начало

Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“ Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“

Осигуряване на съдружник в ООД

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот Ivianela » 15 Мар 2004, 12:32

При регистрацията на ООД единият от двамата съдружници е вписан като управител на същото в съда. Задължително ли е неговото осигуряване да е както по договор за управление и контрол или е възможно като самоосигуряващ се съдружник. На кой закон да се позова?
Благодая предварително!
Ivianela
 

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna2 » 15 Мар 2004, 13:25

съгласно КСО чл.4 ал.1т. 7 управителя е осигурен за всички осигурителни рискове ,
договора за управление е задължителен , пишете каквото решите възнаграждение ,но осигурителните вноски се дължат върху получените брутни възнаграждения намалени с нормативно признатите разходи ,но не върху по малко от минималния осигурителен доход по дейности и групи професии и не по-вече от максималния р-р за осигурителния доход
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот monteskio » 15 Мар 2004, 23:50

Ivianela,
Законът приложим към вашият казус е КСО.Съгласно него съдръжникът трябва да се самоосугирява в/у определения минимум и също так ащом е управител въз основа на сключен договор за прокура дължи осигуровки и на това основание.
Като извод - налице са две основания за внасяне на осигуровки.(чл. 4 ал.т.7 ; чл 4 ал 3 т2 предл.второ КСО).
Също така може да погледнете тема "прукурист н аЕТ" в този форум

Успех)))



MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1630
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna2 » 16 Мар 2004, 00:19

при управителя на ООД нямаме договор за прокура ,има договор за управление ,вече е задължителен -това по ТЗ ,договора за управление е вид граждански договор и има белезите на договора за поръчка най-вече
,а това за задължителния договор за упрявление при ООД /най масовсе регистрират ООД /го въведоха май само заради осигуровките ,така че тука дали ще се назначи пенсионер или не за управител няма никакво значение не могат да се избягнат
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот monteskio » 16 Мар 2004, 14:04

Донна2,
Договор за прокура и Договор Търговако управление е едно и също.Длъжен съм обаче да се поправя относно осигуровките на изпълнителят по договор за управление.Независимо дали е пенсионер или не се дължат осигоровки)))))
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1630
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот od » 16 Мар 2004, 20:02

да, обаче като отидеш в НОИ и те питат "По договор за управление ли ще се осигурява или като управител?" Малко тъпо, ама като им кажеш, че като управител, те го записват така и пенсионера пак не го осигуряваш...
od
 

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna2 » 16 Мар 2004, 20:05

управителя независимо че е съдружник сключва договор за управление , независимо дали е ЕООД или ООД , да не би да става въпрос за прокурата при ЕТ там имаше възможност за лавиране
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna » 16 Мар 2004, 20:12

договора за управление е задължителен за управителя при ЕООД и ООД това го въведоха с последните изменения на ТЗ
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот od » 16 Мар 2004, 21:03

Да де, ама тоя договор масово го представят само в съда, тъй като там го искат (друг е въпроса, че, според мен, не би трябвало да го искат, тъй като не подлежи на вписване като обстоятелство в търговския регистър и т.н.). А в НОИ просто те питат и каквото им кажеш - това пишат. И осигуряват управителите по общия ред, а не по договора за управление. Миналата седмица регистрирах един такъв управител в НОИ - там просто не изискват задължително договора.
od
 

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna2 » 16 Мар 2004, 21:07

а те на ревизията се сещат и тогава съставят актчето и си довнасяш осигуровките барабар с лихвите инъче те грози запор от всякъде
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот donna » 17 Мар 2004, 22:15

КОЛЕГИ позволявам си да публикувам материал взет клуб счетоводство на дир бг
отговора на въпроса който е поставен по-горе и още много неща
въпросите са поставени от счетоводители ,но мисля ,че и ние може да научим много от тях
считам също че осигуряването е много сериозна тема ,а ние твърде малко време и отделяме ,често пъти са затрудняваме да отговаряме на въпроси от тази материя ,а тя не бива да се пренебрегва ,много е важна ,тук съм пуснала само отговор касаещ ООД ,но има и други важни неща ,който желае може да погледне и в клуб счетоводство на дир бг

http://www.clubs.dir.bg/

Тема ОТГОВОРИТЕ НА ВАШИТЕ ВЪПРОСИ ОТ НОИ !!!
Автор Poptolev ()
Публикувано 16.03.04 16:42


Не съм сигурен че успях да обхвана всички въпроси, които зададохте тук в клуба, но с помощта на две колежки ги сводирахме и ето някои от отговорите:

Отговорите са дадени от г-н Иван Карановски – главен методолог към кабинета на управителя на НОИ

Съдружници в ООД и ЕООД:

- Съдружниците се осигуряват в ЕООД и ООД само при осъществена лична трудова дейност във връзка и по повод функционирането на дружеството ( единствено участието в Общото събрание на съдружниците не се приема за трудова дейност );

- Ако един съдружник е управител на дружеството по съдебно решение независимо дали получава възнаграждение или не НОИ приема, че е налице самоосигуряващо се лице върху минимално осигурителен доход от 200.00 лв без изравняване в годишната данъчна декларация;

- Търговския закон изисква управителят да е с договор за управление и контрол – при този тип договор възнаграждението намалено с нормативно признатите разходи не може да бъде по ниско от минимално осигурителния доход за колона ръководни кадри за съответния отрасъл в таблицата с МОД;

- Дружеството може да няма дейност и приходи но щом то се управлява и представлява е на лице основание за самоосигуряване на съответното лице – съдружник;

- Съдружника може да няма сключен договор за управление и контрол, а да управлява дружеството по решение на Общото събрание на съдружниците – независимо от това НОИ приема че е налице договор за управление и контрол;

- Няма проблем да има и трудов договор за управление и контрол;

- Няма проблем един съдружник да работи в ООД ( това не важи за ЕООД ) на трудов и/или граждански договор;

- Съдружник в ЕООД, ако е управляващ по съдебно решение се третира като такъв с договор за управление и контрол;

- Няма проблем управител на ООД с договор за управление и контрол да получава семейни помощи за деца ако отговаря на изискванията на закона;

- КАЗУС: Двама съдружници участват заедно в три дружеста ( ООД ). Единия се осигурява в едното, а другия във второто, какво става с третото дружество. Общата постановка е, че щом и това дружество се представлява и управлява са налице всички изисквания управляващия съдружник да се осигурява и там.

= = =

Други въпроси:

1. За осигурителния стаж на лекторите - преподавателите – показан ми бе проект на министерско постановление, което е в процес на разглеждане и предстои неговото приемане ( то всъщност май ще е някаква наредба ) – сегашната ситуация била уредена в Наредбата за пенсиите;
2. Чуждестранно лице получава възнаграждение като управляващ, което се облага с 15 % еднократен данък по ЗКПО ( това важи и за българските граждани които пребивават по малко от 183 дни в България ). При този случай щом е налице получено възнаграждение се дължат осигуровки на общо основание. Специфичното е при здравно осигурителните вноски за които се изисква лицето да е пребивавало повече от 183 дни в България.

3. От 01. 01. 2004 година при издаване на справки за безработен за бюрото по труда нямаме право да включваме начислените но неизплатени възнаграждения.

4. За да има право едно лице за обезщетение за временна трудоспособност се изискват 6 месеца осигурителен стаж без то да е осигурявано за всички осигурителни рискове ( такива са например ЕТ ). Към деня на болничния обаче това лице трябва да е осигурявано за всички осигурителни случаи.

5. Няма промяна ако майката реши да прехвърли отпусата по майчинство на баща, дядо баба и т.н. Имайте пред вид обаче че от 01. 07. 2004 година лицето което ще получава обезщетение за майчинство трябва да има минимум 6 месеца осигурителен стаж, през който трябва да е осигурено за всички осигурителни рискове. От тези 6 месеца поне 3 месеца трябва да са през 12 месеца предхождащи датата на излизане в отпуск по майчинство.

6. Доход по граждански договор получен през предходни години не се включва в изравнителните декларации през годината през която е получен. Този доход трябва да се нанесе в осигурителната книжка за съответната година за която е изплатен. Обърнете внимание че в новите образци на сметките за изплатени суми има нов ред в който се посочва за кой период се отнася възнаграждението.

7. Корекциии в декларации – образец 1 се правят с код “ К “ пак със същия образец.

8. Лицензиите за ползване на софтуерен продукт трябва да се провери в ЗОДФЛ и КСО дали са визирани като трудов доход.

Поптолев

P.S.: Предстои среща на представители на счетоводните организации с представители на НОИ основно за обсъждане на проблемите с прословутите декларации - обр. 1. Това не пречи ако имате и други проблеми с НОИ да ги изпратите на електронен адрес:

ipsb@mail.bg
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот monteskio » 17 Мар 2004, 22:51

Браво Донна,
Точно в десетката)))Представеното от теб подкрепя моето становище за две основания за плащане на социални осигуровки))


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1630
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Осигуряване на съдружник в ООД

Мнениеот Ivianela » 18 Мар 2004, 18:09

Много благодаря за приложеното становище на НОИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ivianela
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron