начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дело решено от ВАС след нови обстоятелства

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Дело решено от ВАС след нови обстоятелства

Мнениеот miloto90 » 11 Мар 2013, 14:00

Казуса ми е за административно дело по ЗУТ. Делото пред първа инстанция да е приключило преди влизане на законодателните промени бр.82 ДВ в сила от 26.11.2012г.;и търпимостта да е изследвана само по §16 и да не попада в тези разпоредби строежа, и следователно при разглеждане на делото на втора инстанция на осн.чл.142 ал.2 -са настъпили нови обстоятелства- На осн. чл. 142 ал.2 от АПК, Съдът следва да прецени и настъпили нови факти след издаване на заповедта. Такъв факт е настъпилата законодателна промяна чрез въвеждане на нов § 127 ал.1 от ПЗР към ЗИД на ЗУТ/ДВ бр.82/26.10.12г в сила от 26.11.12г/. чиято норма е императивна!
И с облекченията които въвежда законодателната промяна към незаконните строежи,изградени до 2001-ва,да е обявен строежа за търпим по § 127.
Трябва ми номер на дело пред ВАС с решен подобен казус. Някой ако знае и ми помогне ще съм много благодарен.
miloto90
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:25

Re: Дело решено от ВАС след нови обстоятелства

Мнениеот neutralen » 11 Мар 2013, 14:47

Настъпилата законодателна промяна НЕ Е "ФАКТ", а материално правна норма - закон, който има правно действие само за в бъдеще време и не може да се прилага по отношение на факти настъпили в минало време, преди влизане в сила на новия закон.
Следва да се прави разлика между факти и правни норми. Правораздаването се основава на юридическия силогизъм, при който Голямата предпоставка е правната норма спрямо която се подвеждат фактите, които са Малката предпоставка в силогизма, въз основа на което се извлича правото във вид на решение по казуса.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Дело решено от ВАС след нови обстоятелства

Мнениеот miloto90 » 11 Мар 2013, 23:00

е това бъдеще време е когато делото е разглеждано на втора инстанция и тогава е действал новият закон,а на чл.146 (5) от АПК -Решенията на съда трябва да съответстват с целта на закона.
miloto90
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:25

Re: Дело решено от ВАС след нови обстоятелства

Мнениеот mincaa » 21 Мар 2013, 23:54

miloto90 написа:е това бъдеще време е когато делото е разглеждано на втора инстанция и тогава е действал новият закон,а на чл.146 (5) от АПК -Решенията на съда трябва да съответстват с целта на закона.

Съгласен съм с теб!
_____________
mincaa
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Мар 2013, 23:41


Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron