендирам за перфектно познаване на конкретната материя,само ще отбележа че тук става дума за сделка с оглед на личността ,от там нататък темата беше безпредметна.Това ще рече-баба Гицка запазва правото на ползване на имота до смъртта си,но издръжката отпада със смъртта на сина и .
Само ще отбележа,че баба Гицка (ако ми е клиент) ще бъде уведомена,как стоят нещата , и само ако тя изрично настоява да водим дела ще предявя иск.
ПРИ КОНКРЕТНИЯ КАЗУС МОЖЕ ДА СЕ ПОСТАВИ ВЪПРОСА ЗА АДВОКАТСКАТА ЕТИКА И КВАЛИФИКАЦИЯ,ЗАЩОТО ЩАНСА ДА БЪДЕ СПЕЧЕЛЕНО ДЕЛОТО Е ПОЧТИ НИЩОЖЕН(ТРЯБВА СЪДИЯТА ДА Е ПОЧТИ ИДИОТ ИЛИ КОРУМПИРАН).
ARlet
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 24 Авг 2006, 23:29

Мнениеот gudio » 18 Юни 2007, 08:16

ARlet написа:Като замисъл - перфектно,но като конкретен казус - боза.Защото и без да претендирам за перфектно познаване на конкретната материя,само ще отбележа че тук става дума за сделка с оглед на личността ,от там нататък темата беше безпредметна.Това ще рече-баба Гицка запазва правото на ползване на имота до смъртта си,но издръжката отпада със смъртта на сина и .
Само ще отбележа,че баба Гицка (ако ми е клиент) ще бъде уведомена,как стоят нещата , и само ако тя изрично настоява да водим дела ще предявя иск.
ПРИ КОНКРЕТНИЯ КАЗУС МОЖЕ ДА СЕ ПОСТАВИ ВЪПРОСА ЗА АДВОКАТСКАТА ЕТИКА И КВАЛИФИКАЦИЯ,ЗАЩОТО ЩАНСА ДА БЪДЕ СПЕЧЕЛЕНО ДЕЛОТО Е ПОЧТИ НИЩОЖЕН(ТРЯБВА СЪДИЯТА ДА Е ПОЧТИ ИДИОТ ИЛИ КОРУМПИРАН).

Да.... ако си бяхте направили труда да прочетете по-горе...

hebigatsu написа::lol:
Обаче..... иска се явява основателен по отношение на наследниците на надарения( арг. РЕШЕНИЕ № 407 ОТ 26.07.2004 Г. ПО ГР. Д. № 403/2003 Г., II Г. О. НА ВКС

Публикувано: Бюлетин на ВКС, кн. 5 от 2004 г.
НЕДАВАНЕТО НА ПОИСКАНА И НЕОБХОДИМА ИЗДРЪЖКА В РАМКИТЕ НА ПОДАРЕНОТО ОБУСЛАВЯ ОСНОВАНИЕ ЗА ОТМЯНА НА ДАРЕНИЕТО ПО ЧЛ. 227, АЛ. 1, Б. "В" ЗЗД.
ЩОМ ДАРЕНИЯТ Е ПОЧИНАЛ, ТО НАСЛЕДНИЦИТЕ ВСТЪПВАТ В ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА МУ И СЛЕДВА ДА ОТГОВАРЯТ ПО ИСКА ЗА ОТМЯНА НА ДАРЕНИЕТО.)

... нямаше да правите такива обобщения...
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот portokal » 18 Юни 2007, 09:22

ПРИ КОНКРЕТНИЯ КАЗУС МОЖЕ ДА СЕ ПОСТАВИ ВЪПРОСА ЗА АДВОКАТСКАТА ЕТИКА И КВАЛИФИКАЦИЯ,ЗАЩОТО ЩАНСА ДА БЪДЕ СПЕЧЕЛЕНО ДЕЛОТО Е ПОЧТИ НИЩОЖЕН(ТРЯБВА СЪДИЯТА ДА Е ПОЧТИ ИДИОТ ИЛИ КОРУМПИРАН).

Бравос, бе, ти не само баба ти Гицка барабар с адвоката и Гъдьо ги изкара идиоти, ами и сума ти върховни съдии. :lol:
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

ПредишнаСледваща

Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron