начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Данък МПС - давност

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 02 Дек 2013, 20:31

Правилно е! Данък върху превозните средства се дължи за регистрираните за движение по пътната мрежа на Република България превозни средства. Така че дължите данък за периода до прекратяване на регистрацията на автомобила.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 02 Дек 2013, 20:43

Това, че не познавате закона или неуведомяването за промяна не Ви освобождава от данъчно задължение!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 02 Дек 2013, 21:17

Така, теоретично... МПС-тата с черни, бели и други номера са спрени служебно от движение по силата на закона (не съм го чел, но е логично, ако няма нещо специално). В този случай как седи законно въпросът с данъка, не на практика, там го начисляват.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот kuzdov » 03 Дек 2013, 04:10

thebeast написа:Правилно е! Данък върху превозните средства се дължи за регистрираните за движение по пътната мрежа на Република България превозни средства. Така че дължите данък за периода до прекратяване на регистрацията на автомобила.

thebeast написа:Това, че не познавате закона или неуведомяването за промяна не Ви освобождава от данъчно задължение!


Така е. И двете Ви твърдения са безусловно верни. Не оспорвам 8) . Но....ако си направите труда да прочетете внимателно какво съм написал, аз съм изпълнил задължението си като съм представил необходимите документи при тогава деистващия закон. Впоследствие влиза в сила друг, който за мой срам не съм намерил за необходимо да дебна дали ще се появи от другия край на света. Все едно, и тук да съм бил. Не съм получил никакво уведомление от НАП, че нещо ми е начислено по някаква причина. Длъжен ли съм да знам всяка промяна във всеки закон? Или обнародването му в Държавен вестник се счита за уведомление?
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 03 Дек 2013, 21:21

Няма как от НАП да Ви изпратят уведомление, тъй като от 2006 година не се занимават със събирането на местните данъци.
Ако намерите 200000 лева на улицата сте длъжен да ги предадете в служба "Общинска собственост" в съответната община, а не в полицията! Ето Ви едно уведомление за законова постановка, което може би не знаете!....
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 03 Дек 2013, 21:23

Обнародването в Държавен вестник уведомява и овчаря и професора! :D
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот kuzdov » 04 Дек 2013, 02:17

Ясно. Все пак ми беше интересно юрист да ми отговори, ама явно казусчето не им е интересно. И не се опитвам да се скатая. Инерсесно ми е има ли такова жУвотно законова обосновка :wink: ....
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 04 Дек 2013, 09:37

Редно е да ти изпратят съобщение, че дължиш и колко, както за недвижимите имоти. Аз имам някоко документа от общината, че не дължа, след което миналата година ми тръшнаха над 1000 лв. за лека кола, която не помня даже кога ликвидирах, но чак сега се сетили, че дължа данъци за нея. Дори не са ми изпратили съобщение и задължението трупа лихви. Не знам дали има специална норма спрямо общата, че лихви текат от поканата, при задължение, което променя размера си. Все едно да от енергото да не ти изпращат фактури и ако не платиш точно по инстинкт да ти начисляват лихви.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот georgiev_sfbg » 07 Яну 2014, 22:03

ДОПК - Чл. 168. Публичното вземане се погасява:
3. по давност;
ДОПК - Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
ДОПК - Чл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.

:idea: :arrow: За целта, се подава Заявление - до ТД на НАП.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 08 Яну 2014, 20:39

За публични общински вземания - не до НАП, а до общината!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот georgiev_sfbg » 08 Яну 2014, 21:22

thebeast написа:За публични общински вземания - не до НАП, а до общината!


:!: :idea: :arrow: https://app.box.com/s/akj5en9y1a3jnilzs6aa
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivodam » 18 Фев 2014, 21:31

Здравейте, а как стои въпросът с давността по лихвите, начислени върху неплатени данъци, в частност за автомобили? Важи ли разпоредбата от ЗЗД за тригодишна давност относно лихвите?
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 18 Фев 2014, 21:55

Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
Чл. 162. (1) Държавните и общинските вземания са публични и частни.
(2) Публични са държавните и общинските вземания:
1. за данъци,
включително акцизи, както и митни сборове, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета;
2. за други вноски, установени по основание и размер със закон;
3. за държавни и общински такси, установени по основание със закон;
4. за незаконосъобразно извършени осигурителни разходи;
5. за паричната равностойност на вещи, отнети в полза на държавата, глоби и имуществени санкции, конфискации и отнемане на парични средства в полза на държавата;
6. (доп. - ДВ, бр. 86 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) по влезли в сила присъди, решения и определения на съдилищата за публични вземания в полза на държавата или общините, както и решения на Европейската комисия за възстановяване на неправомерно предоставена държавна помощ;
7. по влезли в сила наказателни постановления;
8. (нова - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) за недължимо платените и надплатените суми, както и за неправомерно получените или неправомерно усвоените средства по проекти, финансирани от предприсъединителните финансови инструменти, оперативните програми, Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, европейските земеделски фондове и Европейския фонд за рибарството, Инструмента Шенген и Преходния финансов инструмент, включително от свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на административен акт, както и глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз;
9. (предишна т. 8, изм. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лихвите за вземанията по т. 1 - 8.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 18 Фев 2014, 21:57

Ако отговора все още не е намерен трябва да се прочете още веднъж предния пост! :mrgreen:
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivodam » 19 Фев 2014, 16:48

thebeast написа:Ако отговора все още не е намерен трябва да се прочете още веднъж предния пост! :mrgreen:


Отговорът е ясен, благодаря за информацията. Още един въпрос тогава в тази връзка - лихвата, която се начислява, законовата лихва ли е, или има предвидена отделно за такива случи наказателна или не знам как се нарича лихва?
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 19 Фев 2014, 19:05

Закон за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания
1. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 1965 г., бр. 38 от 1989 г., бр. 21 от 1991 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г.) Неплатените в сроковете за доброволно плащане, неудържаните или удържани, но невнесени в срок данъци, такси, отчисления от печалби, вноски към бюджета и други държавни вземания от подобен характер се събират със законната лихва.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 19 Фев 2014, 19:07

ДОПК
Чл. 175. (1) За неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 19 Фев 2014, 19:09

ЗМДТ
Чл. 4. (Нов - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Обжалването на свързаните с тях актове се извършва по същия ред.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Невнесените в срок данъци по този закон се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Принудителното събиране се извършва от публични изпълнители по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или от съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 19 Фев 2014, 19:12

В момента законната лихва в годишен размер е 10.02 % = 0.02 % ОЛП плюс 10 пункта
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот anita_mil » 05 Яну 2016, 17:20

Здравейте! Бих искала да ви попитам относно данък МПС. Съпругът ми закупи автомобил 2007г. (bmw325). До ден днешен не е плащал данък. Получихме писмо от общината с което ни информират за задълженията му за пет години назад. За 2011г. данъкът му е 1041лв! За следващите години до 2015г. данъкът е по 136лв. Законно ли е подобно сумиране на данъците за предходните години в една? Как да постъпим, защото искаме да платим данъците за последните 5г, но по този начин те са добавили в данъка за 2011г и данъците за предходните години. Как може да оспорим това нещо и да поискаме да бъдат разбити данъците за всяка година по отделно?
Как могат да ни отпаднат данъците по давност, чрез заявление или?
Моля ви дайте съвет как да постъпим.
anita_mil
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2015, 22:05

ПредишнаСледваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron