начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Възстановяване платен данък МПС при продажба

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот mishko1971 » 11 Юли 2013, 16:48

Здравейте,

Тъй-Като в България данъкът за по-новите автомобили често е по-висок от този за недвижим имот, се питам мога ли да възстановя частично сумата, след като продадох автомобила си.

Платил съм за цялата година през април, продадох колата в началото на юли. Звъннах да питам в общината, казаха, че те пари не връщат. Но и не биха приспаднали от други задължения. Колата е продадена в друга община.

Има ли законна рамка за такива случаи?

Много Ви благодаря за коментар или насока.
Мишо.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот rts » 11 Юли 2013, 18:17

Подайте и искане за закриване на партидата Ви, открита за автомобила, като приложите същия договор. Подайте искане за връщане за надвнесена сума - във Вашата Община, като приложите договора за покупко-продажба и документа за платен данък, като поясните, че сте платили данъка за цялата година, но автомобилът не е Ваш от деня на продажбата.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот kulova » 11 Юли 2013, 19:18

Т`ва май няма да помогне. Данъчните задължения са си периодични публични вземания, в случая годишни и данък МПС си върви с продажбата му.
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот borovinka » 12 Юли 2013, 08:29

По-скоро помислете да си потърсите част от сумата, платена като данък, от купувача, защото в крайна сметка със заплащането на данъка за цялата година сте обогатили него - той няма да дължи данък за тази година.
От общината пари забравете да търсите - няма такъв ред. И задължително си декларирайте продажбата на колата пред вашата община (имате 2 седмици срок след продажбата, за да го направите), защото в противен случай догодина пак ще ви бъде начислен данък. Общината няма как да разберат, че колата е продадена.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот eurolinker » 12 Юли 2013, 09:20

Няма да можете да си върнете сумата, която търсите. Съгласен съм с колегите, че общината няма да ви върне сумата.
А относно евентуален граждански иск с/у купувача (за извънсъдебно решаване на въпроса...не знам, хипотетично е възможно. Вие преценявате), ще трябва да доказвате обстоятелства, които няма как да докажете.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот mishko1971 » 12 Юли 2013, 19:30

Разбирам позицията Ви, че не може да се върне част от сумата. От гледна точка справедливост обаче, аз съм заплатил за 1 година за лукса да съм собственик на автомобил. След като няма да го притежавам цялата втора половина на годината, защо просто не възстановят коректно и реципрочно надплатената сума. Ако бях плащал вноски това очевидно нямаше да е проблем, но сега излиза "имал - платил" :)

Бих приел логиката, че новият собственик се е облагодетелствал до края на годината и съм ОК, нека се радва, но това е друга община, с други данъци и вероятно просто ще плати втори път, за остатъка на годината.

Ако новият собственик също е бил принуден да си плати, имам ли вече основание да си изискам от общината обратно надвнесената сума до края на годината?
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот kulova » 13 Юли 2013, 11:15

Чини ми се, сте се запътил за.....ПО ягодите, бавно и полечка :D Беше Ви разяснено как, кога, къде, защо и с кого, Вие..... йок, ПО картофите (пак същото 8) )
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот neutralen » 13 Юли 2013, 17:31

:D Производството е по чл.128 - 132 от ДОПК/Данъчно осигурителен процесуален кодекс/. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот borovinka » 15 Юли 2013, 08:31

mishko1971 написа:Ако бях плащал вноски това очевидно нямаше да е проблем, но сега излиза "имал - платил" :)
Бих приел логиката, че новият собственик се е облагодетелствал до края на годината и съм ОК, нека се радва, но това е друга община, с други данъци и вероятно просто ще плати втори път, за остатъка на годината.

Ако новият собственик също е бил принуден да си плати, имам ли вече основание да си изискам от общината обратно надвнесената сума до края на годината?


Не, новият собственик няма да си плати за втората половина на годината в неговата - 'щото сте платил вие. Едно и също имущество не се облага два пъти с данък. Ако не си отпишете колата от вашата община, догодина пак ще платите (тогава и с глобичка за късно деклариране на обстоятелството, че сте продали автомобила). Ако си я отпишете, от догодина новият й господар си й бере грижите.
Надявам се, не сте я "Продал с пълномощно". (Ако е така, просто не четете оттук надолу).


Каза ви се, че вариантът да искате някакви пари обратно е от купувача - или трябва да сте включил стойността на платения данък в продажната цена, или да се споразумеете (извънсъдебно) да ви доплати някакви пари, равностойни на платеното от вас като данък за втората половина на годината. Съдебно не ви съветвам да се пробвате да търсите пари от него, първо защото и да спечелите нещо, съдебните такси, които ще платите, ще бъдат в пъти по-големи и второ, което е и по-важно, нямате никакви доказателства и правни основания да търсите допълнителни пари от купувача на това основание - "искам си част от данъка обратно". Следвало е тази сума да си я начислите в продажната цена. (Сигурно и в договора ви за покупко-продажбата не сте вписали реалната стойност, а? Може би сте я карали на застрахователна стойност, а в този случай пък въобще нямате основание да търсите по съдебен път каквито и да е пари от купувача).
МДТ, както се разбрахме, пари няма да ви върнат.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот eurolinker » 16 Юли 2013, 14:17

kulova написа:Чини ми се, сте се запътил за.....ПО ягодите, бавно и полечка :D Беше Ви разяснено как, кога, къде, защо и с кого, Вие..... йок, ПО картофите (пак същото 8) )

Яко... :D
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот ivan_19 » 11 Авг 2015, 09:07

Здравейте,моля зя съдействие по следният случай
20,07,2015 закупих лек автомобил от физическо лице в София,колата съм я регистрирал в кат и община в Ямбол и сега получавам обаждане от служител на общината ,че софийска община е върнала пътния данък на първия собственик по негово искане за половин година и на мен сега трябва да бъде начислен данък и аз да го платя в община Ямбол.
На мен това ми се вижда абсурдно,първо след,като законна изисква данъка да бъде платен при извършване на сделката това предполага и възможност вече тази сума на платения данък да е оказала влияние при ценообразуването на автомобила и втора аз като потърпевш в случая не съм бил информира по никакъв начин нито от община софия нито от продавача ,но това са си мои разсъждения ПИТАМ ЗАКОННО ЛИ Е ТОВА И АЗ КАК ТРЯБВА ДА РЕАГИРАМ В ТАЗИ СИТУАЦИЯ
ivan_19
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Авг 2015, 08:59

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот borovinka » 11 Авг 2015, 14:16

Законно е. Дължите данък за автомобил ваша собственост от датата на придобиването му. Това обстоятелство сте декларирал в общината, където са вашите МДТ.
Трябва да си го внесете.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот ivan_19 » 11 Авг 2015, 14:59

в такъв случай понеже и аз продадох автомобила си 7 м с платени вноски за пътен данък за цялата година трябва да поискам общината да ми възстанови моят данък от датата на продажбата.
какъв е реда и какви документи се подават за възстановяване на данъка
ivan_19
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Авг 2015, 08:59

Re: Възстановяване платен данък МПС при продажба

Мнениеот borovinka » 17 Авг 2015, 10:15

ivan_19 написа:в такъв случай понеже и аз продадох автомобила си 7 м с платени вноски за пътен данък за цялата година трябва да поискам общината да ми възстанови моят данък от датата на продажбата.
какъв е реда и какви документи се подават за възстановяване на данъка


Питайте в Местни данъци и такси към общината, от там ще ви кажат каква декларация се подава.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron