начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

данък дарение на пари

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък дарение на пари

Мнениеот spirov » 16 Окт 2012, 12:43

Трябва да се извърши дарение на пари от родители на дете.
Получената от надарения сума облагаем доход ли е съгласно:
- Закона за облагане доходите на физическите лица
- Закона за местните данъци и такси.
Трябва ли договора за дарение на пари да бъде с нотариална заверка на подписите?
ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак
spirov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Сеп 2012, 20:34

Re: данък дарение на пари

Мнениеот emigeorgieva » 17 Ное 2012, 17:56

Здравейте,
Сумата за надарения не се явява облагаем доход, евентуално в някои общини дарителят трябва да заплати данък върху тази сума. Също така не е нужна нотариална заверка на подписите, единственото на което следва да се обърне внимание е има ли дарителят достатъчно доходи за да направи дарението. По отношение на банковата сметка, не мога да кажа нищо, тъй като при мен го нямаше този проблем и не съм запозната.
emigeorgieva
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 31 Яну 2002, 18:53

Re: данък дарение на пари

Мнениеот andreev » 05 Ное 2013, 11:40

Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.

Поздрави
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: данък дарение на пари

Мнениеот bird_of_paradise » 05 Ное 2013, 12:11

spirov написа:ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак

А, според мен искате да си създадете писмени доказателства по реди причини- изяснете целта на занятието, за да получите що годе коректен отговор.
Иначе, принципът е, че парите в банков влог материализират вземане на титуляра по сметката към определена банка и са индивидуална негова собственост, ерго след превода им дарява само титуляра по сметката.
Дали ще е дарение или друго...- зависи от основанието, което ще поискате банковия служител да запише в преводното нареждане.

п.п. Андреев, темата е от 2012г... Голяма реанимация, че и аз участвах в нея без да съобразя.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: данък дарение на пари

Мнениеот vaskovasko » 08 Ное 2013, 16:32

andreev написа:Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.
Поздрави


До правилни изводи сте стигнал. Ако е във връзка с данъчна проверка обаче има някои неща които е добре да се съобразят - например доказване къде и как са съхранявани кинтите, както и че към момента на дарението дарителят реално е разполагал с тези пари.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 20 Юни 2020, 02:58

vaskovasko написа:
andreev написа:Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.
Поздрави


До правилни изводи сте стигнал. Ако е във връзка с данъчна проверка обаче има някои неща които е добре да се съобразят - например доказване къде и как са съхранявани кинтите, както и че към момента на дарението дарителят реално е разполагал с тези пари.


При дарение от родител на дете когато родител е държал част от парите си в банки,а друга част в жилище как става това доказване къде и как са съхранявани парите?
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2020, 09:37

Добро утро на всички!
Четейки подобни разсъждения - убеждавам се, колко е бил прав Айнщайн, казвайки - „Само две неща са безкрайни − Вселената и човешката глупост. За първото не съм сигурен.“

Ако се замислите за отделните елементи във въпроса и отговорите - ще разберете!

Какво означава „данък“?
Понеже човекът е „социално животно“ (от socium - общ, съвместен) - данъкът е индивидуалния принос на всеки член на обществото, за посрещане на общите потребности.

Какво означава „дарение“?
Дарението е действие, с който едно лице „дарител“ прехвърля веднага и безвъзмездно нещо (с което разполага) на друго лице „дарен“, което го приема.

И другите два термина.
Родител е грижещият се за собственото си потомство индивид. При хората, родителят е този, който се грижи за децата си, като „дете“ се отнася за потомство, а не непременно за възраст.
Въпросната грижа (материална, финансова, емоционална ...) не е дарение, макар някой прехвърляния на права да се оформят по този начин. Когато родител (който има приходи и разполага със средства) даде на детето си (което няма такива) някаква сума - „за да има“ - това трябва ли да се афишира и коментира?
philanthropist__ написа:При дарение, от родител на дете, когато родител е държал част от парите си в банки, а друга част в жилище, как става това доказване - къде и как са съхранявани парите?

На кого и защо трябва да се доказва?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 20 Юни 2020, 14:18

philanthropist__ написа:При дарение, от родител на дете, когато родител е държал част от парите си в банки, а друга част в жилище, как става това доказване - къде и как са съхранявани парите?

[/quote] На кого и защо трябва да се доказва?[/quote]

Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2020, 16:29

philanthropist__ написа:Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.

Нещо ... не мога да схвана замисъла?
Говорим за финансов ресурс (пари) на Физическо Лице!
Каква ревизия, какви данъчни, какви ... 5 лева?

Все едно да дойде някой у дома, и да ме пита - „Къде са ти парите? Похарчи ли ги (изяде и изпи) или ги подари на някого?“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 05 Юли 2020, 23:29

jhoro написа:
philanthropist__ написа:Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.

Нещо ... не мога да схвана замисъла?
Говорим за финансов ресурс (пари) на Физическо Лице!
Каква ревизия, какви данъчни, какви ... 5 лева?

Все едно да дойде някой у дома, и да ме пита - „Къде са ти парите? Похарчи ли ги (изяде и изпи) или ги подари на някого?“


Ами счетоводител ми каза,че така питали данъчните.За мен като интелигентен човек това да те питат кога изтегли парите за дарението и от коя банка е пълно безумие.След КТБ не познавам нормален човек,който да има доверие в банковата система и никой не е задължен да си държи парите в банки.Абсурдно ми прозвуча,но реших да попитам.Да не говорим,че за времето назад човек не е длъжен да помни такива дати,това е кощунство.
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 00:50

philanthropist__ написа:Ами счетоводител ми каза,че така питали данъчните.

А една жена на пазара каза ...
Вие изобщо сигурен ли сте, че този, с когото сте говорили е счетоводител? Не дали има образование „Счетоводство и контрол“ и дали работи на такава длъжност. Дали е истински счетоводител.
Защото истинските не говорят наизуст и винаги цитират точни текстове.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот propensity » 06 Юли 2020, 16:06

philanthropist__ , не обръщайте внимание на Гошко, той е със силно занижени когнитивни функции, постоянно бръщолеви глупости и дезинформира хората.

Въпросът Ви е съвсем легитимно зададен. И макар и Гошко да не е чувал, такова животно като ревизия на физическо лице - съществува.

Разпоредбите на чл. 44.ал1 от ЗМДТ гласят:
Обект на облагане с данък са имуществата, придобити по дарение, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.


Макар и изрично да не са упоменати "парични средства" данъчните се хващат за думата "имущества".

Вие, обаче не следва да дължите нищо, т.к. получавате дарението по права линия и разпоредбите на същия член, алинея 6-та Ви бранят:
Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.


Какво друго следва да знаете. Ако сте в граждански брак, т.е. режим на СИО, е 'препоръчително' да си направите договор за дарение с нотариална заверка. По тарифата за нотариуса ще Ви таксуват пропорционално на дарената сума. За пример: при дарена сума от около 100,000Е - таксата при нотариуса е около 150-170лв (отделно за изготвянето на самия договор). Това упражнение е важно, ако искате да запазите новопридобития имот ваша индивидуална собственост.

По отношение на доказване произхода на парите - Вие, при евнетуална проверка може да го докажете с договора за дарение. Баща Ви пък, с документите от продажбата на имота и парите, които държи по банка. Дали от друг имот, пенсия, запалати, лични спестявания и тн.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 18:20

propensity написа:..

Вие сте „адвокат”, нали?
Заради такива, като Вас - хората псуват цялото съсловие!
Обяснявате, как „няма нужда да се прави нищо, но най-добре това да го направи адвокат”!

Напомнихте ми лозунга „Да не оставим нито един пациент да си отиде без лекарска помощ!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот propensity » 07 Юли 2020, 10:15

Гошко, вместо да се правиш на ощипана барелина, най-добре спри да пишеш, че освен, че ръсиш тъпотии постоянно, дезинформираш хората.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron