начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Удръжки от брутната ми заплата в Германия

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Удръжки от брутната ми заплата в Германия

Мнениеот _daniela_petrova_ » 02 Апр 2023, 14:09

Здравейте,

Понастоящем работя в Германия и имам някои притеснения относно данъчните удръжки, които работодателят ми прави от брутната ми заплата. Проблемът не е в това, че плащам твърде много данъци, а в това, че от заплатата ми се удържат твърде много пари.

Въпреки че в трудовия ми договор е посочена месечна брутна заплата, не съм чул нищо от работодателя си за конкретните суми и данъчни ставки, които се удържат от заплатата ми. Опитах се да използвам различни онлайн данъчни калкулатори или такива, предлагани от германското правителство или от здравноосигурителните дружества, но не успях да стигна до същата нетна заплата, каквато получих през последните два месеца. Това поражда възможността работодателят ми да удържа повече пари, което е обезпокоително, защото означава, че не получавам пълната сума, на която имам право по закон.

Има ли някой друг, работещ в Германия, опит с подобно нещо? Какви възможности имам, за да получа всичко, което ми се полага по закон? Не трябва ли да ми дадат подробен финансов отчет, който да показва колко точно от брутната ми заплата е удържано? Ще бъда благодарен за всеки съвет или препоръка как да постъпя, без да си навлека неприятности в работата.

Благодаря ви за помощта в аванс.
Последна промяна _daniela_petrova_ на 03 Апр 2023, 13:07, променена общо 2 пъти
_daniela_petrova_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2023, 14:02

Re: Удръжки от брутната ми заплата в Германия

Мнениеот guest1 » 02 Апр 2023, 15:32

Здравейте!
Щом живеете и работите в Германия - би трябвало да владеете немски, поне на базово ниво.
Ето инфо по въпроса „Lohnabrechnung & Gehaltsabrechnung“ (Заплата и ведомост) и Gehalts- & Lohnabrechnung: Erklärung mit Beispiel

За този, който не разбира езика - има Google Преводач!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Удръжки от брутната ми заплата в Германия

Мнениеот _daniela_petrova_ » 11 Апр 2023, 19:23

guest1 написа:Здравейте!
Щом живеете и работите в Германия - би трябвало да владеете немски, поне на базово ниво.
Ето инфо по въпроса „Lohnabrechnung & Gehaltsabrechnung“ (Заплата и ведомост) и Gehalts- & Lohnabrechnung: Erklärung mit Beispiel

За този, който не разбира езика - има Google Преводач!


Здравейте,

Напълно съм съгласен, че е необходимо да имате поне основни познания по немски език, ако планирате да живеете и работите в Германия. В резултат на това ще можете по-лесно и по-често да се справяте с ежедневните си нужди и да участвате в общността на работното място.

Оценявам високо, че сте споделили знанията си по "Lohnabrechnung & Gehaltsabrechnung".

Освен това е важно да се има предвид, че макар че Google Translate може да бъде полезен инструмент за превод на текстове, той не винаги е 100% точен. В някои случаи значението на преведения текст може да се различава, затова е важно да го използвате внимателно.

Имам два допълнителни въпроса:
1. Можете ли да потвърдите, че следните изчисления са верни?


Monatlich Jährlich
Bruttogehalt 3.420,00 € 41.040,00 €
Steuern
Solidaritätszuschlag
0,00 € 0,00 €
Kirchensteuer
35,33 € 423,92 €
Lohnsteuer
441,58 € 5.298,96 €
Soziale Beiträge
Rentenversicherung
318,06 € 3.816,72 €
Arbeitslosenversicherung
44,46 € 533,52 €
Krankenversicherung
277,02 € 3.324,24 €
Pflegeversicherung
64,12 € 769,50 €
Abzüge Insgesamt 1.180,57 € 14.166,86 €
Nettogehalt 2.239,43 € 26.873,14 €



2. Трябва ли да плащам църковен данък?
Последна промяна _daniela_petrova_ на 12 Апр 2023, 16:10, променена общо 3 пъти
_daniela_petrova_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2023, 14:02

Re: Удръжки от брутната ми заплата в Германия

Мнениеот _daniela_petrova_ » 11 Апр 2023, 19:29

Обърнах се към данъчен консултант и той ми даде някои разяснения:
1. Данъчният калкулатор, публикуван от германското правителство, е правилен
2. Срещу 30 евро можете да напуснете църквата и да не плащате данък. Това беше моята грешка, когато попълних документите след пристигането си в Германия.

Благодаря ви за помощта.
_daniela_petrova_
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2023, 14:02


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron